Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Już w sobotę w Rydułtowach - Heksy, czyli ballada o umieraniu

07.03.2023 08:34 | 0 komentarzy | ska

"Umrzecie. Umrzecie niechybnie, choćbyście nie wiem co robili. Nikt nie żyje wiecznie, a każdy kto się kiedykolwiek narodził – musi też umrzeć". To słowa padające ze sceny w najnowszym spektaklu Teatru SAFO traktującym o przemijaniu i powolnym umieraniu.

Już w sobotę w Rydułtowach - Heksy, czyli ballada o umieraniu
Próby do spektaklu "Heksy" trwają. Premiera już 11 marca o godz. 18.00 w RCK "Feniks".
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Już w sobotę w Rydułtowach - Heksy, czyli ballada o umieraniu

Spektakl powstał na kanwie bardzo osobistych wspomnień reżyserki Katarzyny Chwałek-Bednarczyk, dotyczących jej nieżyjącej już babci Eugenii. Jest próbą przywołania duchów, odtworzenia zamazanych wspomnień, odkryciem rodzinnych tajemnic. Stanowi jednak bardziej poetycką fantasmagorię, niż dokumentalną relacją, więc prawdopodobnie znajdują się w niej przekłamania i nadinterpretacje – ale czyż tak nie robi ludzka pamięć.

Dla reżyserki wszystkie kobiety z jej rodziny są heksami czyli wiedźmami – kobietami, które wiedzą wszystko, w przeciwieństwie do niewiast, które nie wiedzą nic. - Wiedzą jak kulać kluski, jak osuszyć dziecięce łzy, kiedy i jak rzykać, a przede wszystkim wiedzą, co u kierego w chałupie piszczy – zapowiada reżyserka, nie odcinając się także od śląskiej mowy.

- Spektakl zmieniał się znacznie i ewoluował w trakcie pracy nad scenariuszem – początkowo był to projekt prawdziwie babski, spotkania przypominały bardziej kręgi kobiet niż typowe próby, a męska część zespołu nie miała do nich dostępu. Reżyserka postanowiła jednak przejść od ogółu do szczegółu – zamiast skupiać się na wszystkich kobietach świata, każdej heksie, wiedźmie i niewiaście, pomyślała o kobiecie ze swojej rodziny – zapowiada Katarzyna Chwałek-Bednarczyk.

Tak, jak to było w przypadku spektaklu Gehinom, SAFO rozpoczyna pracę od uważnego przyjrzenia się starym zdjęciom, tym ilustrującym prawdziwe życie sprzed wielu dekad, a potem przekłada je na język teatru, aby wydobyć ukryte sensy, ducha czasów i warstwę domyślną – magiczną. Reżyserka korzysta z oszczędnych i wyraźnych środków, aby historią własnej rodziny dotknąć historii rodzinnych każdego z nas. Akcja spektaklu ulokowana jest na Śląsku, ale w spektaklu zobaczymy historie uniwersalne z punktu widzenia czysto ludzkiego, okraszone tylko śląską obyczajowością i kulturą. Bilety w cenie 20 zł dostępne na KUP BILET oraz w kasie RCK FENIKS.

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk

Występują: Paulina Pierchała, Kacper Kłosek, Daria Kornas, Sławek Zawisz, Małgosia Simińska, Patryk Kłosek, Zuzia Pawlak, Michał Hajduczek oraz gościnnie Zofia Bornikowska, założycielka Teatru Ballanga oraz Wodzisławskiej Nocy Teatrów.