Sobota, 21 grudnia 2024

imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława

RSS

Uczniowie z Nędzy poznali sposoby dbania o bezpieczeństwo na wsi [ZDJĘCIA]

21.03.2023 14:59 | 0 komentarzy | mad

Na wsi należy szczególnie dbać o bezpieczeństwo ze względu na różnorodne zagrożenia. Wiedzą o tym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy, gdzie we wtorek 21 marca zorganizowano warsztaty gwoli przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Uczniowie z Nędzy poznali sposoby dbania o bezpieczeństwo na wsi [ZDJĘCIA]
Inicjatywa skupiła blisko 350 dzieci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Raciborzu od kilku lat organizuje w poszczególnych gminach Dzień Bezpieczeństwa. W ramach spotkania odbywają się pokazy ratownictwa przedmedycznego, pogadanki, prelekcje i konkursy mające na celu uwrażliwienie uczniów na różnego rodzaju zagrożenia oraz propagowanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w środowisku wiejskim.

W ramach spotkania uczniowie poznali m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy (fot. UG Nędza)

W ramach spotkania uczniowie poznali m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy (fot. UG Nędza)

Wójt Anna Iskała mówi Nowinom, że choć Nędza nie jest już stricte rolniczą gminą, to o bezpieczeństwo należy dbać. Chwali inicjatywę KRUS-u, która wzmacnia wśród uczniów świadomość poprawnych zachowań. - To cenne i będzie owocowało dalej - uważa. Przyznaje, że pomysł Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego świetnie wpisuje się w działania prewencyjne, bo choć placówka nie uwrażliwia uczniów bezpośrednio w tematyce zagrożeń czyhających w gospodarstwach, to ta inicjatywa odpowiada na tę potrzebę. - Czasami w szkole trzeba znaleźć ten fragment pusty i zapełnić to, co naprawdę przez całe życie będzie dzieciom potrzebne - zauważa.  

Inicjatywa skupiła różne instytucje i służby promujące szeroko rozumiane bezpieczne zachowania w środowisku wiejskim, czyli oprócz KRUS-u, szkoły i gminy także: policję, straż pożarną – powiatową i ochotniczą, a także inspekcję pracy. Cały projekt wymyślono jako działanie angażujące czynnie nie tylko przedstawicieli służb, ale i dzieci. Spotkanie przebiegało więc z podziałem na poszczególne moduły teoretyczno-praktyczne, w ramach których uczniowie byli podzieleni na kategorie wiekowe.

W ramach wydarzenia przeprowadzono także quiz o bezpieczeństwie na wsi. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach zajęli: Nataniel Grabiniok i Staś Kozakiewicz

W ramach wydarzenia przeprowadzono także quiz o bezpieczeństwie na wsi. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach zajęli: Nataniel Grabiniok i Staś Kozakiewicz

Piotr Dobosz, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie, podkreśla, że wydarzenie, którego podjął się raciborski oddział, pokazuje, że  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego skupia się nie tylko na pobieraniu składek i wypłat świadczeń. Zaznacza, że istotnym elementem tej państwowej instytucji jest szeroko zakrojona działalność prewencyjna. - Ta działalność realizowana w sposób przemyślany, wcześniej zaplanowany i konsekwentnie realizowany przynosi bardzo wymierne i satysfakcjonujące efekty - przyznaje w rozmowie z Nowinami.  Dyrektor Dobosz powołuje się przy tym na dane, wyliczając, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat liczba wypadków w województwie śląskim spadła blisko o 60 procent. - To niezwykle nas cieszy i dziś stawia nas na fotelu lidera w całym kraju. To powód do dumy, który utwierdza nas, że obraliśmy dobry kierunek - dodaje.

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza.