Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

W Pszowie powstaje nowy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów

19.04.2023 10:16 | 0 komentarzy | FK

Będzie wygodniej, bezpieczniej i bez ograniczeń jakościowych. W Pszowie powstaje nowy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK. Punkt będzie spełniał aktualnie obowiązujące wymogi prawne i jednocześnie stanie się bardziej dostępny dla mieszkańców.

W Pszowie powstaje nowy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów
W Pszowie będzie funkcjonował nowy PSZOK. Foto archiwum Nowiny.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stary PSZOK do zmiany

- Selektywna zbiórka odpadów w Pszowie prowadzona jest od lat. Te najbardziej problematyczne śmieci, takie jak meble czy opony, wywoziliśmy do punktu prowadzonego przy ul. Traugutta 1. Jednak przyjmowanie w nim odpadów obłożone jest licznymi ograniczeniami. Nie jest możliwe wrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników - informuje urząd miasta w Pszowie.

- Obiekt przede wszystkim nie spełnia aktualnie obowiązujących przepisów. Dlatego naszym celem było utworzenie takie projektu nowego PSZOK-u, który będzie przede wszystkim ułatwiał mieszkańcom racjonalną gospodarkę odpadami i zwiększy poziom selektywnego zbierania odpadów na terenie miasta. Musimy wszyscy jako mieszkańcy odczuć, że segregowanie wszystkim się opłaca. – podkreśla zastępca burmistrza Piotr Kowol.

Zanim przedmiot stanie się śmieciem

- Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 r. wytworzyliśmy średnio 358 kg odpadów komunalnych na osobę. To o 16 kg więcej niż rok wcześniej. Dlatego w pierwszej kolejności ważnym jest, by ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów. Sposobów na to jest bardzo wiele. Idąc na zakupy zabierajmy własną torbę i rezygnujmy z jednorazówek. Wykorzystujmy ponownie opakowania, zmniejszajmy ilość plastiku i wybierajmy produkty trwałe.

Jedną z metod ograniczania jest też rozsądne postępowanie z rzeczami, których już nie potrzebujemy. Używane np. meble, sprawny sprzęt AGD, książki, ubrania, zabawki, sprzęty sportowe można oddać lub sprzedać. Można też będzie przekazać do punktu ponownego użycia, który będzie się znajdował PSZOK - piszą pszowscy urzędnicy.

Drugie życie rzeczy

Do punktu ponownego użycia będzie można przekazać te rzeczy, których nie potrzebujemy, ale nadal są w dobrym stanie i mogą zostać wykorzystane ponownie. Dzięki temu oddany przedmiot nie staje się odpadem. Takie rozwiązanie pozwala na unikanie marnowania zasobów i zmniejsza ilość odpadów, które trafiają do składowiska. Ponadto w nowym PSZOK-u powstanie punkt naprawy.

- Takie miejsce umożliwi naprawę uszkodzonych przedmiotów zamiast wyrzucania ich do śmieci. Rzeczy będą mogły trafić do osób, które ich potrzebują zgodnie z uchwalonym regulaminem PSZOK-u. Szczególnie będziemy otwarci na osoby o niższych dochodach. Realne oszczędności widoczne są tu gołym okiem właściwie dla każdego. Zmniejszają się wydatki na zakupu nowych przedmiotów oraz koszty związane z utylizacją odpadów – dodaje Piotr Kowol.

Mądra segregacja

Niezwykle istotnym jest, by rzeczy przeznaczone do wyrzucenia mądrze segregować. Dzięki temu ograniczymy ilość odpadów, które trafiają na składowiska, a to oznacza mniejsze koszty dla społeczeństwa i środowiska. Lepiej wysegregowane odpady to lepszy surowiec do recyklingu, w efekcie zmniejszamy zużycie surowców naturalnych. Efekt długofalowy to poprawa warunków do życia dla ludzi, roślin i zwierząt. 

Dobrze segregowany papier, szkło i tworzywa sztuczne mogą się jeszcze przydać. 1 szklana butelka to 4 godziny świecenia żarówką, a z 35 butelek PET można wytworzyć nowy polar.

Selektywnie zebrane przez mieszkańców odpady takie jak papier, plastik, metal, szkło i opakowania wielomateriałowe, a także odpady ulegające biodegradacji odbierane są sprzed ich nieruchomości. Pozostałe frakcje można dostarczyć do PSZOK-u.

