Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Światowy Dzień Książki. Oto twórcy z naszego regionu - Thomas Arnold, Mariusz Brzezina, Monika Fibic i inni

23.04.2023 14:52 | 4 komentarze | god

W Światowym Dniu Książki, który przypada 23 kwietnia zachęcamy - jakżeby inaczej - do czytania. Przybliżamy sylwetki twórców z naszego regionu, by zainspirować do sięgnięcia po książki ich autorstwa. Co ciekawe, wśród autorów mamy m.in. górnika, policjanta i farmaceutę.

Światowy Dzień Książki. Oto twórcy z naszego regionu - Thomas Arnold, Mariusz Brzezina, Monika Fibic i inni
Od góry Monika Fibic (zdj. facebook.com/monikafibicautor), Mariusz Brzezina (fot. policja), na dole Jerzy Buczyński (fot. arw-vectra.pl/jerzy-buczynski), Thomas Arnold (fot. thomasarnold.pl)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krajowy Instytut Mediów od lipca 2021 do marca 2022 przeprowadził badanie czytelnictwa na próbie liczącej 32 tysięce osób. Okazało się, że blisko 56% Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. W Światowym Dniu Książki warto zrobić krok w kierunku poprawych tych statystyk. Zachęcamy jednak nie tylko do czytania, ale też do sięgania po pozycje wydane przez twórców z naszego regionu.

Od farmaceuty do pisarza - Thomas Arnold

Urodził się w Rybniku, mieszka w Rydułtowach. Jak sam przyznaje, sam nie wie, co skłoniło go do pisania. Do marca 2018 roku pracował jako farmaceuta, postanowił jednak oddać się literaturze, co daje "swobodę działania".

Zadebiutował w 2013 roku wydając thriller medyczny o zabarwieniu sensacyjnym – "Anestezja". "W 2015 roku książką "33 dni prawdy" rozpocząłem cykl powieści z detektywami Adamsem i Rossem" - czytamy na stronie autora. Kolejne tytuły ukazywały się regularnie. Pisarz stworzył również swój świat fantasy - uniwersum Archeonu. "Książka została bardzo dobrze przyjęta, co zmotywowało mnie do kontynuowania historii wykreowanego świata" - przekazuje Thomas Arnold.

Kiedy nie pisze swoich książek, czyta innych autorów. "Do moich ulubionych autorów należą: B. Haig, R. Ludlum, D. Brown, C. Cussler, H. Coben, G. R. R. Martin" - wylicza mieszkaniec Rydułtów.

Thomas Arnold i Franciszek Nieć zaprezentowali prace w Mini Galerii Niszovi [ZDJĘCIA]

Służy w policji i pisze książki - Mariusz Brzezina

Jeśli wierzyć twierdzeniu, że historie same odnajdują tych, przez które chcą być opowiedziane, twórczość Mariusza Brzeziny jest na to świetnym przykładem. Pisarz z Rybnika, który zadebiutował w 2018 roku książką "Eden. Jabłko wszechrzeczy", inspiracje na książki odnajduje w snach. Rozwija historie, tworzy światy, bohaterów i zabiera czytelników w niezwykłe podróże. Co ciekawe, pisanie to jego wielka pasja, zawodowo pracuje bowiem w policji.

Każda powieść osadzona jest w innych realiach, autor sięga zarówno do historii, jak i mitologii, archeologii, matematyki, posiłkował się apokryfami. "Kiedy pracowałem nad "Wbrew wszystkiemu", poznawałem szczegółowo dzieje II wojny światowej, akcja dzieje się w latach 1943-1944, to fikcyjna fabuła osadzona w realiach tamtych wydarzeń" - powiedział w rozmowie z Nowinami.

Mariusz Brzezina wydał w sumie cztery książki, "Eden. Jabłko wszechrzeczy", "Miryd. Księga chaosu", "Wbrew wszystkiemu" oraz "Elohim. Ostatni reset" i - co z pewnością ucieszy Czytelników - pracuje nad kolejną.

Po służbie pisze książki. Policjant Mariusz Brzezina wydał już cztery powieści, kolejna premiera w planach

Etnolog, pisarka, żona i mama - Monika Fibic

"Etnolog z wykształcenia i zamiłowania. W sercu nosi Śląsk z całym jego bogactwem kulturowym, obrzędowym i historycznym" - czytamy o autorce w doskonale znanym czytelnikom portalu lubimycztac.pl. Monika Fibic mieszka w Pszowie, w swoich książkach przekazuje autentyczne historie kobiet, które przeżyły wojnę. Podróżuje po kraju, by spotykać się z seniorami, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami.

"Latem, 1,5 roku temu po raz kolejny miałam w ręce pamiętnik mojeje nieżyjącej już babci. Moja babcia była rocznik '22 i podczas wojny przez rok pisała pamiętnik. Pomyślałam, że przecież żyją jeszcze kobiety, które wojnę pamiętają i fajnie byłoby je odnaleźć i zapytać, czy chcą się ze mną podzielić swoimi wojennymi historiami" - mówi pisarka.

