Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Fachmani z Tygla i pszczelarze z Powstańców. Uczniowie z Rybnika dostali pieniądze na realizację pomysłów

24.03.2023 08:54 | 0 komentarzy | ż

21 marca, podczas inauguracji XV Targów Edukacji ogłoszono wyniki VI Budżetu Partycypacyjnego Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika.

Fachmani z Tygla i pszczelarze z Powstańców. Uczniowie z Rybnika dostali pieniądze na realizację pomysłów
Uczniowie z I LO oraz Tygla otrzymali po 5 tys. zł na realizację projektów, które wymyślili. Fot. M. Koczy/UM Rybnik.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na uroczystość zaproszone zostały wszystkie zespoły uczniów, które zgłosiły projekty w ramach VI edycji Budżetu Partycypacyjnego. W tym roku wpłynęło aż 10 projektów, czyli niemal z każdej rybnickiej szkoły średniej. Wszystkie projekty zgłoszone w tym roku można zobaczyć na Facebooku Młodzieżowej Rady Miasta.

Ta edycja obfitowała przede wszystkim w projekty dotyczące wsparcia zaplecza technicznego szkoły, a także stref odpoczynku i integracji międzyuczniowskiej. Każdy z nich był przygotowany z należytą starannością oraz uzasadnieniem, stąd tegoroczne obrady komisji oceniającej były niezwykle burzliwe.

– W związku z dużą ilością zgłoszeń głosowanie zostało podzielone na dwie tury. Do drugiej zakwalifikowano 4 projekty. Po konsultacjach kapituły oceniającej postanowiliśmy podjąć kroki, które nie miały jeszcze miejsca w poprzednich edycjach. Mianowicie, zdecydowaliśmy o podzieleniu głównej nagrody na dwa projekty, które uznaliśmy za najbardziej innowacyjne i pomysłowe – informuje Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika.

Tegoroczni zwycięzcy:

Projekt I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku

  • „Nie będzie ICH, nie będzie NAS” – zakłada zakup uli i przestrzeni dla rozwoju pszczół murarek, które nie uczulają i nie mają żądeł. Pszczoły mają zapewnić rozwój środowiska naturalnego.

Projekt Zespołu Szkół Technicznych nr 1 im. Stanisława Staszica w Rybniku

  • „O tym jak z bele kogo zrobić fachmana” – zakłada utworzenie sali szkoleniowej dla poprawienia efektywności przyswajania wiedzy. W ramach projektu uczniowie mieliby szansę poszerzyć wiedzę na temat programowania, poznać nowe metody nauki.

Przypomnijmy, że kwota przeznaczona na realizację uczniowskich pomysłów to 10 tys. zł. Założeniem konkursu jest promowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży, poprawa warunków nauki oraz poszerzanie horyzontów uczniów szkół średnich na terenie Rybnika. To wyjątkowa okazja do aktywnego włączenia się w planowanie przestrzeni swojej szkoły lub zapewnienia wydarzenia, które będzie oczekiwane przez jej społeczność. Wyboru zwycięskiego projektu dokonuje komisja oceniająca złożona z: prezydenta Rybnika, jego zastępcy sprawującego nadzór nad Wydziałem Edukacji i Kultury, koordynatora Młodzieżowej Rady Miasta oraz przedstawiciela Młodzieżowej Rady Miasta z każdej rybnickiej szkoły średniej.

Dotychczasowe zwycięskie projekty w poprzednich edycjach to:

  • UrsusMeteo – Zespół Szkół Urszulańskich (ogródek meteorologiczny )
  • TuPowstaje (MY) – I Liceum Ogólnokształcące (studio nagrań)
  • Plasticus Copernicus – IV Liceum Ogólnokształcące (pracownia plastyczna)
  • Tyglofonia – Zespół Szkół Technicznych (rozgłośnia ZST)
  • Luft Azyl – Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych (miejsce wypoczynku uczniów na świeżym powietrzu)

źródło: UM Rybnik, oprac. ż