Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

Pietrowice Wielkie odwołały się od decyzji śląskiego kuratorium oświaty. Gmina chce likwidacji szkoły w Samborowicach

07.04.2023 11:26 | 6 komentarzy | mad

Po raz kolejny wracamy do tematu Szkoły Podstawowej w Samborowicach, której przyszłość inaczej widzą pietrowiccy decydenci i śląskie kuratorium oświaty. Urząd Gminy w Pietrowicach Wielkich złożył zażalenie na postanowienie do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Pietrowice Wielkie odwołały się od decyzji śląskiego kuratorium oświaty. Gmina chce likwidacji szkoły w Samborowicach
Na zdjęciu Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samborowicach, w skład którego wchodzi podstawówka i przedszkole. Ta druga placówka, po likwidacji tej pierwszej ma funkcjonować w dotychczasowej formie, ale już nie jako zespół
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Śląski kurator stoi na stanowisku, że oszczędności nie mogą być powodem do likwidacji Szkoły Podstawowej w Samborowicach. Z tym nie zgadzają się w Urzędzie Gminy Pietrowice Wielkie. Urzędnicy skorzystali z możliwości i złożyli zażalenie do Ministerstwa Edukacji i Nauki na negatywną opinię śląskiego kuratora w sprawie likwidacji placówki.

Inspektor oświaty pietrowickiego urzędu wyjaśnia, że gmina zażalenie umotywowała trzema artykułami z prawa oświatowego:

  • naruszeniem art. 89 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe polegające na niewłaściwym zastosowaniu tego przepisu,
  • naruszeniem art. 51 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, polegające na jego niewłaściwym zastosowaniu polegającym na bezpodstawnym przyjęciu, że przepis ten ma zastosowanie do opinii w sprawie likwidacji szkoły,
  • art. 6 Kodeksu postępowania administracyjnego, polegające na przyjęciu za podstawę negatywnego zaopiniowania zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Samborowicach innych przesłanek niż określone w art. 89 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe

Nasuwa się więc pytanie, czy Szkoła Podstawowa w Samborowicach wchodząca w skład zespołu szkolno-przedszkolnego, będzie funkcjonowała wraz z nowym rokiem szkolnym? Inspektor Cecylia Pawlasek przekazuje nam, że obecnie placówka jest na to przygotowywana, jednakże ostateczne zatwierdzenie arkusza organizacyjnego upływa 31 maja.

- Gmina Pietrowice Wielkie wykorzysta wszystkie dopuszczone prawem środki odwoławcze - dowiedziały się Nowiny.

Przypomnijmy, w gminie tłumaczą decyzję o likwidacji placówki niżem demograficznym, co przekłada się na finanse. Wójt Andrzej Wawrzynek wylicza, że roczny koszt utrzymania jednego dziecka w samborowickiej szkole, w związku z małą liczbą, przekroczył już 30 tys. złotych. Zaś w pietrowickiej placówce wynosi ponad połowę mniej – 14 tys. złotych. Dodał, że do gminnego skarbca wpadło w 2022 roku 7.2 mln subwencji, a samorząd na utrzymanie gminnej oświaty musi dołożyć 5 mln złotych. - Są pewne granice, których nie można przekraczać, dlatego wystąpiłem z wnioskiem o likwidację. Nie dlatego, żeby was skrzywdzić, ale te koszty będą ciągle rosły - rozkładał ręce na spotkaniu, które zorganizowano przeddzień obrad, na których decydowano o przyszłości placówki. I to właśnie dzień później radni większością głosów opowiedzieli się za likwidacją szkoły.

Inaczej przyszłość placówki widzi śląskie kuratorium. Wicekurator Jacek Szczotka przekonuje, że wartością małych szkół jest niewielka liczebność uczniów w klasach, bliskość od domu rodzinnego, kameralna atmosfera, poczucie bezpieczeństwa uczniów oraz indywidualizacja nauczania. A to, jak podkreśla, są aspekty bardzo istotne, szczególnie dla uczniów w młodszym wieku. - Zmiana szkoły i środowiska, adaptacja do nowego otoczenia jest trudnym doświadczeniem dla uczniów i może mieć negatywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie dziecka. Jest to szczególnie istotne po okresie pandemii, gdy większość dzieci ma duży problem z powrotem do normalnego funkcjonowania w szkole i grupie rówieśniczej. Korzystniejszym rozwiązaniem dla uczniów jest organizacja kształcenia w klasach łączonych. Szkoła Podstawowa w Samborowicach zapewnia uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu i nauki, a sale lekcyjne są dobrze wyposażone, co zapewnia odpowiednie warunki do realizacji podstawy programowej i zadań statutowych szkoły - czytamy w opinii.

Negatywna opinia kuratora ucieszyła społeczników walczących o placówkę. Ilona Gawlica, radna z Samborowic, a zarazem wiceprzewodnicząca pietrowickiej rady, komentowała: - Jestem niezmiernie wdzięczna, że osoby, które nie znają tak dokładnie naszej placówki, podjęły taką decyzję. I uwzględniły to, jaką wartość przedstawia nasza szkoła.


Czytaj również: 

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Były wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Ilona Gawlica

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie