Już w niedzielę Teatr Szydło z opowieścią o zagubionych w cyfrowym świecie
Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza na premierowy pokaz spektaklu pt. „@dkleJEŃCY” w wykonaniu Teatru Szydło. Przedstawienie skupia się na temacie uzależnienia od Internetu i obecności w mediach społecznościowych oraz zagrożeń płynących z zacierania się granic pomiędzy światem online i offline. Spektakl odbędzie się 26 marca 2023 o godz. 16:00.
Jak czytamy na stronie poświęconej zjawisku FOMO, wraz z niezwykłym sukcesem mediów społecznościowych, które dają nam poczucie stałej obecności w życiu naszych znajomych i ciągłego trzymania ręki na pulsie bieżących wydarzeń, zaczęliśmy obawiać się jako społeczeństwo wypadnięcia z obiegu. Przekonanie, że coś ważnego ominie nas dokładnie wtedy, kiedy jesteśmy offline, coraz częściej niepokoi wielu polskich internautów. FOMO może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, ale to nastolatki są na nie szczególnie podatne. Oznacza nic innego jak lęk przed wypadnięciem z obiegu (ang. fear of missing out), niepokój związany z odłączeniem od sieci.
- Najnowszy raport FOMO z 2022 roku podaje, że tylko 6 procent młodych ludzi nie doświadcza lęku przed odłączeniem, a co trzecia osoba odczuwa go mocno. Emocje towarzyszące zjawisku uzależnienia od sieci to frustracja, strach, poczucie osamotnienia, a nierzadko panika i agresja. Okazuje się, że wielu młodych ludzi odcina się od świata rzeczywistego, popada w depresję, ma zaburzone relacje z otoczeniem, źle ocenia siebie i innych, nie panuje nad własnym życiem i emocjami. To wszystko skłoniło nas do stworzenia spektaklu @dkleJEŃCY – mówi Dorota Krawczyk, reżyser spektaklu.
W dzisiejszym świecie człowiek staje się coraz bardziej zniewolony. Staliśmy się zakładnikami własnych urządzeń mobilnych, jeńcami przemysłu internetowego. Ludzie ze smartfonem w ręku na ulicy, w autobusie, kawiarni, klubie, szkole, sklepie czy na koncercie to obraz dzisiejszej rzeczywistości. Emotki zastępują prawdziwe emocje, rolki stanowią reakcje na zdarzenia, wartość osoby oceniana jest przez ilość followersów czy subów, szanse na powodzenie w miłości zwiększają się wraz ze wzrostem liczby matchy na portalach randkowych, a siła anonimowości daje społeczeństwu przyzwolenie na bezkarny i okrutny hejt i ocenianie. Możemy bez konsekwencji śledzić innych i zaglądać im do prywatnego życia, zwłaszcza że nieświadomie dajemy na to przyzwolenie, wrzucając coraz więcej intymnych treści do Internetu. Staliśmy się społeczeństwem z jednej strony zakompleksionym i niewystarczającym, z drugiej jednak strony wielu popada w skrajny narcyzm, fotografując swoją twarz kilkanaście razy dziennie, oczekując lajków, serduszek i zachwytów w komentarzach. Więcej czasu spędzamy w komunikatorach internetowych i w mediach społecznościowych, niż na zwyczajnej rozmowie z bliskimi czy rówieśnikami. Psychologowie i pedagodzy na całym świecie biją na alarm. FOMO staje się poważnym problemem współczesnego świata, o którym należy mówić głośno.
Po głębokiej analizie problemu, aktorki z Teatru Szydło postanowiły opowiedzieć o nim w teatralny sposób. Spektakl porusza większość aspektów dotykających patologii internetowych, jak anonimowy hejt, alienacja, osamotnienie, agresja, uzależnienie, panika, lęk, niepokój, narcyzm, bezkrytyczne podążanie za wykreowanym ideałem, zaburzenie relacji międzyludzkich, toksyczne związki, nieumiejętność oceny rzeczywistości, zaburzenia osobowości czy depresja. Po sukcesie poprzedniego spektaklu pt. „Cel pal”, traktującego o poszukiwaniu życiowej drogi, odpowiedniego zawodu, poszukiwaniu celu w życiu, grupa postanowiła pozostać bliska tematyce współczesnej, bliskiej młodemu pokoleniu. Stąd po raz koleiny zdecydowali się na spektakl w całości autorski.
- Serdecznie zapraszam na premierę spektaklu „@dkleJEŃCY”. Jestem przekonana, że będzie to przejmujący, skłaniający do refleksji spektakl. Sądzę, że zarówno młodzieży, jak i nam dorosłym, trzeba pochylić się nad tematem, o którym coraz głośniej w mediach. Zgodnie z najnowszym raportem w sprawie FOMO okazuje się, że niemalże całe nasze społeczeństwo ma z tym problem. Cieszę się, że Teatr Szydło z Wodzisławskiego Centrum Kultury porusza tak ważne tematy. To niezwykle cenne, gdy sztuka staje się zaangażowana społecznie. Naprawdę warto przyjść i zobaczyć - mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.
Reżyseria: Dorota Krawczyk
Obsada: Laura Berger, Julia Berger, Julia Pająk, Joanna Makuch, Liliana Kaczmarczyk, Amelia Kopiec, Hanna Pisarek, Hanna Pilśniak, Kaja Schmidt, Nadia Marczak, Weronika Mitrenga, Natalia Wolska, Wiktoria Blania, Julia Dylich, Julia Tyborowska, Maria Jarząbek, Wanessa Krajewska, Zuzanna Marek, Aleksandra Tobiczyk
Scenografia: Adam Danek, Dariusz Włoszczyk, Mariusz Grudecki
Światło: Radosław Bujok
Muzyka i dźwięk: Sebastian Załęski oraz debiutujący Mateusz Krawczyk
Bilety w cenie: 30 zł są do nabycia niebawem w kasie WCK oraz w sprzedaży on-line.
Kasa jest czynna na pół godziny przed seansami kinowymi oraz imprezami biletowanymi oraz w czwartki od 10:00 do 12:00. W kasie obsługa kart płatniczych: VISA, MasterCard, Maestro, Dinersclub, Discovery oraz obsługa płatności aplikacją mobilną PeoPay. Transakcje bez kwoty minimalnej. Bilety można rezerwować pod nr tel. 32 455 48 55 lub osobiście w sekretariacie WCK. Rezerwacje biletów ważne są przez okres dwóch tygodni. W wypadku nieodebrania rezerwacja zostanie anulowana przez system.
Źródło: www.wck.wodzislaw-slaski.pl