Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Z podręcznika do HiT prof. Roszkowskiego nie chcą uczyć w powiecie wodzisławskim

17.05.2023 13:00 | 22 komentarze | juk

- W moim najgłębszym i najszczerszym przekonaniu przechodzi wszelkie normy dopuszczalnej publicznej krytyki - mówi radny powiatu wodzisławskiego Mirosław Krzysztof Nowak o kontrowersyjnym podręczniku do przedmiotu Historia i teraźniejszość.

Z podręcznika do HiT prof. Roszkowskiego nie chcą uczyć w powiecie wodzisławskim
Okazuje się, że żadna ze szkół ponadpodstawowych powiatu wodzisławskiego nie wykorzystuje w roku szkolnym 22/23 do nauczania przedmiotu Historia i teraźniejszość podręcznika Wojciecha Roszkowskiego pt. "Historia i Teraźniejszość.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowego przedmiotu historia i teraźniejszość od początku obecnego roku szkolnego zaczęli się uczyć uczniowie klas pierwszych liceów i techników. Inauguracja odbywała się w cieniu kontrowersji związanych z zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki podręcznika autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, który był mocno krytykowany. Wiele placówek nie zdecydowało się korzystania z niego. Jak sytuacja wygląda w powiecie wodzisławskim? Postanowił to sprawdzić jeden z powiatowych radnych.

Pytanie radnego

Jak zwraca uwagę radny powiatu wodzisławskiego Mirosław Krzysztof Nowak treści zawarte w książce Wojciecha Roszkowskiego pt. "Historia i Teraźniejszość", w jego najgłębszym i najszczerszym przekonaniu przechodzą wszelkie normy dopuszczalnej publicznej krytyki. Dodaje, że modelowanie faktów historycznych na własne potrzeby, a także mieszanie elementów biologii, genetyki i medycyny z wydarzeniami historycznymi było powodem, dla którego postanowił skorzystać z instytucji zapytania radnego. W efekcie zwrócił się pisemnie do starosty Leszka Bizonia dopytując, ile powiatowych placówek ponadpodstawowych wykorzystuje do nauki przedmiotu Historia i teraźniejszość kontrowersyjny podręcznik.

Odpowiedź starosty

Starosta Leszek Bizoń w odpowiedzi na pismo radnego Nowaka stawia sprawę jasno. "Żadna ze szkół ponadpodstawowych powiatu wodzisławskiego nie wykorzystuje w roku szkolnym 22/23 do nauczania przedmiotu Historia i teraźniejszość podręcznika p. Wojciecha Roszkowskiego pt. "Historia i Teraźniejszość" - pisze. Dalej wyjaśnił, że zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla liceum i technikum szkoły korzystają z podręcznika, ujętego w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego Ministerstwo Edukacji i Nauki, autorstwa Izabelli Modzelewskiej-Rysak, Leszka Rysaka, Karola Wilczyńskiego, Adama Ciska "Historia i Teraźniejszość" Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. lub pracują na własnych programach nauczania na podstawie powyższego podręcznika lub materiały dostępne na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej MEiN. Starosta dodał także, że w przypadku szkół branżowych I stopnia w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego Ministerstwa Edukacji i Nauki widnieje tylko jedne pozycja, autorstwa Joanny Niszcz, Stanisława Zająca „Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia" Wydawnictwo SOP Oświatowiec Toruń, z którego korzystają szkoty powiatowe togo typu.

Kontrowersyjny podręcznik

Przypomnijmy, że podręcznik Roszkowskiego nie cieszy się dobrą sławą przez kontrowersyjne fragmenty. Jednym z częściej cytowanych jest urywek dotyczący dzieci poczętych metodą in vitro: „Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?”. Wśród najczęściej wytykanych są również fragmenty dotyczące rozdziału Kościoła od państwa możliwemu dzięki chrześcijaństwu, używanie odradzanego przez Radę Języka Polskiego słowa „Murzyn”, tezy, że Unia Europejska ingeruje w suwerenność jej członków oraz że „rozwody i współżycie bez zobowiązań” to codzienna praktyka. Co ciekawe, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Przemysław Czarnek otwarcie zaprzeczali, by w podręczniku do HiT znalazły się krytykowane stwierdzenia na temat dzieci poczętych dzięki możliwościom medycyny. "Tylko chory i obłąkany z nienawiści umysł może dokonywać takich dopowiedzeń między wierszami" - mogliśmy przeczytać na twitterowym profilu MEiN.

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski