Prezes PGG S.A krytykuje politykę klimatyczno-energetyczną UE. "Jeśli ktoś naprawdę chce chronić planetę, niech zajmie się Chinami"
- W 2022 r. zanotowaliśmy historyczny rekord produkcji węgla na świecie w wysokości 8,4 mld ton. Produkcja węgla dynamicznie rośnie: w ciągu ostatnich dwóch lat o 700 mln ton, a w ciągu minionych dwóch dekad od początku XXI w. uległa podwojeniu, rosnąc o prawie 4 miliardy ton! - podkreślał Tomasz Rogala, prezes PGG S.A. i prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal podczas VII Konferencji Silesia 2030, którą w środę 21 marca 2023 r. zorganizowano w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
- Nie kwestionujemy, że węgiel jest głównym źródłem emisji CO2, jednak jeśli będziemy konsekwentni, to przy opisanym rekordowym wzroście produkcji globalnej węgla nie możemy w Unii Europejskiej utrzymywać, że troszczymy się o planetę, ponieważ tylko zwyczajnie przesuwamy emisje z Europy głównie do krajów azjatyckich. Nie podważamy ambicji klimatycznych, a jedynie apelujemy o uświadomienie sobie faktu, że polityka klimatyczno-energetyczna UE nie redukuje emisji światowych, a tylko przesuwa je geograficznie. Co więcej, nie jest to proces, który zatrzymuje się, lecz narasta - powiedział Tomasz Rogala, dodając, że kolejnym krajem na mapie świata, który intensywnie dołączy do Chin w zakresie wykorzystywania węgla, są Indie z ogromnymi planami wzrostu produkcji węgla.
- Stworzyliśmy w UE rodzaj alternatywnej rzeczywistości z deklaracjami o rozwoju OZE, tymczasem faktycznie obserwujemy globalny wzrost produkcji i wykorzystania węgla. Tylko w ciągu 2021 r. wzrost zapotrzebowania na energię na świecie wyniósł 6 proc. (1,5 tys. TWh) i został pokryty w większości, bo aż w 53 proc. ze spalania węgla. OZE nie zdołało pokryć tego wzrostu konsumpcji energii. Oczekujemy na dane z zeszłego roku, jednak na poziomie faktów mamy do czynienia z brakiem możliwości zaspokojenia wzrostu zapotrzebowania na energię przez źródła odnawialne - podkreślił szef Euracoal i PGG S.A. w Brukseli.
Tomasz Rogala przypomniał, że w dzisiejszym światowym miksie energetycznym największy udział (36 proc.) ma właśnie węgiel kamienny i brunatny. Podczas gdy kolejne szczyty klimatyczne kończą się deklaracjami odchodzenia od węgla, w przewidywaniach na 2050 r. - przy aż trzykrotnym wzroście udziału OZE (z 18 do 56 proc.) - węgiel bynajmniej nie zniknie z globalnego miksu, a jego udział zmniejszy się tylko o 20 proc.
- W całej światowej produkcji węgla Polska odpowiada za 1 proc. i jest praktycznie jedynym państwem, do którego odnoszą się nowe regulacje metanowe UE, eliminujące produkcję węgla kamiennego już od 2027 r. W Polsce produkujemy ok. 50 mln t węgla kamiennego przy 8,4 mld t wydobycia na świecie, lecz właśnie owych 50 mln t obrano za cel restrykcji unijnych. Z klimatycznego punktu widzenia produkowana w Polsce ilość węgla nie ma żadnego istotnego znaczenia dla bilansu światowego. Jeśli ktoś naprawdę chce chronić planetę, niech zajmie się Chinami, powinien umówić z nimi warunki zmniejszenia produkcji węgla, która wynosi obecnie w Chinach 4,3 mld ton - apelował Tomasz Rogala.
źródło: PGG, oprac. (d)
Komentarze
16 komentarzy
Typowy pisowski prezesik
Z " mądrymi" to i "znaleźć" mozna. Mowi sie "in silvam ligna ne feras! -nie woż drzewa do lasu". Tylko w Polsce rządzący partyjni Prezesi wpadli na pomysl aby do różnych terenów gornoslaska okregu wegla celem zuzycia na opał przywozić z calej Polski a nawet z zagranicy "biomase", o wartosci opalowej 10MJ. Ktos sie spyta-i pomysli "ale za co ją kupują",ano za pieniadze "usłyszy ,lecz bardziej wnikliwy "pieniadze uzyskuja ze sprzedaży wegla o wartości opalowej 40MJ..(przeciez biletow NBP tu nie drukują) -no dobra ,a gdzie ten węgiel spalany teraz jest ,"jak to gdzie ?!-- w Polsce w chałupach bez elektrofiltrow.
A ile ta biomasa kosztuje ,dalej wnika - ,a to zalezy ,byl okres ze placili 2t wegla za 1 t biomasy +instalacja z zabezp przeciwwbu. O kuźwa ,wyjeżdżam za granice, słuchacz stwierdzil: z takimi mądrymi i ministrami to ten kraj szybko się Putinowi podda. Gdzie to tak pieniadze marnowac, i i słuchacz wyjechał .PS.Nazwiska,okolice akcji gdzies w Niemczech pod Brnem zostały celowo ukryte.
~do_tluka_z_fizyki - jałowa dyskusja z nimi, jeden z drugim ryl najlepiej by wrócił do maszyn parowych żeby dalej ciągnęli po 18 pensji z budżetu
~ciekawy (188.137. * .185)
no ja mam prąd akurat z fotowoltaiki i z pompy ciepła
pompa ciepła produkuje ci prąd ?
masz fotowoltaikę ....
magazyn energii
czyli nie jesteś podłączony do sieci elektrycznej ?
no ja mam prąd akurat z fotowoltaiki i z pompy ciepła i z magazynu energii więc se możecie ten wasz węgiel wsadzić do d...
z gazu
z ropy
z wodoru
z atomu
ze słońca
z wiatru
z rzeki
i z wielu wielu innych źródeł
~mamydoscgornictwa (146.70. * .66)
a napisz skąd masz prąd w laptopie telefonie i innych sprzętów
którymi piszesz debilne komentarze ?
z węgla ?
na pewnie nie z górnictwa do którego ciągle od dziesięcioleci dopłacamy mialiardy!
do tego syfu,zatrutego środowiska, szkód górniczych i emerytur po 25 latach "ciężkiej" pracy
a tym wiecznie mało,rzygać się chce
~ciekawy (188.137. * .185)
a skąd są pieniądze
na 500+, 13 i 14 emeryturę
skąd są pieniądze na emerytury księdzu kościoła katolickiego
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Fajnie się siedzi w zaciszu swojego gabinetu i snuje z nudów swoje pożal się Boże przemyślenia.
" których z tych krajów najbardzie zyska, gdy cała gospodarka UE padnie pod ciężarem obostrzeń klimatycznych? "
Predzej ty umrzesz ze smrodu, niz gospodarka UE upadnie z powodu braku wegla.
Najwięksi "producenci" CO2 na świecie - Chiny, Indie, Indonezja(!!!!), USA, Japonia(!!). Pytanie do myślących - który z tych krajów jest w UE i ma restrykcyjną politykę klimatyczną? Pytanie drugie - których z tych krajów najbardzie zyska, gdy cała gospodarka UE padnie pod ciężarem obostrzeń klimatycznych?
Bardzo madry pan prezes.
Wiemy, ze robimy zle, ale inni robia jeszcze gorzej.
Panie prezesie kochany, Polska produkuje 1,8% swiatowego wegla.
Ale ludnosc Polski oraz powierzchnia wynosza mniej niz 1,8% planety.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu