Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Procesja konna w Raciborzu Sudole. 62 konie w błagalnym objeździe pól [ZDJĘCIA, WIDEO, LIVE]

10.04.2023 16:51 | 0 komentarzy | ma.w

Arcybiskup Wiktor Skworc był najważniejszym gościem procesji w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej. W kawalkadzie wyróżniała się grupa amazonek z Rozwadzy w strojach biało-czerwonych. Ludwik Gorczyca jechał w mundurze polskiego żołnierza z II Wojny Światowej. Jeźdźcy po latach wrócili do wyścigów na tzw. małej cestce, gdyż ulica Topolowa jest już wyasfaltowana.

Procesja konna w Raciborzu Sudole. 62 konie w błagalnym objeździe pól [ZDJĘCIA, WIDEO, LIVE]
Jan Płaczek i ks. Norbert Nowotny na tzw. małej cestce między polami uprawnymi w Raciborzu-Sudole
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Mieszkańcy Sudołu przywitali arcybiskupa Skworca bukietem kwiatów. Wręczyli je przed wyjazdem procesji. W pobliżu plebani grała orkiestra. Na wydarzeniu zjawili się prezydent Raciborza Dariusz Polowy i wicestarosta raciborski Marek Kurpis.

Wiele jest osób, dla których procesja w Sudole jest ważnym wydarzeniem

Proboszcz Nowotny upoważnił prezydenta Polowego do przywitania uczestników z arcybiskupem Skworcem na czele.

Włodarz dziękował, że kapłan znalazł czas dla Raciborza i dla tych, dla których ta procesja jest ważna, jak powiedział. - Tych ludzi jest bardzo dużo - podkreślił Dariusz Polowy.

W. Skworc dziękował za dobre słowa na początek. - Ja nadrabiam zaległości w pewnych sensie, bo otrzymuję wiele zaproszeń na uroczystości w Raciborzu, a nie mogę na nich być. Trudno odmówić proboszczowi Norbertowi, bo my się znamy od niepamiętnych czasów, kiedy ksiądz Norbert był jeszcze klerykiem - zaznaczył arcybiskup.

Ksiądz Nowotny: amen i alleluja

Mówił, że jest w Sudole, by uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. - Tradycja jest ważna, trzeba ją pielęgnować, a wy jesteście wierni tradycji, dlatego i ja z radością będę uczestniczył w tej procesji, z radością ją pobłogosławię - podkreślił W. Skworc.

- Wypada powiedzieć amen i alleluja, jeszcze wspólne błogosławieństwo i ruszamy - podsumował proboszcz Norbert Nowotny.

Wyjazd procesji z ulicy Czynu Społecznego w Raciborzu, wraz z przemową prezydenta miasta i błogosławieństwem arcybiskupim transmitowaliśmy na żywo.

Wśród gości oficjalnych pojawiły się dr Kornelia Lach folklorystyka, pasjonująca się lokalnymi tradycjami oraz Julita Ćwikła etnograf z raciborskiego Muzeum. Panie jechały razem w bryczce powożonej przez stałego gościa sudolskiej procesji ks. Grzegorza Sonnka.

- Ta procesja jest cudowną pamiątką miejscowych tradycji agrarnych. Bardzo się cieszę, że przetrwała w Sudole, bo w Studziennej, skąd się wywodzę, też kiedyś była, ale nie wytrzymała próby czasu, zaniechano tradycji - mówiła Nowinom Kornelia Lach.

Z przekazem na żywo byliśmy także przy modlitwie na Urbanku między Sudołem i Bieńkowicami. Stamtąd z kamerą towarzyszyliśmy jeźdźcom do końca procesji, rejestrując również wyścigi.

Wypowiedziała się też na temat udziału amazonek, którym wcześniej nie wolno było uczestniczyć w tej procesji. - Dziś amazonki to prawdziwa ozdoba procesji - podkreśliła pani doktor. Zauważyła, że sudolska procesja wyróżnia się tym, że jeźdźcy wiozą tu ze sobą krzyż z Chrystusem otoczonym stułą i figurę zmartwychwstałego Jezusa. Dodatkowym wyróżnikiem są chorągwie uszyte na nowo, w kolorze żółtym i niebieskim - typowo kościelnych barwach.

Muzeum zaprasza na konferencję o procesjach konnych

Wielkanocne procesje konne wpisano na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. - O zmianach tego zwyczaju będziemy mówić na konferencji w Muzeum, która odbędzie się w piątek 14 kwietnia. Kiedyś inne były stroje, inne było podejście do uczestnictwa w procesjach. O innych zwyczajach też powiemy - informowała Julita Ćwikła.

Uczestnicy procesji zatrzymywali się przy krzyżach przydrożnych w dzielnicy. Całą modlitwę nagraliśmy w miejscu, gdzie kończy się Sudół i zaczyna Studzienna przy ul. Hulczyńskiej.

Uczestnicy procesji pokonali trasę z Sudołu, w stronę Wojnowic, przez Studzienną, następnie po drodze krajowej w kierunku Bieńkowic i z powrotem przez pola do kościoła na nieszpory.

Całą procesję konno pokonał proboszcz Norbert Nowotny, któremu towarzyszył Jan Płaczek. Kapłan przez trasę procesyjną wiózł krzyż, a figurkę Jezusa miał ze sobą Paweł Kuczera.

Przystanek w procesji w pobliżu remizy strażackiej, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 45 z ulicami Topolową i Spokojną. Miejsce zgromadzenia najliczniejszej publiczności wydarzenia.

Orkiestra gra "Raduj się nieba Królowo" pod krzyżem przy DK 45 w trakcie procesji konnej.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Etatowy Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego