środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

"Be Smile" - projekt, który ma pomóc oswoić depresję i problemy psychiczne młodych

10.03.2023 13:47 | 0 komentarzy | ska

Czy młodym ludziom brak empatii? Trudno zgodzić się z tym stwierdzeniem, a na potwierdzenie faktu, że jest wręcz przeciwnie, przytoczyć można projekt „Be Smile”. To inicjatywa żorskiej młodzieży, która ma na celu tworzenie pola dyskusyjnego o depresji oraz innych problemach, z jakimi borykają się młodzi.

"Be Smile" - projekt, który ma pomóc oswoić depresję i problemy psychiczne młodych
Inicjatorki projektu "Be Smile" Hanna Filipiak oraz Nicole Lenert podczas pracy nad materiałami graficznymi.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Be Smile" - projekt, który ma pomóc oswoić depresję i problemy psychiczne młodych

Projekt „Be Smile" porusza temat depresji, fobii społecznej oraz aspołeczności wśród młodych ludzi, a opiekunem projektu jest Agnieszka Kraińska - nauczycielka Wiedzy o Społeczeństwie z 1 LO im. Karola Miarki w Żorach. Poprzez działania w mediach społecznościowych "Be Smile" wyjaśnia i edukuje, czym jest samotność, jak sobie radzić z odosobnieniem czy dlaczego nie wszyscy chcą się integrować z rówieśnikami. Projekt ten powstał w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, jednak ma duże szanse na kontynuację. 

Inicjatorki projektu Hanna Filipiak oraz Nicole Lenert na co dzień są uczennicami klasy drugiej profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym w 1 LO im. Karola Miarki w Żorach. Oprócz angażowania się w projekt społeczny, również w życiu prywatnym są wolontariuszkami. W każdej wolnej chwili starają się pomóc innym. - Nie mamy jeszcze w 100 proc. sprecyzowanych planów na przyszłość, lecz rozważamy studia psychologiczne po skończeniu liceum. Prowadzimy aktualnie zbiórkę pieniędzy na rzecz rozwoju projektu – każda wpłata jest na wagę złota. Zbiórkę można wesprzeć TUTAJ>>> – mówią dziewczyny.

Dzięki temu projektowi pomagają wielu osobom zrozumieć swoje zdrowie psychiczne, jak i rozwijać pasje, takie jak np. tworzenie grafik komputerowych, ponieważ wszystkie posty oraz materiały promocyjne takie jak ulotki, plakaty, naklejki czy krówki zostały zaprojektowane przez jedną z inicjatorek „Be Smile” Hannę Filipiak.

- Niestety coraz częściej zauważamy wśród naszych rówieśników i nie tylko, problemy natury psychicznej i psychologicznej. Z roku na rok kolejne osoby zaczynają mieć problemy z nawiązywaniem nowych relacji, wyrażaniem siebie i swoich emocji. Nasze osobiste spostrzeżenia stały się dla nas motywacją do działania, a gdy usłyszałyśmy o możliwości stworzenia projektu społecznego, postanowiłyśmy nie zwlekać i podjąć się tego zadania – mówią dziewczyny z „Be Smile”.

- Internet ma ogromną siłę przekazu, dlatego właśnie głównie skupiamy się na przestrzeni internetowej, aby dotrzeć do naszych odbiorców. Na naszym Instagramie oraz Tik Toku znajduje się wiele przydatnych informacji na temat chorób psychicznych, fobii czy samoakceptacji. To spora dawka przydatnych informacji, które mogą mieć wpływ na nasze codzienne życie, niezależnie od tego, kim jesteśmy, jaki zawód wykonujemy oraz w jakiej grupie społecznej na co dzień żyjemy – dodają.

Projekt powstał 3 października 2022 roku, ale w mediach społecznościowych zyskał już spore grono odbiorców. - Nasze treści dotarły już do ponad 130 tysięcy osób z całej Polski. Tegoroczna edycja olimpiady Zwolnieni z Teorii kończy się 21 marca, ale zamierzamy dalej kontynuować projekt. Istnieją duże szanse, że weźmiemy udział także w przyszłej edycji olimpiady, ponieważ tworzenie projektów społecznych sprawia nam ogromną radość. W zeszłym roku także brałyśmy udział w olimpiadzie z projektem dotyczącym m.in tolerancji – wspomina Hanna Filipiak.

Od 13 lutego do 1 marca twórcy projektu przeprowadzili warsztaty psychologiczne dla uczniów aż 15 klas, czyli 450 osób. - W pierwszej kolejności skupiłyśmy się na uczniach pierwszych i drugich klas 1 LO im. Karola Miarki w Żorach, a następnie na uczniach klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka. Oczywiście nie mogłybyśmy zapomnieć o naszych kolegach i koleżankach z Ukrainy, uczących się w naszej szkole, dla nich również przeprowadziłyśmy zajęcia – mówi Hanna Filipiak.

Warsztaty składały się z trzech części: prezentacji, w której zostały zamieszczone informacje m.in o rodzajach i objawach depresji; wskazówki, jak można wspierać osobę chorą czy np. dane statystyczne, ile osób choruje na tę chorobę, filmu o depresji oraz gry interaktywnej podsumowującej warsztaty. Na uczestników warsztatów czekał słodki poczęstunek oraz naklejki zaprojektowane przez Hannę Filipiak. Pod koniec uczniowie mieli czas na zadanie pytań związanych ze zdrowiem psychicznym czy projektem społecznym. Większości uczniów podobały się zajęcia i wyrazili chęć ponownego udziału w podobnych warsztatach na inne tematy. Pierwszy cykl zajęć zakończył się sukcesem. Organizatorzy zachęcają kolejne szkoły do zgłaszania się do drugiego cyklu warsztatów poprzez wiadomość e-mail: besmilekontakt@gmail.com.

W ramach projektu uczennice z Żor nawiązały również owocną współpracę z takimi firmami jak m.in Akademia Nauki i Rozwoju, Softrening, Time for coffee czy Sklep z Herbatą.