Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Agencja Rozwoju Przemysłu objęła 1,07 mln akcji Rafametu. Na co spółka przeznaczy 16 mln złotych? [ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJA NA ŻYWO]

03.03.2023 13:53 | 0 komentarzy | mad

Fabryka Obrabiarek Rafamet S.A. zawarła z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. umowę objęcia akcji nowej emisji. W rezultacie jej realizacji główny akcjonariusz spółki objął za wkłady pieniężne 1,07 mln akcji Rafamet za 16 mln złotych.

Agencja Rozwoju Przemysłu objęła 1,07 mln akcji Rafametu. Na co spółka przeznaczy 16 mln złotych? [ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJA NA ŻYWO]
W ramach spotkania zorganizowanego w piątek 3 marca mówiono o zmianach w Rafamecie. Później oprowadzono przybyłych gości po zakładzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pod koniec ubiegłego roku Zarząd Rafametu podjął decyzję o rozpoczęciu prac nad podwyższeniem kapitału zakładowego spółki z przeznaczeniem na podwyższenie kapitału Odlewni Rafamet Spółka z.o.o. (podmiot w 100 proc. zależny od Rafamet S.A.) poprzez objęcie w tej spółce nowo utworzonych udziałów. Uchwały w tej sprawie Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Rafametu podjęło 15 lutego. Z kolei z końcem miesiąca spółka oraz Agencja Rozwoju Przemysłu podpisały umowę objęcia 1 066 666 akcji nowej emisji serii G i H, zaoferowanych w trybie subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru przysługującego dotychczasowym akcjonariuszom w całości. W rezultacie tej transakcji główny akcjonariusz spółki objął oraz opłacił gotówkowo 1,07 mln akcji za 16 mln złotych i dysponuje obecnie 93 proc. pakietem akcji Rafametu.

16 mln złotych trafi ostatecznie do odlewniczej spółki w Grupie Rafamet i pozwoli jej sfinansować wydatki związane z realizacją programu prac badawczo-rozwojowych, zainicjowanego w 2020 roku, a rozpoczętego w 2021 roku. Wiąże się on z realizacją projektu B+R pod nazwą „Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania wielkogabarytowych odlewów z żeliwa sferoidalnego o specjalnych własnościach w technologii Full Mould, dedykowanych produkcji narzędzi tłocznych w sektorze automotive”.

Decyzja dotycząca podwyższenia kapitału zakładowego kuźniańskiej spółki jest następstwem przejęcia w grudniu 2021 roku przez Agencją Rozwoju Przemysłu pakietu 44 proc. akcji Rafametu poprzez skuteczne wezwanie do sprzedaży akcji przez dotychczasowych jej akcjonariuszy.

O zmianach oficjalnie mówiono w piątek 3 marca. Konferencję „na żywo” transmitowaliśmy na Facebooku:

Prezes: nasz pomysł się obronił

Prezes Rafametu Longin Wons tłumaczy, że udział wkładu własnego w realizacji programu był dotychczas finansowany długiem pożyczkowym przez Rafamet. - Nowe okoliczności rynkowe, okres postpandemiczny, następstwa wojny Rosji w Ukrainie, inflacja, przerwanie łańcucha dostaw i inne czynniki spowodowały, że musieliśmy znaleźć lepsze źródło sfinansowania tego ogromnego programu, którego pierwszy etap oszacowaliśmy właśnie na 16 mln złotych - mówi. Kierunek, co jak podkreśla, nie było łatwe, zdobył poparcie w Agencji Rozwoju Przemysłu – nowego właściciela. - Jesteśmy z tego faktu – uzyskania pewnej stabilizacji finansowej bardzo dumni. To nie chodzi tylko o pieniądze, choć one są ważne. Ale został doceniony nasz wysiłek intelektualny, przemysłowy, analityczny. Nasz pomysł się obronił i umożliwił naszemu właścicielowi dokonania tego, podniesienia kapitału - dodaje prezes.

