środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

1 stycznia 2027 kopalnie Jankowice i Rydułtowy do zamknięcia? Unijna dyrektywa metanowa wymusza likwidacje w PGG SA

03.03.2023 12:08 | 29 komentarzy | ma.w

Jak twierdzą w Polskiej Grupie Górniczej projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie redukcji emisji metanu uderza w miejscowe kopalnie. W spółce mówią, że doprowadzi to do masowych zwolnień w górnictwie i firmach okołogórniczych.

1 stycznia 2027 kopalnie Jankowice i Rydułtowy do zamknięcia? Unijna dyrektywa metanowa wymusza likwidacje w PGG SA
Pierwsze w regionie miałyby zaprzestać produkcji węgla m.in. kopalnie Jankowice i Rydułtowy. Kolejne do zamknięcia przewidziano - Chwałowice i Marcela
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Problem związany z wprowadzeniem unijnego rozporządzenia był jednym z głównych zagadnień XXXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie, w której brała udział PGG S.A.

Wcześniej ustalono - w formie tzw. umowy społecznej - tempo likwidacji poszczególnych zakładów do 2049 roku.

Wprowadzenie unijnego rozporządzenia w obecnym kształcie oznacza już 1 stycznia 2027 roku wcześniejszą likwidację:

Ruchu Jankowice, Ruchu Rydułtowy, Kopalni Mysłowice Wesoła, kopalni Staszic-Wujek, kopalń Ruda i Sośnica,

a od 1 stycznia 2031 roku kopalni Marcel i Chwałowice. Przepisy nie miałyby wpływu jedynie na żywotność kopalni Piast-Ziemowit oraz kopalni Bolesław Śmiały.

W Polskiej Grupie Górniczej S.A. wprowadzenie rozporządzenia w proponowanym kształcie oznacza likwidację około 30 tysięcy miejsc pracy. Warto podkreślić, że na jedno miejsce pracy w górnictwie przypada kilka miejsc pracy w firmach okołogórniczych.

Artykuł 22 rozporządzenia unijnego w sprawie redukcji emisji metanu zakazuje od 1 stycznia 2027 roku uwalniania metanu do atmosfery z szybów wentylacyjnych w kopalniach węgla, innych niż kopalnie węgla koksowego, emisji ponad 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla.

Od 1 stycznia 2031 r. zakazuje natomiast uwalniania metanu do atmosfery z szybów wentylacyjnych w kopalniach węgla, innych niż kopalnie węgla koksowego, emisji ponad 3 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla.

Progi te stosuje się rocznie na kopalnię i na operatora, jeżeli jeden podmiot prowadzi kilka kopalń.

Artykuł 30 odnoszący się do kar mówi jedynie, że mają one być surowe i dotkliwe, pozbawiać korzyści gospodarczych, a także być adekwatne do poziomu popełnionego czynu, zwiększane w przypadku kolejnych naruszeń przepisów.

Kopalnie Polskiej Grupy Górniczej S.A. emitują średnio od 8 do 14 ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla.
Z uwagi na brak jasnych wytycznych w zakresie ustalania opłat i kar szacuje się, biorąc pod uwagę 28-krotność stawki emisji 1 tony CO2, że PGG S.A. za emisje metanu zapłaciłaby rocznie nawet około półtora miliarda złotych kary (wyliczenia te odnoszą się do całości emisji wentylacyjnej i stanowią tylko przewidywania).