Sobota, 29 czerwca 2024

imieniny: Piotra, Pawła, Benity

RSS

W żorskiej bibliotece zaprezentowano prace Zenona Moskwy [ZDJĘCIA]

04.03.2023 08:00 | 0 komentarzy | ska

W czwartek 2 marca w Galerii na Piętrze w Miejskiej Bibliotece w Żorach odbył się wernisaż wystawy wybranych prac Zenona Moskwy. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. 

W żorskiej bibliotece zaprezentowano prace Zenona Moskwy [ZDJĘCIA]
Żorska wystawa twórczości Zenona Moskwy potrwa do 13 kwietnia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W żorskiej bibliotece zaprezentowano prace Zenona Moskwy [ZDJĘCIA]

Gości powitała dyrektor biblioteki Aleksandra Zawalska-Hawel, a Marek Kuś (dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA) opowiedział o artyście i jego twórczości, a także zaprosił do oglądania prac oraz dyskusji. 

Zenon Moskwa urodził się w 1929 r. we Lwowie, zmarł w 1992 r. w Katowicach. Malarz, scenograf, pedagog. Pierwszą naukę podjął w szkole powszechnej w 1935 r. w Warszawie. W 1943 r. przenosi się z powrotem do Barszczowic pod Lwowem, a następnie do Ciężkowic koło Tarnowa. W 1945 r. przyjechał na Śląsk. Studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1956 r. w pracowni Bogusława Góreckiego. Od 1966 r. był członkiem Grupy Arkati aż do 1973 r. w której czynnie uczestniczył we wszystkich wystawach. Współpracował z Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym w Katowicach oraz z Wydawnictwem Śląsk w Katowicach. Od 1977 r. prowadził Pracownię Malarstwa i Rysunku w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1962-1978 pracował jako scenograf w Teatrze Śląskim w Katowicach. W latach 1976-1989 pełnił natomiast funkcję Naczelnego Plastyka Miejskiego Katowic. Wczesne prace artysty cechuje fascynacja kubizmem syntetycznym, eksperymentuje on również z malarstwem abstrakcyjnym oraz sztuką informel. W latach 60. zajmuje się już niemal całkowicie malarstwem materii. W jego pracach dominują naturalne materiały (m.in. piasek, ziemia, deski, pozostałości po różnych przedmiotach), wykorzystywane do tworzenia kolaży i assamblage'y. Wcześnie pojawiają się w jego pracach szablony liter i cyfr. W późniejszych latach często urozmaicał poszukiwania o aktualne inspiracje i świeże kierunki, m.in. w stosowaniu jaskrawych barw czy rozmaitych gier z tradycyjnymi technikami. Nie mniej pozostawał zawsze wierny poszukiwaniom w obrębie płaszczyzny i tekstury obrazu, poszukując niezmiennie łącznika formalnego z symbolicznym i emocjonalnym przekazem. W 1965 r. otrzymał Wojewódzką Nagrodę Arty- styczną za osiągnięcia artystyczne w grafice i scenografii teatralnej, w 1986 r. I nagrodę Grand Prix '86 w konkursie na plakat kulturalny roku Miasta Kato- wice, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Złotą Odznaką Zasłużony w Rozwoju Województwa katowickiego. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Galerii Sztuki Współczesnej BWA, Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnośląskiego oraz wielu kolekcjach prywatnych.

Informacje biograficzne pochodzą z katalogu "Zenon Moskwa 1929-1992" Galerii Sztuki Współczesnej BWA Katowice