środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Urokliwie Sudety i słońce w górach na wyprawie Kuśnierza do Jaskini Niedźwiedziej

22.03.2023 09:40 | 0 komentarzy | ma.w

W dwa dni zdobyli trzy szczyty. 18 i 19 marca raciborski oddział PTTK zorganizował wyprawę górską z cyklu objętego patronatem prezydenta Polowego.

Urokliwie Sudety i słońce w górach na wyprawie Kuśnierza do Jaskini Niedźwiedziej
Andrzej Kuśnierz i turystki na wyprawie górskiej raciborskiego PTTK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sobotnim rankiem grupa z Raciborza wyruszyła autokarem w kierunku miejscowości Bielice. Stamtąd udała się zielonym szlakiem na Rudawiec i zdobyła Kowadło. Odpoczynek od wspinania miał miejsce w Stroniu Śląskim, gdzie nocowali wycieczkowicze. - Kolejny dzień to Międzygórze i wymarsz czerwonym szlakiem do Schroniska Pod Śnieżnikiem i dalej zielonym na szczyt Śnieżnika. Weszliśmy na nową wieżę widokową, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i wróciliśmy do schroniska - relacjonuje Andrzej Kuśnierz prezes PTTK o. Racibórz. Stamtąd żółtym szlakiem wyruszono w kierunku Jaskini Niedźwiedziej, a po jej zwiedzeniu nastąpił powrót do Raciborza.

W wyprawie brało udział 39 osób. Najmłodsza uczestniczka ma 8 lat, a najstarsza z osób - 68.

Kolejne wyprawy z PTTK to wyjazd na Turbacz - 1 kwietnia oraz niemal już majówkowa propozycja na 28-30 kwietnia - wycieczka krajoznawcza do Warszawy.

Kilka pytań do Andrzeja Kuśnierza

- Jak się wędruje w marcowych warunkach, pogody zmiennej, przysłowiowej: w marcu jak w garncu. Bo na wyprawie był i śnieg i rejony ciepła sądząc po ubiorach niektórych uczestników na zdjęciach.

- W naszym przypadku, tej marcowej wyprawy, pogoda nam dopisała przez całe dwa dni. Tylko podczas schodzenia w niektórych miejscach wskazane było założenie raczków ze względu na oblodzenia szlaku. Przy okazji można było już łapać pierwsze promienie słońca. Z czego szczególnie korzystały panie.

- Co robiło w tamtych okolicach największe wrażenie na wędrujących? Co pan lubi zwiedzać w tym rejonie?

- Myślę, że największą atrakcją było zdobycie szczytu Śnieżnik 1425 m. n.p.m, wejście na nową wieżę widokową oraz zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Ogólnie Sudety dla mnie są urokliwe i wielokrotnie byłem na poszczególnych szczytach. Jednak na wieży widokowej byłem po raz pierwszy.

- Jak radziła sobie najmłodsza uczestniczka? Nie skończyła jeszcze 10 lat.

- Nasza najmłodsza uczestniczka to Martynka, która zdobywa Koronę Gór Polski i jeździ z nami dość często. Radzi sobie wspaniale, dając przykład niejednemu dorosłemu uczestnikowi wyprawy.

- Jak był ruch w tych górach? Tłok czy pustawo?

- Pogoda dopisywała i dość sporo osób wybrało się w góry. W sobotę w Międzylesiu była weryfikacja Korony Gór Polski, więc w niedzielę w drodze na Śnieżnik udało nam się spotkać wielu przyjaciół z Korony Gór Polski z różnych zakątków naszego kraju.

- Czy w waszej grupie byli tylko raciborzanie?

- Stanowili oni jakieś 70 proc. wszystkich uczestników, ale dołączyły osoby z takich miejscowości jak np.: Kietrz, Krapkowice, Ciężkowice, Pszów, Wodzisław Śląski czy Jastrzębie-Zdrój.

- Która to była wyprawa w tym roku?

- Oddział PTTK Racibórz w tym roku zorganizował drugą wyprawę. Pierwsza odbyła się 11 lutego na Łysicę. Cieszę się, że są nadal chętni do zdobywania KGP i coraz to nowi ludzie zapisują się na wyprawy. Ci, co już jeździli z nami, teraz sami potrafią już sobie zorganizować wyjazd i jeździć indywidualnie. W ten sposób nasz cel został osiągnięty i oby tak dalej. Upowszechniamy turystykę górską, po to są nasze cykle wypraw.

Ludzie:

Andrzej Kuśnierz

Andrzej Kuśnierz

Miłośnik wędrówek górskich i jazdy na rowerze, popularyzator turystyki i członek PTTK Racibórz