Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

W gminie Rudnik powstanie centrum szkoleniowe i edukacyjne dla rolników? Taki plan mają urzędnicy

27.03.2023 10:52 | 0 komentarzy | mad

- Skarb Państwa na terenie gminy Rudnik posiada bogate zasoby nieruchomości, które idealnie wpisują się w możliwość utworzenia regionalnego centrum szkoleniowego, które swoim zasięgiem może objąć zarówno woj. śląskie jak i opolskie - podkreśla wicewójt Tomasz Kruppa. Gdzie mogłoby powstać?

W gminie Rudnik powstanie centrum szkoleniowe i edukacyjne dla rolników? Taki plan mają urzędnicy
W szonowickim kompleksie w skład którego wchodzi również pałacyk z XIX w. urzędnicy widzą centrum rolniczej edukacji. Czy dojdzie do realizacji planów? Jak na razie od 2019 roku gmina próbuje bezpłatnie przejąć teren od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (fot. UG Rudnik)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urząd Gminy Rudnik opracowuje koncepcję zagospodarowania gruntów i nieruchomości pochodzących ze zlikwidowanego Kombinatu Państwowych Gospodarstw Rolnych w Raciborzu. Wicewójt Kruppa wskazuje, że nieruchomości, które obecnie pozostają w zasobie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, posiadają doskonałe zaplecze do prowadzenia edukacji nie tylko o charakterze teoretycznym, ale przede wszystkim mają dogodne warunki prowadzenia edukacji o charakterze praktycznym. Wójt Piotr Rybka zaznacza z kolei, że „w ramach opieki i ratowania zabytków będących na terenie gminy Rudnik obowiązek ten realizuje, gdyż należy to do zadań własnych gminy”.

Szczegóły planu ujawniono po spotkaniu roboczym z senator Ewą Gawędą, do której urzędnicy zwrócili się, aby wsparła ich działania na szczeblu ministerialnym. Głównie chodzi o ratowanie zabytków na terenie gminy. W ramach wizyty odwiedzono Strzybnik (tam wizytowano spichlerz i budynki gospodarcze) oraz Szonowice (odwiedzono pałacyk i park). Ten drugi obiekt od 2019 roku samorząd chce bezpłatnie przejąć od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (pisaliśmy o tym w artykule: Rudnik chce przejąć pałacyk w Szonowicach, aby nie stał się kolejną ruiną na terenie gminy). A także, jak wyjaśniono, lobbuje, aby utworzyć tam np. siedziby Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Izby Rolnej Powiatu Raciborskiego, Centrum Szkoleniowego Sztuki i Techniki Agrarnej lub Szkoły Rolniczej obejmującej swym zasięgiem zarówno województwo śląskie jak i opolskie.

- W skład kompleksu Szonowice V wchodzą aż 34 środki trwałe (pałacyk z XIX w. oraz park przypałacowy, budynki gospodarcze, magazyny i warsztaty – przyp. red.) - wyliczają w gminie, powołując się na opracowanie KOWR-u. A poza nimi także grunty orne, co do których miejscowy samorząd nie ma planów. - W chwili obecnej projekt KOWR-u przewiduje dzierżawę gruntu ornego wraz z nieruchomościami wchodzącymi w skład tzw. kompleksu, co stawia w większości przypadków przyszłego dzierżawcę na koszty utrzymania i remontów tych budynków, zwłaszcza tych wpisanych w rejestr zabytków. Celem gminy jest, aby grunty orne kompleksu Szonowice V zostały po akceptacji ministerstwa i KOWR-u wyodrębnione i udostępnione rolnikom pod dzierżawę, zaś budynki, w tym pałac przeznaczone na użyteczność publiczną związaną z edukacją rolników - dowiadujemy się.

W gminie przygotowano zarys koncepcyjny zagospodarowania nieruchomości Skarbu Państwa, które odwiedzono z senator Gawędą. To w tym dokumencie wicewójt Tomasz Kruppa wspomina o centrum szkoleniowym i edukacyjnym. Podkreśla, że należy podnosić świadomość obywatelską w sektorze produkcji rolnej i spożywczej. Wcześniej nadmienia, że samorządy wiejskie mają dobrej jakości grunty, ale borykają się ze spadkiem wpływów z podatków od nieruchomości rolnej. Aby rekompensować straty, niektóre gminy szukają inwestorów z sektora przemysłowego i wykorzystują do tego grunty o dobrej jakości, co prowadzi do niewydolności w produkcji żywności, zmniejszenia konkurencyjności na rynku i uzależnienia się od dostaw z zagranicy.

Propozycja gminy dla Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma na celu zintegrowany rozwój lokalnego rolnictwa oraz firm wspierających producentów rolnych, poprzez stabilizację rynku usług i produktów. Koncepcja, jak przekonuje wicewójt, może pomóc gminom wiejskim w konkurowaniu z gminami posiadającymi większe zasoby inwestycyjne poprzez rozwój sektora produkcji przemysłu spożywczego. Stwierdza, że wprowadzenie mechanizmu rekompensowania strat z tytułu utraty dobrych gleb na rzecz terenów inwestycyjnych i dotowanie produkcji rolniczej może stanowić dalszą stymulację rozwoju gmin wiejskich.

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Była senator.

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Tomasz Kruppa

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik