Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Będzie nowy przedmiot w szkołach. Nauczyciele z powiatu wodzisławskiego już się do niego przygotowują

24.02.2023 07:07 | 4 komentarze | juk

W nadchodzącym roku szkolnym z planów lekcji znikają podstawy przedsiębiorczości. Zastąpi je nowy przedmiot, czyli biznes i zarządzanie, który będzie nauczany w szkołach ponadpodstawowych. Nauczyciele z powiatu wodzisławskiego już przygotowują się do zmian.

Będzie nowy przedmiot w szkołach. Nauczyciele z powiatu wodzisławskiego już się do niego przygotowują
21 lutego w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. odbyła się konferencja pn. Zmiany w edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży – wyzwania i propozycje.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

21 lutego w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. odbyła się konferencja pn. Zmiany w edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży – wyzwania i propozycje. Jej głównym celem było przygotowanie nauczycieli powiatowych szkół ponadpodstawowych do realizacji nowego przedmiotu: biznes i zarządzanie.

- Zaprosiliśmy dyrektorów szkół i nauczycieli, aby udzielić im wsparcia przy wdrażaniu zmian w edukacji ekonomicznej w szkołach ponadpodstawowych. Jednocześnie pragniemy zachęcić nauczycieli szkół podstawowych do realizacji elementów edukacji ekonomicznej w ramach nauczanych przedmiotów – mówi Iwona Miler, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. Wyjaśnijmy, że biznes i zarządzanie to przedmiot, który w ofercie kształcenia ma się znaleźć od nowego roku szkolnego 2023/2024. Ma zastąpić podstawy przedsiębiorczości. Konferencja, która odbyła się w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl., jest odpowiedzią na zapowiedziane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmiany w edukacji ekonomicznej w szkołach ponadpodstawowych od 1 września 2023 r.

Konferencja miała charakter hybrydowy. Część prelegentów pojawiła się w Wodzisławiu Śl. osobiście, inni skorzystali z połączenia online. O kształtowaniu kompetencji przedsiębiorczych uczniów, a także o założeniach przedmiotu biznes i zarządzanie mówił prof. Tomasz Rachwał z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, autor podręczników szkolnych, wieloletni koordynator w Zespole Ekspertów MEN ds. podstawy programowej z przedsiębiorczości. Z kolei dr hab. Bożena Frączek, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, wystąpiła z wykładem „Realizacja celów edukacji finansowej: stan obecny i perspektywy”, który dotyczył zjawiska alfabetyzacji finansowej.

Swoimi pomysłami na budowanie świadomości ekonomicznej uczniów szkół podstawowych podzielił się z uczestnikami Waldemar Zbytek, prezes zarządu Fundacji Warszawski Instytut Bankowości. Podczas wystąpienia przedstawił on pilotażowy projekt „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”. Waldemar Zbytek podkreślił również istotę współpracy wielu podmiotów i instytucji w promowaniu przedsiębiorczości. Podobny charakter miała prelekcja profesora Witolda Orłowskiego, który mówił o edukacji ekonomicznej w szkole ponadpodstawowej i w starszych klasach szkół podstawowych na przykładzie projektu „Porwani przez Ekonomię”.

Wtorkowa konferencja odbyła się dzięki współpracy rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości oraz Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.