Bank Zamiany Mieszkań w Rybniku. Jak to działa?
Od niedawna działa w Rybniku Bank Zamiany Mieszkań, tworzony na podstawie zgłoszeń osób zainteresowanych zamianą aktualnie zajmowanego lokalu. Warunkiem zamiany jest, by przynajmniej jeden z zamienianych lokali znajdował się w zasobie gminy.
Celem Banku jest pomoc w nawiązaniu kontaktu pomiędzy najemcami zamieszkującymi w zasobach Miasta Rybnik, jak również zamieszkujących w innych zasobach znajdujących się na terenie Rybnika, chcącymi zamienić zajmowany lokal na inny lokal mieszkalny.
- Utworzenie Banku Zamiany Mieszkań to odpowiedź na zgłaszane przez mieszkańców Rybnika problemy związane z zajmowanym lokalem, w związku ze zmianą sytuacji życiowej. Do Wydziału Spraw Mieszkaniowych zgłasza się coraz więcej osób, które albo zajmują za małe mieszkanie i potrzebują większego, albo też ze względu na wzrost kosztów utrzymania lokalu chcą się zamienić na mniejszy lokal. Często są też osoby, które zmuszone sytuacją życiową muszą zamieszkać na niższej kondygnacji - mówi Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika.
Miasto, wychodząc naprzeciw tym potrzebom, stworzyło możliwość zrealizowania takiej zamiany. Osoby, które chcą skorzystać z Banku Zamiany Mieszkań powinny zgłosić do niego swój lokal. Zgłoszenia lokalu do Banku może dokonać osoba:
- zamieszkująca w zasobach Gminy lub zamieszkująca w innych zasobach znajdujących się na terenie Gminy,
- posiadająca tytuł prawny do zajmowanego lokalu,
- zamieszkująca w zajmowanym lokalu.
Warunkiem umieszczenia lokalu do zamiany w Banku jest:
- zapoznanie się i zaakceptowanie Regulaminu Banku,
- złożenie wypełnionego zgłoszenia lokalu do zamiany,
- wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych zawartych w zgłoszeniu, przekazywanie danych w postaci numeru telefonu osobom zainteresowanym zamianą lokalu i zgłoszonych w Banku,
- wyrażenie zgody na publikację zgłoszenia w Internecie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu jak również na tablicy ogłoszeń przy ul. Bolesława Chrobrego 2 oraz przy ul. Tadeusza Kościuszki 17 (budynek Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej).
Wniosek oraz inne informacje można też znaleźć w BIP, na podstronie: Bank Zamiany Mieszkań.
Złożenie zgłoszenia nie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o zamianę lokalu z kontrahentem. Realizacja wniosków o zamianę lokalu z kontrahentem przez Urząd następuje tylko w przypadku zamian, w których co najmniej jeden lokal mieszkalny znajduje się w zasobie Gminy. W przypadku znalezienia kontrahenta do zamiany każda ze stron zobowiązana jest do złożenia stosownego wniosku o zamianę lokalu z kontrahentem wraz ze zgodą dysponenta/właściciela lokalu na dokonanie zamiany.
Adresy zgłaszanych lokali do zamiany będą publikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta.
Szczegółowych informacji udziela:
- Wydział Spraw Mieszkaniowych UM,
- Tadeusza Kościuszki 17, parter pokój 18 i 19
- tel. : 32 43 92 246 lub 32 43 92 247 lub 32 43 92 248
Ludzie:
Piotr Masłowski
Senator