Sobota, 6 lipca 2024

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

Zachowania miłosne szarych ropuch. Zobaczcie, jakie zjawisko pokazali leśnicy z Rud

31.03.2023 13:10 | 1 komentarz | mad

Wyjątkowa fotografia opublikowana przez rudzkie nadleśnictwo zaciekawiła internatów. Ci pokazali zjawisko związane z wędrówką płazów.

Zachowania miłosne szarych ropuch. Zobaczcie, jakie zjawisko pokazali leśnicy z Rud
W trakcie wędrówki ropuch samica niesie na swoich plecach samca, a na fotografii Tomasza Sczansnego nawet kilka samców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nadleśnictwo Rudy Raciborskie dzieli się w mediach społecznościowych ciekawostkami. Tym razem jest o wędrówce płazów. - Szczególnie licznie wędrują ropuchy szare. Często większe samice niosą już na swoich plecach samca, który jest mniejszy. Zjawisko to zwane jest ampleksusem. Zwykle samców jest więcej niż samic i każdy z nich chce mieć swoją szansę - tłumaczą. Warto więc, jak radzą leśnicy, uważać w okolicach zbiorników wodnych.

Ampleksus to uścisk godowy płazów bezogonowych - taką definicję przedstawiają Lasy Państwowe w leśnej encyklopedii. Ten ruch jest odruchem bezwarunkowym wywołanym przez stymulację określonych receptorów w samcu. Dzięki ampleksusowi samce posiadają modzele godowe, co umożliwia im uchwycenie samicy. Ten proces zapewnia zapłodnienie składanych przez samicę jaj. - U polskich płazów są dwa rodzaje ampleksusu: pachowy i pachwinowy. U licznych gatunków ampleksus jest bardzo silny i próba rozłączenia pary może prowadzić do uszkodzenia samicy - wyjaśniają leśnicy.

Fotografia, której autorem jest Tomasz Sczansny, zaciekawiła obserwatorów rudzkiego nadleśnictwa na Facebooku. - Sam byłem świadkiem - oświadczył pan Patryk. Leśnicy odparli, że teraz jest najlepszy czas na ich obserwację.

Ropucha szara jest największą polską ropuchą, a samice osiągają nawet 15 cm. Ciało tych płazów jest masywne i szerokie, a na jego powierzchni występują liczne brodawki. Ropuchy posiadają duże gruczoły przyuszne, wydzielające jad, które są widoczne na powierzchni skóry. Dorosłe osobniki są bardzo łakome. Skaczą rzadko, zwykle w momencie zagrożenia, kiedy to stają na wyprostowanych nogach w geście samoobrony.