Na czym polega dywersyfikacja portfela?
Wielu inwestorów dywersyfikuje portfele aktywów. Na czym to polega?
Jednym ze sposobów, w jaki inwestorzy mogą ograniczyć ryzyko straty, jest dywersyfikacja portfela. Przygotowaliśmy odpowiedź na pytanie, czym jest dywersyfikacja i dlaczego to jedna z najczęściej wdrażanych strategii.
Zdywersyfikowany portfel może pomóc w powiększaniu majątku i chronić przed stratami. Co oznacza pojęcie “dywersyfikacja portfela” i jak zbudować zrównoważony portfel?
Co to jest dywersyfikacja portfela i dlaczego ma znaczenie podczas inwestowania?
Zdywersyfikowany portfel to zbiór różnych inwestycji, które w połączeniu zmniejszają ogólny profil ryzyka inwestora. Dywersyfikacja obejmuje posiadanie akcji z kilku różnych branż, krajów i o różnych profilach ryzyka, a także innych inwestycji, takich jak obligacje, towary i nieruchomości.
Te różne aktywa współpracują ze sobą, aby zmniejszyć ryzyko inwestora związane z trwałą utratą kapitału oraz ogólną zmienność jego portfela. W zamian, zyski ze zdywersyfikowanego portfela są zazwyczaj niższe niż te, które inwestor mógłby uzyskać, gdyby był w stanie wybrać jedną zwycięską akcję.
Co wchodzi w skład zdywersyfikowanego portfela?
Zdywersyfikowany portfel powinien zawierać szeroką mieszankę inwestycji. Przez lata wielu doradców finansowych zalecało budowanie portfela w proporcji 60/40, przeznaczając 60% kapitału na akcje, a 40% na inwestycje o stałym dochodzie, takie jak obligacje. W międzyczasie inni opowiadali się za większą ekspozycją na akcje. Doradzano to szczególnie młodszym inwestorom.
Jednym z kluczowych elementów zdywersyfikowanego portfela jest posiadanie szerokiej gamy różnych akcji. Oznacza to, np. mieszankę akcji technologicznych, energetycznych i zdrowotnych, jak również z innych branż. Inwestor nie musi posiadać ekspozycji na każdy sektor, ale powinien skupić się na posiadaniu szerokiej gamy spółek wysokiej jakości. Ponadto, inwestorzy powinni rozważyć akcje o dużej kapitalizacji, akcje o małej kapitalizacji, akcje dywidendowe, akcje wzrostowe i akcje wartościowe.
Oprócz posiadania zdywersyfikowanego portfela, inwestorzy powinni również rozważyć posiadanie inwestycji nieskorelowanych (np. takich, których ceny nie zmieniają się wraz z dziennymi wahaniami indeksów giełdowych). Opcje dywersyfikacji niebędące akcjami obejmują obligacje, bankowe CD, złoto, kryptowaluty i nieruchomości.
Chcesz wiedzieć jak inwestować? Broker Just2Trade oferuje wiele możliwości.
Trzy wskazówki dotyczące budowania zdywersyfikowanego portfela
Budowa zdywersyfikowanego portfela może wydawać się trudnym zadaniem, ponieważ istnieje tak wiele opcji inwestycyjnych. Oto trzy wskazówki, które ułatwią początkującym dywersyfikację.
1. Kup co najmniej 25 akcji różnych spółek z różnych branż
Jednym z najszybszych sposobów na zbudowanie zdywersyfikowanego portfela jest inwestowanie w kilka akcji. Dobrą zasadą jest posiadanie co najmniej 25 różnych.
Ważne jest, aby były z różnych branż. Zakupienie akcji kilkunastu znanych gigantów technologicznych nie jest właściwym rozwiązaniem. Jeśli wydatki na technologie ucierpią z powodu spowolnienia gospodarczego lub nowych regulacji rządowych, akcje wszystkich tych firm mogą spadać jednocześnie.
2. Umieść w swoim portfelu aktywa o stałym dochodzie
Kolejnym ważnym krokiem w dywersyfikacji portfela jest zainwestowanie części kapitału w aktywa o stałym dochodzie, takie jak obligacje. Chociaż zmniejszy to całkowite zyski portfela, zmniejszy również ogólny profil ryzyka i zmienność.
Chociaż wybór obligacji może być jeszcze bardziej zniechęcający niż wybór akcji, istnieją proste sposoby na uzyskanie pewnej ekspozycji na instrumenty o stałym dochodzie. Jednym z nich jest zakup funduszu ETF (exchange-traded fund) skoncentrowanego na obligacjach.
3. Rozważ zainwestowanie części w nieruchomości
Inwestorzy, którzy chcą przenieść dywersyfikację portfela na inny poziom, powinni rozważyć nieruchomości. Nieruchomości zwiększają całkowitą stopę zwrotu portfela, jednocześnie zmniejszając jego ogólną zmienność.
Łatwym sposobem na osiągnięcie tego celu jest inwestowanie w fundusze inwestycyjne nieruchomości (REIT), które posiadają nieruchomości komercyjne przynoszące dochód. Sektor ten ma doskonałe wyniki.
Podsumowanie
Dywersyfikacja polega na kompromisach. Zmniejsza ekspozycję inwestora na jedną akcję, branżę lub opcję inwestycyjną. Chociaż może to potencjalnie zmniejszyć zwrot inwestora, zmniejsza również zmienność, a co ważniejsze, ryzyko złego wyniku.
Inwestorzy powinni poważnie traktować dywersyfikację swoich portfeli. Jeśli zdecydują się na jeden rodzaj inwestycji, najprawdopodobniej stracą pieniądze.
Należy pamiętać, że istnieje wiele strategii handlowych, które warto poznać przed rozpoczęciem inwestowania. Edukacja, zwłaszcza w świecie finansów, to jedna z najważniejszych kwestii.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze