- Jastrzębie-Zdrój
- Wodzisław Śląski
- Czerwionka-Leszczyny
- Godów
- Mszana
- Połomia
- Wiadomości
- Nie przegap
- Samorząd
O CPK w Sejmiku Województwa Śląskiego. "Nawet największy projekt nie może być zbudowany na ludzkiej krzywdzie"
Sejmik Województwa Śląskiego przychylił się do wniosku marszałka Jakuba Chełstowskiego, który zaapelował do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka o pilne zwołanie posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
Wczoraj (27.03) odbyła się marcowa sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Jej obrady zdominowane zostały przez temat związany z realizacją linii kolejowej dużych prędkości w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). W obradach wzięli udział samorządowcy z naszego regionu, m.in. wójt gminy Mszana Mirosław Szymanek oraz burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski.
Podczas obrad radni Sejmiku przyjęli oświadczenie w sprawie udziału strony społecznej w debacie dotyczącej przebiegu linii kolei dużych prędkości i wyrazili sprzeciw wobec pozbawiania mieszkańców województwa i radnych Sejmiku możliwości udziału w spotkaniach, na których ogłaszane są kluczowe decyzje w tym zakresie. Sejmik przychylił się także do wniosku marszałka Jakuba Chełstowskiego, który zaapelował do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka o pilne zwołanie posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
- Spotkanie w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, z udziałem przedstawicieli strony rządowej, samorządu i mieszkańców jest konieczne, byśmy mogli dyskutować odnośnie ewentualnych korzyści i przeszkód wynikających z realizacji tej inwestycji. Żaden, nawet największy projekt nie może być zbudowany na ludzkiej krzywdzie, z brakiem poszanowania interesów mieszkańców, których bezpośrednio dotyczy. Ich głos musi wybrzmieć, właśnie dlatego w ramach Sejmiku Województwa powstała komisja doraźna dotycząca CPK, a dzisiaj odbyła się debata z udziałem przedstawicieli samorządów i samych mieszkańców – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.
- Dzięki demokratycznej zmianie w Sejmiku Województwa Śląskiego, do której doszło w listopadzie ubiegłego roku, możemy wspierać kwestie istotne dla mieszkańców. Sejmik jest otwarty na ich głos, chcemy wsłuchiwać się w ich problemy i na nie reagować, bo każda władza powinna być blisko ludzi. Kwestia związana z realizacją linii kolejowej dużych prędkości to projekt, który wymaga dialogu z samorządowcami i mieszkańcami regionu i zrobimy wszystko, by zostali wysłuchani – mówił przewodniczący Sejmiku, prof. Marek Gzik.
W trakcie sesji udział zabrali przedstawiciele samorządów w tym m.in. burmistrz gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Dziękuję, że możemy zabrać tu dzisiaj głos w imieniu naszych mieszkańców. W ich imieniu chcemy wyrazić sprzeciw. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi, nie chcemy źle dla Śląska i swoich gmin, ale jesteśmy z mieszkańcami i musimy bronić interesów mieszkańców, tego co dla nich jest najważniejsze. Stoimy murem za mieszkańcami, którzy w zderzeniu z władzą są bezsilni – mówił.
Zobacz także:
Ludzie:
Jakub Chełstowski
Były marszałek Województwa Śląskiego
Wiesław Janiszewski
Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.
Komentarze
10 komentarzy
Szanowna Redakcja usunęła mój komentarz odnoszący się do wpisu @wnikliwy 28.03.2023 19:49
Zatem zacytuję relację z wystąpienia śp. Antoniego Motyczki z posiedzenia Senatu (06.07.2012 - rządzi PO, Premier - Donald Tusk, Marszałek Senatu - Bogdan Borusewicz, Prezydent - Bronisław Komorowski)
"To pierwsza tak mocna krytyka rządu z ust polityka partii Donalda Tuska - Takiego rozgardiaszu i takiego draństwa, jakie jest teraz, jeszcze nie było - mówił senator Antoni Motyczka w czasie obrad wyższej izby parlamentu. - Setki, tysiące polskich firm doprowadza się do bankructwa - dodał, krytykując ustawę o zamówieniach publicznych. To te przepisy, zdaniem polityka, dławią nasze firmy! (...) Mówię to z pełną świadomością! Jestem odpowiedzialny za swoje słowa. Nie mam nic do stracenia i pozwalam sobie na powiedzenie prawdy! Widzicie mój siwy łeb? Jestem już w takim wieku, że jedynie mogą mnie posłać na emeryturę"
No i niestety odszedł na wieczną emeryturę.
POLSKA POPIERA BUDOWĘ
PO chce biednej i zacofanej Polski.
Tak dla rozwoju i cywilizacji.
Nie dla lewacta i zacofania umysłowego.
TAK DLA WIELKIEJ POLSKI
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Już zapomnieli że autostrady budowali na prawdziwej krzywdzie ludzkiej,kiedy bankrutowały polskie firmy budujące autostrady?; Podłe środowisko
Cudna obłuda - czyli kiedy pod autostrady Euro 2012 rujnowano polskich podwykonawców, kiedy ludzi spec ustawą wywłaszczano, na operatach szacunkowych z czapy, to wtedy "cel uświęcił środki"? A teraz, kiedy klimatyczne ocipienie wręcz wymusza wybudowanie sieci zbiorkomów w celowo zapuszczonej Polsce, gdzie POKOt nieomal pozwalał rozkradać stal z torowisk i wiaduktów oraz zachęcał, aby szybko przerabiać szlaki kolejowe, na ścieżki rowerowe, to ronicie krokodyle łzy?
Ta POwalona opozycja autostrady i szybką kolej ma u siebie w Niemczech,
A dzisiaj agent 0049 w radiu powiedział że jak lewaki dojdą do władzy to projekt wyrzuca do pieca i będzie spokoj
Jak budowali autostrady też tak było. Zawsze będą protesty, bo zawsze trzeba kogoś wysiedlić. Teleportacji jeszcze nieopanowaliśmy.
Dziwne to. Jak platfusy wyrzucały z domów ludzi, to pisiory jakoś nie buntowały ludzi przeciwko władzy.
Protesty czysto POlityczne.
Niech POlitycy Tuska zajmą się lepiej wysiedleniem całych wiosek w Niemczech, pod budowę nowych kopalń węgla brunatnego.