Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

50 km od Raciborza będą serwisowane czołgi Leopard z Ukrainy

24.04.2023 13:19 | 0 komentarzy | d

- Podpisaliśmy list intencyjny dotyczący stworzenia i prowadzenia hub-u, w którym będzie naprawiany sprzęt, który został przekazany na Ukrainę. (...) Chodzi o czołgi Leopard 2. Tym argumentem, który przedstawiłem w rozmowach, była gotowość zorganizowania takiego hub-u w Polsce. Ten hub powstanie w gliwickim Bumarze, który ma 20-letnie doświadczenie w serwisowaniu i naprawie czołgów Leopard. Wyzwanie dla nas wszystkich to części zamienne, ale tu też koordynujemy działania, aby sprostać temu wyzwaniu - mówił wicepremier Mariusz Błaszczak po zakończonym w Ramstein posiedzeniu grupy do spraw wsparcia Ukrainy.

50 km od Raciborza będą serwisowane czołgi Leopard z Ukrainy
21 kwietnia br. wicepremier Mariusz Błaszczak wziął udział w konferencji wsparcia dla Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw, pod przewodnictwem sekretarza obrony USA Lloyda J. Austina (fot. MON)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak podkreślił wicepremier Błaszczak wszystkie państwa, których przedstawiciele spotkali się w Ramstein  wspierają Ukrainę i czekają na ukraińską ofensywę. Ukraina – jak zaznaczył szef MON – walczy o swoją niepodległość, ale także o niepodległość Europy i wolnego świata.

Mówiąc o szczegółach zawartych w liście intencyjnym wicepremier M. Błaszczak powiedział: „W naszym liście intencyjnym jest propozycja powstania funduszu, z którego będą czerpane pieniądze do finansowania i remontów Leopardów. My oczywiście mamy też możliwość wykorzystywania funduszy już istniejących, przede wszystkim funduszu Unii Europejskiej, ale także funduszy NATO, a więc tu gama jest szeroka. Najważniejsza jest skuteczność. Ja podkreślałem doświadczenie Bumaru Łabędy, jeżeli chodzi o serwisowania takich czołgów i to zostało bardzo dobrze przyjęte. Przed polskim przemysłem zbrojeniowym jest olbrzymia szansa. Jestem przekonany, że tę szansę polski przemysł wykorzysta”.

Wicepremier pytany o szczegóły rozmów w Ramstein zaznaczył, że dyskusja dotyczyła głównie tego, jak najefektywniej wspierać Ukrainę, która dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. - Dziś mówiliśmy przede wszystkim o obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. To jest największe wyzwanie dziś dla Ukrainy. Chcę to bardzo mocno podkreślić, że Polska również wspiera w tej dziedzinie Ukrainę - zaznaczył wicepremier M. Błaszczak.

Rządowa domena podkreśla, że Polska pozostaje jednym z najbardziej aktywnych państw-donatorów pomocy dla Ukrainy, zarówno w zakresie pomocy dla mieszkańców, pakietu szkoleniowego dla Sił Zbrojnych Ukrainy, jak i dostaw różnorodnego sprzętu wojskowego o wartości szacowanej na ponad 2,5 mld euro.

Szef MON zaznaczył, że Polska odgrywa bardzo istotną rolę w procesie wsparcia Ukrainy, także ze względu na położenie geograficzne. - Polska stanowi ten największy hub, a można powiedzieć, że dominujący hub, jeśli chodzi o wsparcie na Ukrainę. Sprzęt, który jest dostarczany z całego świata, jest dostarczany przez państwa z formatu Ukraine Defence Contact Group, przechodzi przede wszystkim przez Polskę - mówił szef MON.

Wicepremier poinformował  także o swojej rozmowie z ministrem obrony Niemiec i dwustronnej umowie dotyczącej obecności w Polsce niemieckiego systemu Patriot. - System został do Polski przerzucony na podstawie dwustronnej umowy, a więc to umowa polsko-niemiecka, która kończy się z końcem czerwca. Rozmawiamy dalej. Dziś mamy koniec kwietnia. Mamy zatem dość czasu, żeby wypracować najlepszą formułę - dodał wicepremier.

Szef MON mówiąc o wsparciu jakiego Polska udziela żołnierzom z Ukrainy zaznaczył, że środowisko międzynarodowe zauważa i bardzo docenia szkolenia, które prowadzone są w Polsce. - Rozmawialiśmy także o szkoleniach dla żołnierzy ukraińskich. Polska należy do tych państw, które szkolą żołnierzy z Ukrainy, m.in. w formacie unijnym. Usłyszałem bardzo dobre oceny dotychczas podjętych działań przez nasz kraj, z czego jestem dumny. Dziękuję wszystkim tym, którzy szkolą żołnierzy ukraińskich - dodał wicepremier.

Na rządowej domenie podkreślono, że „od lat Polska udziela praktycznego wsparcia ukraińskim siłom zbrojnym. Po agresji Rosji na Ukrainę, jako wyraz solidarności, Polska przekazuje nieodpłatnie pomoc wojskową. W bardzo szerokim zakresie zaangażowała się w również w pomoc humanitarną dla ogromnej rzeszy ukraińskich uchodźców, którzy uciekli przed wojną”.

źródło: MON