Wtorek, 12 listopada 2024

imieniny: Renaty, Witolda, Czcibora

RSS

Zagroda żubrów w Brzeziu ma być otwarta we wrześniu

03.04.2023 13:00 | 9 komentarzy | mad

- Praca wre - oświadczył poseł i wiceminister na tle powstającej zagrody w raciborskim Brzeziu. - To bardzo ważna rzecz dla całego Śląska - uważa Michał Woś. Teren ma być oddany na jesień, choć już w sierpniu w dużej mierze ma być gotowy. Na początek do raciborskiej dzielnicy zostanie sprowadzonych od 5 do 6 żubrów z Nadleśnictwa Kobiór, gdzie ich populacja jest przegęszczona. Inwestycja realizowana jest na około 10 ha, w tym niespełna 1,5 ha łąk.

Zagroda żubrów w Brzeziu ma być otwarta we wrześniu
Na zdjęciu rzeczniczka prasowa Nadleśnictwa Rybnik Paulina Sobczuk. Nowinom mówi, że na terenie za nią będą bytować żubry. - Stanie podwójny płot, wyższy od strony ludzi, niższy od zwierząt. Tutaj będziemy mogli patrzeć jak sobie żubry spacerują - wyjaśnia. Oprócz tego wybudowany zostanie także punkt widokowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przy drodze wojewódzkiej nr 935 trwają prace nad realizacją inwestycji. Zadanie koordynuje Nadleśnictwo Rybnik, bo choć Brzezie znajduje się administracyjnie w Raciborzu, to brzeski las należy już do rybnickiego nadleśnictwa.

Woś tłumaczył, że decyzja o powstaniu takiego miejsca wynika z liczebności żubrów w Polsce. - Żeby zachować gatunek, to trzeba troszczyć się o różnorodność genetyczną tych zwierząt. Stąd decyzja, że kolejna zagroda żubrów w Polsce powstaje tutaj - podkreślił. O lokalizacji powiedział, że jest fantastyczna. Choć całe przedsięwzięcie to nie tylko zagroda, ale również najnowocześniejsze centrum edukacji leśnej i ekologicznej, jakie funkcjonuje w Lasach Państwowych, a także infrastruktura towarzysząca – w tym swego rodzaju ogródek jordanowski. Polityk mówił, że będzie to atrakcyjne miejsce do spędzania czasu dla całych rodzin.

Zobacz: Tak ma wyglądać Centrum Edukacji Leśnej w Raciborzu

Marek Czader z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oświadczył w Brzeziu, że jednostka państwowa, którą reprezentuje, wsłuchuje się w głos społeczeństwa i realizuje te zadania, które mogą wpleść w swoje funkcje. - Czasem żartobliwie mówi się, żeby „nauka nie poszła w las”, warto jednak powiedzieć, że ważne jest, żeby nauka poszła w las i żeby ludzie potrafili z tej nauki czerpać - powiedział zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Gospodarz terenu, nadleśniczy Tomasz Olszewski, zaznaczył na spotkaniu z mediami: „to szalenie wspaniała chwila, kiedy możemy pokazać pierwsze efekty pracy”, zapowiadając, że na wrzesień planowane jest otwarcie tego przedsięwzięcia. O zagrodzie żubrów mówił, że zwierzęta będą mogły w niej bytować, rozwijać się i rozmnażać. - Liczymy, że to miejsce będzie odwiedzało 10 tys. ludzi rocznie - wyliczył.

Obecnie las, gdzie inwestycja ma zostać wykonana, jest terenem budowy. Budynek, pod którego realizację są już fundamenty, będzie przeznaczony na cele administracyjno-gospodarcze. - Wybraliśmy takie technologie, aby bez zbędnej zwłoki to miejsce było gotowe jak najszybciej. W sierpniu planujemy, że budynki będą w stanie surowym, a do października będą wyposażone - wyjaśnił.

A co z przetargiem na realizację inwestycji, bo choć pierwszy został unieważniony, to prace zostały rozpoczęte? Nadleśniczy Olszewski przypomniał, że zdecydował się na jego unieważnienie z racji wysokich ofert. Mowa o przetargu pn. Budowa zagrody żubrów wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce ewidencyjnej 266/1 w obrębie Brzezie, Gmina Racibórz ETAP 1. Wówczas leśnicy na zadanie planowali przeznaczyć 4 186 283,76 zł (brutto). Tymczasem najniższa oferta przekracza tę kwotę o nieco ponad 920 tys. złotych – złożyła ją spółka "TEX-BUD" z Wodzisławia Śląskiego, chcąc 5 112 526, 94 zł (brutto), pisaliśmy o tym TUTAJ. - W tej chwili wykonujemy to własnymi siłami (tzw. in hosue), czyli spółka Lasów Państwowych wzięła się za to zadanie i zrobi to po kosztach, zgodnie z kosztorysem inwestorskim - wyjaśnia nadleśniczy. Dopytywany przez Nowiny, o jakich kosztach mowa, odpowiedział, że koszt ogrodzenia i ścieżek to około 4,5 mln złotych, natomiast drugi etap, czyli budynek administracyjno-gospodarczy razem z infrastrukturą, która posłuży do karmienia i obsługi żubrów, da kolejne 4,3 mln złotych.

Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Tomasz Olszewski

Tomasz Olszewski

Były nadleśniczy w Nadleśnictwie Rybnik