Wydała już dwie książki: "Wojna jest kobietą" i "Wojna jest kobietą 2".

"Wojna jest kobietą 2". Druga książka Moniki Fibic ujrzała światło dzienne. Byliśmy na premierze [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zamienił kilof na pióro - Jerzy Buczyński

Jerzy Buczyński 27 lat pracował na kopalni jako górnik, początkowo na Marcelu, później na Pniówku. A kiedy przeszedł na emeryturę, wziął się za pisanie książek - o tematyce śląskiej. Na koncie autora jest sporo pozycji: Bojdy ślónskie, Skarbnik, zmory, utopce i upiory, Klechdy górnośląskie, Misja umarlaków, Galeria straszków śląskich, Skarbiec śląskich legend, Urok Szarloty, Zwierciadło śląskie i Tajemnice rybnickich dzielnic.

"Kiedy Ginter Herlok popada w konflikt z przełożonymi i traci pracę na kopalni, w jego życiu rozpoczyna się nowy rozdział. Dzięki niezwykłemu sprytowi odnajduje się w zupełnie nowej roli - detektywa, który na śląskiej prowizji potrafi przyjść z pomocą nie tylko prostym ludziom" - czytamy opis Przygód detektywa Herloka. Twórzczość Jerzego Buczyńskiego nie powinna pozostać obojętna przede wszystkim żadnemu miłośnikowi Śląska.

Jerzy Buczyński m.in. za popularyzacje lokalnego i regionalnego dziedzictwa kultury śląskiej został nagrodzony przez Powiat Wodzisławski.

Sprawdź także

Krzysztof Spadło z Rybnika jest autorem... 8-tomowego cyklu "Skazaniec". "Akcja rozpoczyna się latem 1922 roku. Do Centralnego Więzienia we Wronkach trafia młody mężczyzna, który wyrokiem sądu II Rzeczypospolitej, został skazany na karę dożywocia" - czytamy na stronie autora. Akcja toczy się przez kolejne dziesięciolecia. Dla czytelników to okazja do poznania rzeczywistości skazanych.

"Przybysze" to powieść z gatunku science fiction. Autorem jest Andrzej Michał Derwisz z Rybnika. Najpierw pisał "do szuflady", ale kiedy ta zaczęła przebierać, nadszedł czas ujawnienia jej zawartości. Pierwszą wydaną powieścią była pełna humoru Pierdołolandia, następną właśnie Przybysze. Sprawdź: Przybysze - nowa książka science fiction rodem z Rybnika. Rozmawialiśmy z autorem powieści

Karolina Janetta z Wodzisławia Śląskiego napisała książkę pt. "Jeszcze jeden raz", której premierę zaplanowano na 25 kwietnia br. Pomysł na książkę zrodził się pod koniec 2021 roku, prace nad nią zajęły autorce trzy miesiące. Inspiracją była codzienność autorki. Więcej: Wodzisławianka, Karolina Janetta napisała powieść dla kobiet

"Nieugięci... Jak kochać i być kochanym? Z przemyślnika nietypowych małżonków" - autorka, Sylwia Paradowska, napisała książkę, która jest opowieścią o jej związku. "Sylwia i Darek to nietypowe małżeństwo. Na pierwszy rzut oka widzimy niepełnosprawność Darka. Jednak nietypowe jest również ich podejście do życia: codzienna kreatywność, stawianie na własny rozwój. I nietypowa jest ich miłość. Miłość pełna ciepła, wolności, zrozumienia i wzajemnego wsparcia" - czytamy w opisie książki.

Halina Socha z Wodzisławia Śląskiego jest terapeutką i pisarką. "Bohaterka książki - Alicja - jest tarocistką i anielską terapeutką, postanawia zmienić swoje życie tuż przed pięćdziesiątymi urodzinami. Zostawia za sobą wszystko co było dotychczas jej całym światem i wyrusza w podróż na drugi koniec kraju" - brzmi opis debiutanckiej powieści autorki "Anielska Przystań. Halina Socha wydała już trzy książki.

Marek Marcinowski to pisarz pochodzący z Jastrzębia-Zdroju. Inicjator i główny darczyńca akcji "Podaruj Uśmiech" (świat literacki dla szpitali, hospicjów i potrzebujących), w wyniku której zebrano kilkaset książek i podarowano je m.in. trzem łódzkim szpitalom. Pisze dla dzieci, wydał "Piętra Lasu" i "Podwodny świat".

Weronika Żymełka z miejscowości Lasaki w gm Rudnik jest autorką książki "To co ważne". Książkę określono mianem obyczajowej. Opowiada o życiu trzydziestoletniej Karoliny, u której nie brakuje trudnych momentów. W jej pamięci wciąż powraca widmo traumatycznych wydarzeń sprzed lat, a codzienność przytłacza mnóstwem drobnych zmartwień i problemów, którym stara się jednak dzielnie stawiać czoła. Więcej: Nauczycielka z Kobyli napisała książkę

Znasz innych twórców z naszego regionu? Daj znać w komentarzu.