MZK Jastrzębie-Zdrój. Ankieterzy pytają podróżnych, czego oczekują do komunikacji
Powstaje nowy "Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego MZK".
Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczął procedurę przygotowania nowego „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego”, popularnie nazywanego Planem Transportowym. Konieczność jego opracowania wynika m.in. z Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Prace, na zlecenie MZK, wykonuje firma TRAKO Projekty Transportowe z Wrocławia specjalizująca się w tworzeniu opracowań w zakresie rozwoju transportu zbiorowego i mobilności.
Dokładne szacowanie potrzeb
To obszerne opracowanie ma m.in. określić standardy usług przewozowych wynikających z obecnych rozwiązań technicznych i dostosowanych do oczekiwań mieszkańców. Plan będzie także wskazywał kierunki rozwoju komunikacji organizowanej przez MZK. Dodatkowo powstanie m.in. koncepcja zmiany tras i częstotliwości kursowania autobusów.
– Przez ostatnie lata optymalizację rozkładu jazdy przeprowadzano najczęściej na podstawie wniosków pasażerów popartych zapotrzebowaniem i frekwencją na poszczególnych liniach. Po opracowaniu nowego Planu Transportowego będzie to możliwe na podstawie znacznie dokładniejszych danych, uwzględniających na przykład zabudowę poszczególnych obszarów czy odległości przystanków od zakładów pracy i osiedli, a także uwarunkowania finansowe, prawne i organizacyjne MZK. Nowy Plan będzie ponadto uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej mobilności
– mówi Rafał Jabłoński, rzecznik Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju.
Każdy może zabrać głos
W przygotowaniu dokumentu czynny udział wezmą sami pasażerowie i mieszkańcy. Do 21 kwietnia na terenie 10 gmin członkowskich MZK (głównie na przystankach i parkingach) pracować będą ankieterzy pytający mieszkańców m.in. o oczekiwania dotyczące komunikacji zbiorowej. Pracownicy firmy TRAKO wykonają także szczegółowe analizy określające m.in. dostępność przestrzenną transportu publicznego, parametry systemu komunikacji i jego charakterystykę we wszystkich gminach, a także diagnozę funkcjonowania kluczowych generatorów ruchu w regionie. Na tej podstawie powstanie projekt „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego”, który podlegać będzie konsultacjom społecznym. Każdy z mieszkańców będzie mógł zaproponować zmiany i podzielić się uwagami. Nowy plan ma być gotowy jesienią.
- Przez ostatnie lata zmieniły się miejscowości objęte obszarem działania MZK, chociażby pod względem gęstości zaludnienia i innych uwarunkowań urbanistycznych. Istotnie przeobrażona została także siatka połączeń MZK. Komunikacja miejska powinna się stale dostosowywać do zmieniającego się otoczenia, a jej potencjał efektywnie wykorzystywany. Szczegółowe opracowanie, o którym mowa, ma te zmiany uwzględniać i dać podstawę do przygotowania optymalnej oferty komunikacji zbiorowej – wyjaśnia Tomasz Szelukowski z firmy TRAKO.
Wyniki przeprowadzonych analiz i badań będą wykorzystane do sporządzenia kolejnego projektu, którym będzie koncepcja optymalizacja sieci połączeń w celu podniesienia jej atrakcyjności dla mieszkańców 10 gmin Związku.
źródło: MZK Jastrzębie-Zdrój
Komentarze
4 komentarze
MZK Jastrzębie to przykład marki negatywnej. Mało kursów, stare autobusy, drogie bilety, stagnacja od lat... Czemu Hetmanowa z tym czegoś nie zrobi?
MKZ to najgorsze dziadostwo w calej Galaktyce.
Mhh... a to po co jest MZK ? Mają system e-biletów na podstawie tego miała być analiza które linie są mało wydaje lub obciążone. Niech się wezmą do pracy, najlepiej aby raz w miesiącu ktoś się od nich przejechał liniami i niech szukają optymalizacji. A ankietę wśród mieszkańców powinni sami zrobić internetowo oraz po przez właśnie zapytania na mieście! A jak się nie chce pracować i dążyć do udoskonalenia komunikacji w naszym mieście to zlikwidować tą skostniałą strukturę i pasożyta.
Jaka mieścina taka komunikacja , jaka komunikacja taka ankieta , jaka ankieta takie pytania .