Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Nie chcą, by pamięć o Janku i Jurku zgasła. Za nami II edycja pieszego rajdu w Wodzisławiu Śl.

27.03.2023 09:19 | 0 komentarzy | juk

Wzorem ubiegłego roku także i w tym odbył się Memoriał im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka w Wodzisławiu Śl. - Chcemy oddać im hołd - mówi inicjator przedsięwzięcia Robert Furtak z Połomi.

Nie chcą, by pamięć o Janku i Jurku zgasła. Za nami II edycja pieszego rajdu w Wodzisławiu Śl.
Uczestnicy Memoriału odwiedzili groby Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wydarzenie odbyło się 25 marca. O 9.00 grupa spotkała się przy kościele pw. św. Marii Magdaleny w Radlinie II, aby wspólnie udać się na miejsce spoczynku Jana Stolarza na okolicznym cmentarzu. - Był to czas na refleksje dotyczącą jego osoby - mówi Robert Furtak. Jako stały uczestnik i aktualny organizator Marszu Pamięci, a także członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej opowiedział o okolicznościach powstania inicjatywy corocznych rajdów z Oświęcimia do Wodzisławia Śl. szlakiem ewakuacji więźniów KL Auschwitz.

Po krótkiej modlitwie i zapaleniu zniczy grupa uczestników memoriału udała się w kierunku Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śl., gdzie odbyło się spotkanie z udziałem wdowy po Jerzym Gawliczku, pani Izabeli. Piotr Bulenda – kierownik stacji opowiedział o jej działalności i pracy ratowników górniczych, zwrócił uwagę na wkład Jerzego Gawliczka w rozwój ratownictwa, a także zaprezentował publikacje jego autorstwa. Podczas spotkania dzielono się wspomnieniami na temat Jerzego Gawliczka i Jana Stolarza, a uczestnicy memoriału mieli okazję do krótkiej rozmowy z ratownikami pełniącymi tego dnia dyżur.

Następnie uczestnicy rajdu przemaszerowali przebiegającą wzdłuż torów kolejowych w okolicy wodzisławskiego dworca tzw. starą drogą, którą w styczniu 1945 r. prowadzono ewakuowanych więźniów KL Auschwitz – Birkenau do pociągów, którymi byli przewożeni do innych obozów na terenie III Rzeszy. Później udano się na cmentarz przy ul. Pszowskiej, aby przy grobie Jerzego Gawliczka zakończyć tegoroczny Memoriał. Po modlitwie, zapaleniu zniczy uczestnicy wydarzenia pożegnali się. W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy Marszu Pamięci, a także kolarze z Sokoła Radlin którzy znali z turystycznych szlaków obu bohaterów memoriału.

- Zapraszamy za rok. III Memoriał im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka będzie miał miejsce 23 marca 2024 r. - zapowiada Robert Furtak. - Chcemy go po raz kolejny zorganizować, aby pamięć o Janku i Jurku nie zgasła - dodaje na koniec.


Jan Stolarz

Przez lata wyłamywał się z obrazu seniora siedzącego w fotelu przed telewizorem. Pomimo zaawansowanego wieku i zdrowotnych dolegliwości żył aktywnie. Kiedy pozwalało zdrowie, na rowerze potrafił pokonać jednego dnia ponad 200 km. Był również piechurem. Piesza wędrówka na kilkadziesiąt kilometrów także nie stanowiła najmniejszego problemu. Należał do PTTK Sokół Radlin. Żywym jego pomnikiem pozostanie pieszy rajd śladami tragicznych Marszu Śmierci w 1945 r. Nazwano nimi ewakuacje więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Od 17 do 21 stycznia wyprowadzono około 56 tys. więźniów. Wielu z nich nie przeżyło trasy. Umierali z głodu, wyziębienia, wycieńczenia. Ci, co nie mogli iść dalej, byli rozstrzeliwani, podobnie jak wszyscy podejmujący próbę ucieczki. Główne trasy wiodły do Wodzisławia Śl. i Gliwic, gdzie wiele kolumn ewakuacyjnych przeformowano w transporty kolejowe. Jan Stolarz głęboko poruszony tamtymi wydarzeniami postanowił o nich przywracać pamięć. Pierwszy pieszy rajd przeszedł w styczniu 2012 r. Zmarł 5 lutego 2021 r. w wieku 79 lat.

Jerzy Gawliczek

Był autorem licznych opracowań z zakresu górnictwa i ratownictwa górniczego. Był m.in. jednym z budowniczych Górniczej Sztolni Ćwiczebnej w Wodzisławiu Śl. Wieloletni sympatyk i członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Organizator rajdów rowerowych na terenie powiatu wodzisławski. Był wieloletnim uczestnikiem pieszego rajdu szlakiem Marszu Śmierci. Stworzył regulamin odznaki turystycznej "Szlakiem ewakuacji więźniów KL Auschwitz". Zmarł 6 listopada 2021 r. w wieku 78 lat.