środa, 24 kwietnia 2024

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Kierownik ośrodków zdrowia w gminie Rudnik zapowiada, że kara nałożona przez NFZ na zakład zostanie spłacona przed wrześniem

23.05.2023 10:14 | 1 komentarz | mad

Marek Duda, kierownik Samodzielnego Publicznego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Rudniku, zabiera głos w sprawie sytuacji finansowej jednostki, którą kieruje do końca lipca. - Jest dobra i nie zagraża brakiem płynności finansowej - podkreśla.

Kierownik ośrodków zdrowia w gminie Rudnik zapowiada, że kara nałożona przez NFZ na zakład zostanie spłacona przed wrześniem
Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Rudniku działa w trzech lokalizacjach na terenie gminy Rudnik: w ośrodku zdrowia w Rudniku, Szonowicach i Łubowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O sytuacji finansowej jednostki pisaliśmy m.in. w materiale pn. Kto zostanie nowym kierownikiem ośrodków zdrowia w Rudniku, Szonowicach i Łubowicach? Nabór rozpoczęty. Nawiązaliśmy wówczas do słów wójta Piotra Rybki, który w wydanym swego czasu oświadczeniu napisał: - „Po otrzymaniu informacji o zmianach kadrowych (przejście na emeryturę 3 osób, w tym dyrektora zakładu, zmniejszenie godzin pracy jednego z lekarzy, średnia wieku zatrudnionych pracowników), trudnościami związanymi z pozyskaniem nowych lekarzy do pracy w ośrodkach oraz trudności finansowych w związku ze wzrostem cen energii, usług i płac, a także obecnej sytuacji związanej z obowiązkiem zapłacenia kary finansowej na rzecz NFZ po przeprowadzeniu kontroli w SPZLA, Urząd Gminy w Rudniku podjął działania mające na celu zachowanie ciągłości realizacji podstawowej opieki medycznej na rzecz mieszkańców”.

W ten sposób włodarz tłumaczył chęć przekazania gminnej opieki medycznej podmiotowi prywatnemu, zastrzegając, że ośrodki zdrowia nie zostaną sprzedane a opieka medyczna – lekarzy pierwszego kontaktu i lekarzy specjalistów dotychczas zapewniana mieszkańcom – nadal będzie bezpłatna. Natomiast kara (222 090,34 zł), o której wspomniał wójt, wzięła się po kontroli Departamentu Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia. Poszło o zbyt dużą liczbę wypisywanych recept przez jednego z lekarzy. Medyk przepisywał na receptę refundowane leki pacjentom, których leczona choroba nie kwalifikowała do refundacji tych lekarstw.

Do tematu odnosi się również Marek Duda. - Kierując Zakładem od 2000 roku nigdy nie uzyskano deficytu bilansowego wymagającego dopłat ze strony organu założycielskiego gminy - podkreśla.

Tłumaczy, że ujemny wynik finansowy za 2022 rok jest równoważony przez nadwyżki finansowe Zakładu z lat ubiegłych tworzące tzw. fundusz zakładowy, który w roku wcześniejszym osiągnął 350 tys. złotych. - Środki te służą do pokrycia straty bilansowej jeżeli taka wystąpi lub przechodzą na własność organu założycielskiego w razie likwidacji Zakładu związanej ze zmianą formy organizacyjnej czy własnościowej - tłumaczy. I dodaje:

Wypracowane przez nasz Zakład nadwyżki finansowe pozwalają w całości pokryć kwotę zobowiązania wobec NFZ 222 090,34 zł bez obciążania gminy. Zawnioskowałem jednak do dyrektora NFZ o rozłożenie rzeczonego zobowiązania na raty, na co uzyskałem zgodę.

Marek Duda wyjaśnia również, że dotąd spłacono 86 proc. należnej kwoty, a pozostałe 14 proc. mogą być spłacone do września. - Jednak ze względu na zbliżający się dzień zakończenia mojego zarządzania Zakładem pozostała do spłacenia kwota zostanie uregulowana przed tym terminem - zapowiada.

Ludzie:

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.