Piątek, 3 maja 2024

imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława

RSS

W powiecie wodzisławskim rozmawiali o dalszej pomocy uchodźcom z Ukrainy

20.02.2023 08:19 | 1 komentarz | juk

W marcu zeszłego roku na terenie powiatu wodzisławskiego funkcjonowało 38 obiektów zbiorowego zakwaterowania. Obecnie aktywnych pozostało 13, które zamieszkuje 146 obywateli Ukrainy. Jak będzie wyglądać dalsza pomoc im udzielana?

W powiecie wodzisławskim rozmawiali o dalszej pomocy uchodźcom z Ukrainy
16 lutego w Powiatowym Centrum Konferencyjnym wodzisławskiego starostwa miało miejsce spotkanie dotyczące pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas spotkania, które odbyło się 16 lutego w Powiatowym Centrum Konferencyjnym wodzisławskiego starostwa, skupiono się przede wszystkim na zmianach, które wprowadziła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Mówiono także o działaniach aktywizujących wśród obywateli Ukrainy. Przedstawiono również ogólne informacje o aktualnej liczbie uchodźców na terenie naszego powiatu oraz o problemach zgłaszanych przez samorządy, związanych z obsługą obywateli Ukrainy.

Spotkanie otworzyła członkini zarządu powiatu, Krystyna Kuczera, resortowo odpowiedzialna za pomoc społeczną. - Cieszę się, że udało nam się spotkać w tak dużym gronie. Temat pomocy uchodźcom z Ukrainy jest tematem niezwykle ważnym dla wszystkich samorządów. Dzisiaj wspólnie, przy waszym udziale, czyli przedstawicieli samorządów, ośrodków pomocy społecznej i innych, którzy od niemal roku pomagacie uchodźcom wojennym, ale także przy udziale pracowników wodzisławskiego starostwa, będziemy dyskutować o nowych przepisach oraz o tym, czego doświadczamy i co jeszcze nas czeka w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy. Jest wiele pytań, mam nadzieję, że na wiele z nich uda się znaleźć odpowiedź – mówiła Krystyna Kuczera.

Zmiany w pomocy uchodźcom z Ukrainy

Nowa ustawa zakłada, że od 1 marca 2023 r. uchodźcy, których pobyt w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania przekroczył 120 dni, będą pokrywać 50% kosztów pomocy. Będzie to jednak nie więcej niż 40 zł za osobę dziennie. Z kolei od 1 maja 2023 r. uchodźcy, których pobyt przekroczy 180 dni, będą pokrywać 75% kosztów, ale nie więcej niż 60 zł dziennie na osobę. - Jednocześnie przewidziano szereg wyjątków od tej reguły. Chodzi o to, aby osoby, które nie mają możliwości na usamodzielnienie się, mogły nadal bezpłatnie korzystać z pomocy. W kosztach związanych z zamieszkaniem i wyżywieniem nie będą partycypować m.in. osoby niepełnosprawne, osoby w wieku emerytalnym, kobiety w ciąży, a także opiekujące się dziećmi do pierwszego roku życia, czy sprawujące opiekę nad minimum trójką dzieci. W szczególnych przypadkach wojewoda oraz inne organy przewidziane w ustawie będą mogły wyłączyć z ponoszenia kosztów osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej - wyjaśnia Kinga Jamioła z wodzisławskiego starostwa.

Obiekty zbiorowego zakwaterowania na terenie powiatu

W ramach nowych rozwiązań w ustawie wprowadzono także zapis dotyczący uzależnienia możliwości korzystania ze zbiorowego zakwaterowania – w okresie dłuższym niż 120 dni od przybycia do Polski – od posiadania numeru PESEL. Podczas spotkania poczyniono pierwsze kroki, aby wypracować jednolity sposób postępowania we wszystkich ośrodkach pomocy społecznej, wobec uchodźców przebywających w ośrodkach. W marcu zeszłego roku na terenie powiatu wodzisławskiego funkcjonowało 38 obiektów zbiorowego zakwaterowania. Obecnie aktywnych pozostało 13, które zamieszkuje 146 obywateli Ukrainy. Aktualny stan osoby na bieżąco przekazywane jest do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Podczas spotkania padł pomysł przeprowadzenia kampanii społecznej, która miałaby ułatwić zebranie informacji o mieszkaniach czy domach do wynajęcia, w których mogliby zamieszkać obywatele Ukrainy.

Co z pracą?

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. Anna Słotwińska-Plewka dokonała krótkiego podsumowania działań PUP-u, związanych z zatrudnianiem uchodźców. Przekazała, że w zeszłym roku ponad tysiąc zarejestrowanych obywateli Ukrainy podjęło pracę, w tym dwie osoby założyły działalność gospodarczą, a 150 osób zostało skierowanych na staż. W roku bieżącym w bazie osób bezrobotnych znajdują się 74 osoby z Ukrainy. Zarówno dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy jak i dyrektorzy i kierownicy OPS-ów zwracali uwagę na potrzebę zintensyfikowanych działań aktywizujących obywateli Ukrainy.

W jaki sposób pomogli?

Kinga Jamioła zwracaj uwagę, że powiat wodzisławski pomaga uchodźcom z Ukrainy już od niemal roku. W ramach pomocy realizowano następujące działania: uruchomiono magazyn pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy, w Branżowej Szkole I Stopnia w Radlinie został stworzony Punkt Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl. oraz w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. zostały uruchomione oddziały przygotowawcze dla młodzieży z Ukrainy, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. podjął się koordynacji lekcji języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie utworzyło Biuro Integracji Cudzoziemców, a także oferowało bezpłatną pomoc psychologiczną oraz prawną dla uchodźców wojennych, Powiatowy Urząd Pracy utworzył Bank Miejsc Pracy oraz Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy, obywatele Ukrainy mogli też bezpłatnie korzystać z komunikacji powiatowej.