Tworkowski obiekt w plebiscycie na najciekawsze miejsca w Polsce
Rewitalizacja budynku dawnej wozowni przy ruinach zamku w Tworkowie znalazła się wśród obiektów nominowanych do XXVII edycji konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI w". To jedyna lokalizacja z powiatu raciborskiego w tej edycji konkursu.
Krzyżanowice znów próbują swoich sił w ogólnopolskim plebiscycie na najciekawsze miejsca w Polsce. Tym razem w kategorii „Obiekty zabytkowe” z budynkiem dawnej wozowni, która stanowi element ruin zamku w Tworkowie. We wszystkich kategoriach zgłoszono 395 lokalizacji.
Zniszczenie tego terenu sięga 1931 roku, gdy wybuchł pożar, który zniszczył niemal cały budynek. W czasie II wojny światowej obiekt padł także ofiarą działań wojennych. Od tamtego czasu, jako ruina, stopniowo podlegał degradacji i zaniedbaniu przez właścicieli powojennych. Dopiero w 2003 roku teren przeszedł w ręce urzędników z gminy Krzyżanowice, a od tego czasu prowadzone są prace konserwatorskie, porządkowe i pielęgnacyjne terenu parkowego. W 2017 roku miejscowy samorząd pozyskał fundusze unijne na przeprowadzenie prac umożliwiających udostępnienie zabytkowych ruin mieszkańcom i turystom. Obiekt oficjalnie otwarto latem 2020 roku. W zachodnim skrzydle ruin, na wysokości 21 metrów, w odtworzonej, zabytkowej wieży pałacowej, utworzono wieżę widokową, z której można podziwiać wspaniały widok na miejscowość i dolinę Odry. Wieża została włączona do szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia o nazwie "Silesianka" (zobacz: Piękny widok aż po horyzont, czyli otwarcie wieży widokowej w Tworkowie).
Na tworkowski obiekt można głosować TUTAJ.
"Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło wszystkich trzech podmiotów. Wcześniej gmina Krzyżanowice w tym konkursie odebrała wyróżnienie za Ośrodek Integracji i Aktywności Społecznej w Rudyszwałdzie (więcej TUTAJ). Później za ruiny tworkowskiego zamku (więcej TU).