Rzeczy do wyrzucenia w PSZOK-u 

W nowym PSZOK-u będzie można wyrzucić znacznie więcej frakcji odpadów niż do tej pory. Wśród nich znajdują się: przeterminowane leki, odpady wielkogabarytowe, odpady zielone, odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe, zużyte opony, elektrośmieci, czyli sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, opakowania z papieru i tektury, odpady opakowaniowe z metali i tworzyw sztucznych, szkło opakowaniowe, opakowania z tekstyliów, opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone, pojemniki pod ciśnieniem po aerozolach, zużyte lub przeterminowane gaśnice samochodowe i z gospodarstw domowych, opony pojazdów osobowych, motocykli, rowerów, beton oraz gruz betonowy, gruz ceglany, zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, ceramiki, glazury, terakoty itp., szkło okienne, drzwiowe, bezbarwne, lustra, odzież, tekstylia, rozpuszczalniki, kwasy, alkalia (substancje żrące), odczynniki fotograficzne, środki ochrony roślin zawierające substancje niebezpieczne, świetlówki, świetlówki energooszczędne, termometry rtęciowe, urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne, np.: lodówki, chłodziarki, klimatyzatory domowe, oleje spożywcze (przeterminowane zużyte), przepracowane lub przeterminowane oleje silników samochodowych, farby, farby drukarskie, tusze, tonery do drukarek zawierające substancje niebezpieczne, kleje, lepiszcze i żywice zawierające substancje niebezpieczne, farby, farby drukarskie, tusze, tonery do drukarek, kleje, lepiszcze i żywice, detergenty zawierające substancje niebezpieczne, detergenty, leki, akumulatory i baterie, telewizory, monitory, małe i duże urządzenia elektryczne i elektroniczne, drewno zawierające substancje niebezpieczne, drewno, tj. skrzynki drewniane, deski itp., odpady tworzyw sztucznych, np. wiadra, miski, zabawki, skrzynki, meble ogrodowe itp., odpady metali, np. ramy rowerowe, koła rowerowe, wieszaki, obudowy urządzeń, klamki, elementy metalowe itp., środki ochrony roślin niezawierające substancji niebezpiecznych inne odpady komunalne.

Dlaczego warto korzystać z PSZOK-u?

- Zalety tego rozwiązania zdają się być oczywiste. Dzięki selektywnemu zbieraniu odpadów będziemy mogli zwiększyć poziom recyklingu i zmniejszyć ilość odpadów kierowanych do składowania. Punkt ponownego użycia pomoże zmniejszyć ilość wytworzonych odpadów jednocześnie zmniejszając ilość surowców potrzebnych do produkcji nowych rzeczy.

Każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska poprzez ograniczanie ilości wytwarzanych odpadów i prawidłową segregację tych już wytworzonych. W realizacji tego zadania ma nam pomagać korzystanie z PSZOK-u. Dlatego zachęcamy mieszkańców miasta do korzystania z PSZOK-u i selektywnego zbierania odpadów. Dzięki temu zadbamy o naszą planetę i przyszłe pokolenia - czytamy na stronie www.pszow.pl 

Inwestujemy w nowy PSZOK w Pszowie

Nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów w Pszowie powstaje dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji i pożyczki w ramach Programu Priorytetowego Racjonalna Gospodarka odpadami (Część 1) Selektywne Zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów. Będzie ulokowany w tym samym miejscu gdzie obecnie funkcjonuje podobny punkt, czyli na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przy ulicy Traugutta 101.

- PSZOK będzie stanowić przede wszystkim miejsce bezpiecznego dla środowiska i ludzi oraz zgodnego z prawem zbierania i magazynowania dostarczonych przez mieszkańców odpadów komunalnych, które będą przekazywane do ponownego użycia, recyklingu lub odzysku innymi metodami – podkreśla zastępca burmistrza Piotr Kowol.

- Projekt jest realizowany w formule „projektuj–buduj”, czyli wykonawca wyłoniony przez Gminę w przetargu nieograniczonym w pierwszym etapie wykonuje projekt budowlany PSZOK-u, a następnie będzie realizował roboty budowlane. Obecnie kończą się prace projektowe PSZOK-u. Wykonawca pozyskuje również niezbędne pozwolenia na budowę. Po zakończeniu tego etapu ruszą prace budowlane. Ich finał zaplanowano na koniec 2023 r. A to oznacza, że nowy PSZOK zostanie udostępniony mieszkańcom Pszowa od stycznia 2024 r. Istotnym elementem projektu są działania edukacyjno-ekologiczne, przyczyniające się do zwiększenia świadomości ekologicznej przez edukowanie i informowanie odbiorców o efekcie ekologicznym przedsięwzięcia. W związku z powyższym w ramach projektu na PSZOK-u powstanie ścieżka edukacyjna, która pozwoli bezpośrednio „doświadczyć” dzieciom i młodzieży segregacji odpadów, jej idei i konieczności w aspekcie środowiskowym - informuje urząd w Pszowie.

Źródła Finansowania nowej inwestycji:

Całkowity koszt przedsięwzięcia: 2 074 500,00 zł

Kwota dofinansowania NFOŚiGW (pożyczka): 873 882,00 zł

Kwota dofinansowania NFOŚiGW (dotacja): 873 883,00 zł   

Środki własne Miasta Pszów: 326 735,00 zł

Źródło:

UM Pszów

www.pszow.pl