Raciborzanie na liście najbardziej wpływowych prawników. Kto jest bohaterem, a kto antybohaterem?
Dziennik Gazeta Prawna publikuje ranking 50 najbardziej wpływowych prawników w 2022 roku w Polsce. W zestawieniu figurują politycy związani z Raciborzem.
Arkadiusz Mularczyk
Na 50. miejscu znalazł się Arkadiusz Mularczyk - poseł PiS z Nowego Sącza, obecnie również wiceminister spraw zagranicznych. A. Mularczyk pochodzi z Raciborza. Od lat porusza kwestię uzyskania reparacji wojennych od Niemiec, co w zeszłym roku przełożyło się na powstanie szczegółowego raportu, w którym oszacowano szkody wojenne poniesione przez Polskę w wyniku ataku i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Zobacz również:
Paweł Jabłoński
Eksperci Dziennika Gazety Prawnej na 32. miejscu sklasyfikowali pochodzącego z Raciborza Pawła Jabłońskiego - wiceministra sprawiedliwości, który brał udział m.in. w negocjacjach kończących spór Polski z Czechami dotyczący działalności kopalni węgla brunatnego.
Michał Woś
Najwyższe miejsce spośród raciborzan zajmuje poseł i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Polityk Solidarnej Polski, bliski współpracownik Zbigniewa Ziobry, odpowiada m.in. za Służbę Więzienną. W przeciwieństwie do Arkadiusza Mularczyka i Pawła Jabłońskiego, Michał Woś wciąż mieszka w powiecie raciborskim.
Co ciekawe, cała trójka nie tylko pochodzi z Raciborza, ale też ma za sobą naukę w I LO im. Jana Kasprowicza w Raciborzu.
Wnioski trzeba wyciągnąć samemu
- Zapewne wszystkich lub prawie wszystkich uwzględnionych w rankingu prawników wszyscy dobrze znamy, a w każdym razie znamy owoce ich działalności - napisali autorzy rankingu. Zaznaczyli, że zestawienie odzwierciedla siłę wpływu polityków, natomiast sam wpływ może być negatywny lub pozytywny. Redakcja Dziennika Gazety Prawnej pozostawia czytelnikom dojście do wniosków, kto jest bohaterem, a kto antybohaterem.
Całość dostępna jest tutaj: Ranking DGP: 50 najbardziej wpływowych prawników 2022
Zestawienie otwiera wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. Z rankingu wyłączono natomiast prezydenta Andrzeja Dudę, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, których wpływy "wykraczają poza ramy normalnej, "konkursowej" rywalizacji".