Wtorek, 30 kwietnia 2024

imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii

RSS

"Od Rubęsa do Pikasa..." - wystawa prac Tomasza Brody w Jastrzębiu-Zdroju

06.05.2023 09:10 | 2 komentarze | sqx

Miejski Ośrodek Kultury Galeria Sztuki Epicentrum zaprasza na wystawę malarstwa "od Rubęsa do Pikasa, czyli historia sztuki wg Tomasza Brody". Wangogi z mopów i Rubęsy z poduszek można było oglądać m.in.: w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Muzeum Karykatury w Warszawie i w mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

"Od Rubęsa do Pikasa..." - wystawa prac Tomasza Brody w Jastrzębiu-Zdroju
Kiedy widzę zamyślonych ludzi w muzeum kontemplujących tzw. sztukę wysoką, mam ochotę zrobić i kawał i podłożyć tam coś trywialnego - wyjaśnia artysta. / fot. MOK Jastrzębie-Zdrój
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wernisaż zaplanowano na piątek, 12.05., na 17:00. Wstęp wolny.

Rysownik, ilustrator, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie na wydziale Grafiki i Sztuki Mediów prowadzi Pracownię Ilustracji. Tworzy lalki i maski z przedmiotów codziennego użytku; upodabniał się do znanych ludzi w autorskim programie Zrób sobie gębę w TVP, a w niemieckiej wersji Ulicy Sezamkowej był słoniem, tygrysem, a nawet żyrafą.

Często wpada do Legnicy, a to odebrać nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Satyrykon (ośmiokrotnie, Grand Prix w 1997 r.), a to zaprojektować tablicę w alei zasłużonych satyryków na ulicznym deptaku. Od 2020 r. zasiada w Radzie Artystycznej Satyrykonu. Zilustrował m.in.: Zrób sobie Wrocław Mariusza Urbanka, Puszkę cacuszko Lecha Janerki i Tajemnice Świętej Dzielnicy Beaty Maciejewskiej.

MOK Jastrzębie-Zdrój

MOK Jastrzębie-Zdrój

Za ilustracje do książki Przygody przyrody Zbigniewa Macheja otrzymał nagrodę dla ilustratora w konkursie Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY, a za okładki do cotygodniowego dodatku Pełna Kultura w Słowie Polskim, nagrodę w międzynarodowym konkursie projektowania prasowego Chimera w 2004 r.

Od Rubęsa do Pikasa to tytuł jego autorskiej interpretacji historii sztuki z kosza na śmieci. Wangogi z mopów i Rubęsy z poduszek można było oglądać m.in.: w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Muzeum Karykatury w Warszawie i w mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

- Zawsze ciągnęło mnie do zgrywy, robienia min i przedrzeźniania rzeczy bardzo poważnych. Historia sztuki nadaje się do tego znakomicie. Kiedy widzę zamyślonych ludzi w muzeum kontemplujących tzw. sztukę wysoką, mam ochotę zrobić i kawał i podłożyć tam coś trywialnego. Cały mój cykl Od Rubęsa do Pikasa powstał właśnie z takiej potrzeby – wyjaśnia.

Wystawa będzie czynna do 23 czerwca 2023 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 19:00.

/źr.: MOK Jastrzębie-Zdrój/