Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Tradycja, symbolika i radość. Święcenie pokarmów w Sławikowie [ZDJĘCIA]

08.04.2023 18:40 | 1 komentarz | mad

Wielka Sobota w Kościele katolickim wiąże się z tradycją święcenia pokarmów. W specjalnie przygotowanym koszyku, zwanym święconką, umieszcza się pokarmy symbolizujące różne elementy życia. W galerii publikujemy zdjęcia z uroczystości w kościele pw. św. Jerzego w Sławikowie (gm. Rudnik).

Tradycja, symbolika i radość. Święcenie pokarmów w Sławikowie [ZDJĘCIA]
Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czyli czasu przygotowującego katolików do obchodów Zmartwychwstania Pańskiego. W tym dniu odbywa się święcenie pokarmów, a wieczorem najważniejsza dla chrześcijan msza święta w roku – Wigilia Paschalna (fot. parafia pw. św. Jerzego w Sławikowie)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wielkanocny koszyczek składa się zazwyczaj z chleba, jaja, kiełbasy, soli, chrzanu i innych produktów regionalnych lub ulubionych przez rodzinę. Każdy z tych elementów ma swoje symboliczne znaczenie. Chleb reprezentuje Ciało Chrystusa, jajka symbolizują nowe życie i zmartwychwstanie, kiełbasa płodność i zdrowie w rodzinie, sól to oczyszczenie i prawda, a chrzan to gorycz życia. Zgodnie z tradycją, święconka powinna być pierwszym posiłkiem w wielkanocny poranek.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę jest ważnym elementem polskiej tradycji katolickiej. To czas, który pozwala ludziom poczuć się zjednoczonymi z rodziną i wiarą, a także wyrazić wdzięczność za wszystkie otrzymane łaski.