Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce zostanie odwołany 1 lipca

02.05.2023 12:23 | 8 komentarzy | ż

- Z dniem 1 lipca 2023 r. odwołuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 - czytamy w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia, które ukazało się na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce zostanie odwołany 1 lipca
Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas wizyty w Raciborzu. Fot. arch. Nowiny.pl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dobra wiadomość dla gospodarki

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Ten ma zostać odwołany 1 lipca.

- Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw

- czytamy w projekcie.

Aktualnie projekt rozporządzenia znajduje się na etapie uzgodnień.

Mniej zakażeń, hospitalizacji i zgonów

Propozycja odwołania stanu zagrożenia epidemicznego wyszła od Głównego Inspektora Sanitarnego. Ten zwraca uwagę m.in. na:

  • postępujący spadek liczby zakażeń (w okresie od 9 do 16 kwietnia średnia dzienna liczba zakażeń SARS-CoV-2 na 100 tysięcy mieszkańców dla całego
  • kraju wynosiła 1,7, w porównaniu z tygodniem poprzedzającym nastąpił spadek o 25%),
  • dominację podwariantów Omicron, które rzadziej powodują zachorowania o ciężkim przebiegu (co przekłada się na mniejszą liczbę zgonów osób, u których wystąpiły choroby współistniejące, jak i u osób, u których ich nie stwierdzono)
  • brak nadmiernego obciążenia systemu opieki zdrowotnej z powodu masowych hospitalizacji pacjentów, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (GIS wskazuje, że jest to konsekwencją nabycia przez znaczną część populacji odporności - wskutek szczepień lub zachorowań)

- W związku z powyższym wydaje się, że proponowane zmiany dotyczące odwołania stanu zagrożenia epidemicznego są adekwatne do obecnej sytuacji epidemiologicznej, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji obserwowany w ostatnim czasie

- czytamy w dokumencie GIS.

Źródła:

Projekt rozporządzenia

Wniosek GIS