Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Nie przegap tego spotkania. Wodzisławski rzeźbiarz Henryk Piechaczek będzie gościem Pałacu Dietrichsteinów

09.03.2023 16:14 | 0 komentarzy | sqx

Poznaj twórcę rzeźb znanych każdemu wodzisławianinowi. Pałac Dietrichsteinów na sobotę (11.03.) zaplanował spotkanie z Henrykiem Piechaczkiem, twórcą, który opowie o sobie i swojej pracy. Będzie również okazja, by podziwiać jego dzieła.

Nie przegap tego spotkania. Wodzisławski rzeźbiarz Henryk Piechaczek będzie gościem Pałacu Dietrichsteinów
Jako młody artysta Piechaczek brał udział w renowacji rzeźb w Wilanowie i Muzeum Narodowym w Warszawie. Liczne dzieła powstały także za granicą - w Czechosłowacji i Niemczech. / fot. prywatne zbiory artysty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Twórca pomnika Powstańców Śląskich w centrum miasta czy "Rodziny" w Parku Miejskim. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, które swoją siedzibę ma w Pałacu Dietrichsteinów zaprasza na spotkanie z Henrykiem Piechaczkiem, wodzisławskim rzeźbiarzem oraz autorem wspomnianych dzieł.

- Henryk Piechaczek należy niewątpliwie do grona tych artystów, o których trzeba pamiętać i których warto poznać, dlatego otwiera nasz cykl spotkań z twórcami. Chcemy przybliżać odbiorcom sylwetki artystów związanych z ziemią wodzisławską, ludzi z pasją, często niesłusznie zapomnianych, plastyków, muzyków, rękodzielników i nie tylko - podkreśla Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Henryk Piechaczek w 1963 roku ukończył z wyróżnieniem warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Monumentalnym dziełem, które stworzył jest pomnik Powstańców Śląskich, który znajduje się przy ul. Sądowej w Wodzisławiu Śląskim. Pomnik powstał w 1975 roku. Autorem projektu był Jerzy Kwiatkowski, ale całe wykonanie zawdzięczamy wodzisławskiemu rzeźbirzowi. Jest to jeden z największych powstańczych pomników w Polsce.

To nie jedyna praca widoczna w przestrzeni miejskiej. Henryk Piechaczek wyrzeźbił także "Białą Damę" przy ul. 26 Marca, figurę Kopernika w niszy kamienicy na wodzisławskim Rynku oraz "Rodzinę" w Parku Miejskim. Jego dziełem jest wnętrze kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Pszowskiej, pomnik Edwarda Łatki w Pszowie oraz jedna z rzeźb w Parku Śląskim w Chorzowie.

Jako młody artysta Piechaczek brał udział w renowacji rzeźb w Wilanowie i Muzeum Narodowym w Warszawie. Liczne dzieła powstały także za granicą - w Czechosłowacji i Niemczech.

Obecnie artysta, pomimo słusznego wieku, nadal tworzy. Podczas sobotniego spotkania, 11 marca o 17:00 w Pałacu Dietrichsteinów będzie można zobaczyć zdjęcia jego prac od czasów licealnych i dowiedzieć się jak powstawały znane w mieście rzeźby. Wstęp wolny.