Przypomina, że w 2022 roku Rafamet znalazł się w trudnej sytuacji z powodu następstw wojny w Ukrainie. - Umieliśmy podjąć ważne decyzje i porzucić rynek rosyjski i białoruski, gdyż trudno nam sobie wyobrazić, abyśmy mogli jako ludzie współpracować z tak okrutnym reżimem, butą i arogancją. Jako prezes tej firmy nie wyobrażam sobie, abyśmy mogli wysyłać naszych pracowników do takiego kraju, w którym nie mielibyśmy o czym rozmawiać z tymi ludzi - zauważa. Rafamet zamknął tam swoje przedstawicielstwo, porzucił rozpoczęte przetargi i kontrakty handlowe. - Wyszliśmy z tego obszaru, wydaje się, że w sposób bezpowrotny. To wymaga od nas innego wysiłku, w zakresie poszukiwania nowych rynków asortymentu, nowych rynków zbytu, ale umieliśmy podjąć tę decyzję w odpowiednim momencie. Obecnie się przygotowujemy, aby ten rok był dobry i obiecuję, że on taki będzie - oznajmił.

Po pierwsze determinacja

Senator Ewa Gawęda wsparła spółkę w jej obranym kierunku, za co prezes Longin Wons jej dziękował. - To dla mnie szczególny dzień. Nie ma w moim przekonaniu na świecie osoby z branży kolejarskiej, która nie znałaby Rafametu. Cieszę się, że nasz rząd na czele z premierem Mateuszem Morawieckim właśnie takie firmy, które są wizytówką naszego kraju, wspiera - powiedziała. Dodała, że to nie jej należą się podziękowania, ale przede wszystkim prezesowi za determinację. - Cieszę się, że macie stabilizację, możliwość wytyczenia dalszych planów i celów - podkreślała.

Śląsk sercem polskiego przemysłu

Wiceminister spraw zagranicznych gratulował sukcesu, zauważając, że to następstwo potężnej determinacji spółki. Mówił też, że produkty, które są wykonywane w Kuźni Raciborskiej, można z dumą prezentować na całym świecie. - Każda firma, taka jak Rafamet, to ambasador Polski, podobnie jak każdy pracownik, który w tym pomaga - podkreślał. Paweł Jabłoński deklarował, że ze strony rządu wsparcie będzie kontynuowane. - Śląsk nadal będzie sercem polskiego przemysłu - zapowiedział.

Wszystko dzięki pracownikom

Paweł Sułecki reprezentujący, radę nadzorczą Rafametu i Agencję Rozwoju Przemysłu dziękował pracownikom, za to, że dzięki ich pracy spółka jest jednym z trzech liderów na świecie w swojej branży. - Mam nadzieję, że ten rozpoczęty proces inwestycyjny pozwoli jeszcze bardziej ustabilizować waszą sytuację na rynku światowym. Mam nadzieję, że pozwoli ustabilizować wewnętrzną sytuację. I że wszyscy będziecie dumni z tego, że pracujecie dla grupy kapitałowej Rafamet i tworzycie coś wielkiego - powiedział, będąc przekonanym, że w Agencji Rozwoju Przemysłu wszyscy są dumni z tego, że w portfelu jest taka grupa kapitałowa jak Rafamet.

Nie ma Kuźni Raciborskiej bez Rafametu

- Jest mi niezmiernie miło, że to Kuźnia Raciborska, zresztą jak wszyscy wiemy jest to pępek świata - uśmiechał się burmistrz Paweł Macha. Mówił, że ten zakład jest dla niego ważny, stwierdzając, że nie ma Kuźni Raciborskiej bez Rafametu; spółka jest zresztą największym płatnikiem do budżetu w gminie. - Rafamet jest stabilizacją, to miejsca pracy, to pełne talerze - obrazował.

Prezydent Dariusz Polowy mówił z kolei z uśmiechem, że pępkiem świata jest Racibórz. -Gratuluję Kuźni Raciborskiej i Rafametowi, że to idzie do przodu. Wszyscy mamy świadomość, że bywało różnie, ale chyba istotne jest to, że są ludzi i potencjał. Dzięki też temu, że z Warszawy to też widać, a są tam też nasi ludzie, a łącząc to, później mamy efekty i mamy się czym chwalić. Burmistrz Paweł Macha może chwalić się, że to u niego, ale ja zawsze mówię Kuźnia Raciborska - dodał, akcentując przy tym na słowo Raciborska.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Była senator.

Paweł Jabłoński

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Paweł Macha

Paweł Macha

Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.