- Racibórz
- Gorzyce
- Kędzierzyn-Koźle
- Krzanowice
- Krzyżanowice
- Lubomia
- Mszana
- Powiat głubczycki
- Powiat raciborski
- Powiat wodzisławski
- Rudnik
- Wiadomości
- AgroNowiny
- Rolnictwo
- Wiadomości
Wsparcie na ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami. Nabór od 3 marca
Od 3 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o wsparcie na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
- O dofinansowanie będą się mogli ubiegać rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planują inwestycję mającą na celu ochronę wód przed azotanami. Należy zaznaczyć, że o wsparcie nie mogą starać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior - informuje ARiMR.
Wrósł limit pomocy
- W tym naborze wprowadzono zmiany. Limit pomocy wzrósł do 150 tys. zł na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2014-2020. Wcześniej maksymalna kwota wsparcia wynosiła 100 tys. złotych. Modyfikacja dotyczy także sposobu rozliczania budowy zbiornika na gnojówkę lub gnojowicę lub płyty do przechowywania nawozów naturalnych stałych. W tym przypadku mają obowiązywać stawki jednostkowe. Natomiast pozostałe inwestycje będą refundowane, jak dotychczas. Dofinansowanie wypłacane będzie standardowo w wysokości 50 proc., a w przypadku gdy inwestycję prowadzi młody rolnik - 60 proc. kosztów kwalifikowanych- czytamy na stronie Agencji.
Na co można przeznaczyć środki?
- Otrzymaną pomoc będzie można przeznaczyć m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. Wsparciu będzie podlegał również zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej - informuje ARiMR
Kiedy rozpocznie się nabór i jak długo potrwa?
- Szósty już nabór wniosków o wsparcie na tego typu inwestycje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 potrwa miesiąc – od 3 marca do 3 kwietnia 2023 r. Dokumenty będzie można składać w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście lub przez osobę upoważnioną. Można je będzie również wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP - czytamy na stronie ARiMR
Dotychczas ARiMR na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego z PROW 2014-2020 wypłaciła 225,2 mln zł ponad 3,1 tys. rolników.
Więcej informacji na stronie
Źródło ARiMR, oprac.FK