Poniedziałek, 6 maja 2024

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Wkrótce w Rudniku mają podjąć decyzję co dalej z podstawową opieką medyczną

28.02.2023 15:16 | 0 komentarzy | mad

W gminie zastanawiają się nad przekształceniem publicznego zakładu w niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, gdzie podmiot prywatny odpowiedzialny będzie za realizowanie w imieniu gminy nieodpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej, zabezpieczenie kadry lekarskiej i pielęgniarskiej, zawieranie kontraktu z NFZ-tem na świadczenia zdrowotne oraz będzie odpowiedzialny za zabezpieczenie finansowe jednostki.

Wkrótce w Rudniku mają podjąć decyzję co dalej z podstawową opieką medyczną
- Celem zdementowania wszelkich niedomówień, przekłamań i nadinterpretacji jakie nie raz krążą w opinii publicznej, żaden z budynków SPZLA nie zostanie sprzedany. Ponadto sprzedaż byłaby z punktu interesu gminy nielogiczna i finansowo sprzeczna, gdyż przeprowadzone w ostatnich latach termomodernizacje i projekty OZE posiadają przez okres 5 lat tzw. „trwałość projektu” i przy sprzedaży takiego budynku, gmina byłaby zmuszona zgodnie z regulaminem dofinansowanie proporcjonalnie zwrócić - argumentuje wójt Piotr Rybka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wracamy do tematu, który opisywaliśmy już na naszych łamach w artykule pt. „Ośrodki zdrowia w gminie Rudnik zostaną sprywatyzowane?”. Do tematu po raz kolejny odnosi się wójt Piotr Rybka.

Na terenie gminy Rudnik funkcjonują trzy ośrodki zdrowia – oprócz stolicy, także w Łubowicach i Szonowicach, tworząc Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Rudniku. Ośrodki mają charakter publiczny (podobnie jak w Krzyżanowicach. W pozostałych gminach Raciborszczyzny funkcjonują Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej), których podmiotem tworzącym i sprawującym nadzór finansowy nad działalnością SPZLA jest Rada Gminy Rudnik.

W funkcjonowaniu ośrodków zdrowia na terenie gminy pojawiły się jednak problemy, o których przypomina wójt. - Po otrzymaniu informacji o zmianach kadrowych (przejście na emeryturę 3 osób, w tym dyrektora zakładu, zmniejszenie godzin pracy jednego z lekarzy, średnia wieku zatrudnionych pracowników), trudnościami związanymi z pozyskaniem nowych lekarzy do pracy w ośrodkach oraz trudności finansowych w związku ze wzrostem cen energii, usług i płac, a także obecnej sytuacji związanej z obowiązkiem zapłacenia kary finansowej na rzecz NFZ po przeprowadzeniu kontroli w SPZLA, Urząd Gminy w Rudniku podjął działania mające na celu zachowanie ciągłości realizacji podstawowej opieki medycznej na rzecz mieszkańców - napisał w piśmie, które opublikował na gminnej stronie internetowej.

W gminie w ostatnich tygodniach zastanawiają się więc, w jakim kierunku podstawowa opieka medyczna powinna zamierzać. Pochylono się nad tym m.in. na komisji zdrowia, oświaty, kultury, opieki społecznej, prawa i porządku publicznego oraz ochrony przeciwpożarowej.

Wójt Rybka zauważa, że ogromnym problemem, z którym borykają się nie tylko gminne ośrodki, ale te w powiecie i większość w kraju, to trudności w pozyskaniu młodej i doświadczonej kadry lekarskiej do pracy w POZ, zwłaszcza na terenie gmin wiejskich.

Wójt w piśmie oświadczył: „W obliczu powyższych problemów i zagrożeń, priorytetem dla urzędu gminy jest szukanie rozwiązania gwarantującego zachowanie ciągłości i jakości świadczonych usług zdrowotnych dla swoich mieszkańców. Jednym z takich rozwiązań jest przekształcenie publicznego zakładu w niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, gdzie podmiot prywatny odpowiedzialny będzie za realizowanie w imieniu gminy nieodpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej, zabezpieczenie kadry lekarskiej i pielęgniarskiej, zawieranie kontraktu z NFZ-tem na świadczenia zdrowotne oraz będzie odpowiedzialny za zabezpieczenie finansowe jednostki. Udzielane przez NZOZ świadczenia zdrowotne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej w ramach kontraktu są dla mieszkańców bezpłatne, ponadto podmiot prywatny w celu podniesienia swojej atrakcyjności planuje prowadzić tzw. Opiekę koordynowaną w POZ, w ramach której mieszkańcy/pacjenci będą mieli zapewniony dostęp do lekarzy specjalistów: kardiologa, pulmonologa w miejscowych ośrodkach zdrowia”.

- W najbliższym czasie wspólnie z Radą Społeczną SPZLA oraz radą gminy po dokonaniu analizy wszystkich danych, propozycji, podjęta zostanie decyzja o wybraniu kierunku działania, które zagwarantuje ciągłość świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej mieszkańcom na kolejne lata - poinformował włodarz.

Piotr Rybka zapewnia, że niezależnie od sytuacji obecni lekarze oraz personel pielęgniarski mają możliwość pozostania na swoich stanowiskach pracy. Dementuje jednocześnie krążące wśród mieszkańców plotki: „żaden z budynków SPZLA nie zostanie sprzedany”.

Ludzie:

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.