środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

Pracownia komputerowa w prezencie. W SP 13 dokonał się przeskok technologiczny

16.02.2023 10:04 | 0 komentarzy | ma.w

Unowocześnioną pracownię otwarto oficjalnie 15 lutego, ale uczniom oddano ją po feriach. Ci mówią, że z nauką jest szybciej i lepiej. Naczelnik edukacji Krzysztof Żychski zapowiada kolejne modernizacje, najpierw tam, gdzie pracownie mają najstarszy sprzęt.

Pracownia komputerowa w prezencie. W SP 13 dokonał się przeskok technologiczny
15 lutego w SP 13 w Raciborzu oddano oficjalnie do użytku pracownię komputerową po modernizacji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szkoła Podstawowa nr 13 otrzymała od Miasta urodzinowy bon na swoje 60. urodziny. Prezydent Dariusz Polowy przyznał pod koniec ubiegłego roku 60 000 zł na modernizację pracowni komputerowej. W czasie ferii odbyły się prace w szkole. Wymieniono komputery, monitory i klawiatury na nowe. Ustawiono też nowe biurka oraz krzesła gamingowe. Stanowisko pracy dla nauczyciela także przeszło modernizację. 

Zajęcia rozwijają kreatywność

Sprzęt i oprogramowanie dostarczyła firma Fione - Komputronik. Podłączeniem zajęło się także raciborskie Technivo. - Rzeczowo podeszli do tematu, wywiązali się z zadania. Prace podłączeniowe, instalację oprogramowania przeprowadziła firma obsługująca naszą szkołę.

Po feriach uczniowie już korzystali z nowej pracowni - powiedziała nam dyrektor Bogusława Małek.

Zajęcia informatyczne to nie tylko nauka, ale i zabawa. Prowadzone są zajęcia rozwijające kreatywność. - Żeby uczniowie mieli coś innego, nie tylko wiedzę teoretyczną. Oni chcą pograć w gry ciekawe, rozwijające. Są do tego zajęcia z programowania. Wykorzystujemy pomoce naukowe, które dostaliśmy rok wcześniej. Mamy np. roboty, czy gogle 3D - wymieniała pani dyrektor.

Postawili na jakość

W pracowni znajdują się 24 stanowiska dla uczniów oraz stanowisko dla nauczyciela. Ten może kontrolować, podglądać komputer każdego ucznia.

- Komputerów jest tyle samo, co posiadaliśmy wcześniej, bo te 24 to wymóg. To był wcześniej już leciwy sprzęt, komputery nawet 12-letnie, choć modernizowane na bieżąco. Jednak monitory były już kiepskiej jakości i postawiliśmy na jakość - zaznaczyła szefowa placówki.

Sylwia Smandek, która w SP13 uczy matematyki i informatyki od 5 lat, chwali sobie nowe narzędzia pracy. - Różnica jest ogromna, zdarzały się nam awarie, uczniowie już mówili, że swoje komputery poprzynoszą. Teraz są lepsze procesory, płyty główne, całość jest szybsza - podkreślała nauczyciel. 

Informatyka jest krokiem w przyszłość

Jak młodzież w SP13 podchodzi do informatyki? - Oni wiedzą, że to krok w przyszłość. Dziś każdy zawód wykorzystuje komputery. Interesuje ich programowanie, lekcje programowania, kodowania, czy poznawanie nowych aplikacji. Mają też swoje pomysły. Dziś ósma klasa robiła prezentację o zawodach przyszłości - wyjaśniła S. Smandek.

Śmieje się, że matematyka bez informatyki by się obyła, bo wielcy matematycy nie potrzebowali komputerów, ale prawdziwa informatyka bez matematyki, to ani rusz.

Oskar z ósmej „D” cieszy się, że uczy się na nowym sprzęcie. Rozmawiamy z nim, kiedy siedzi w nowym fotelu gamingowym. Lubi grać na konsoli Playstation, m.in. w Fifę. Wybiera Barcelonę z Lewandowskim. - Widać różnicę w nowych komputerach, wszystko szybciej chodzi. Było już tak, że w domu miałem lepszy sprzęt. Czy interesuje mnie kierunek informatyczny? Jestem zainteresowany Ekonomikiem, gdzie chcę wybrać zawód spedytora mundurowego. W SP13 uczy mi się dobrze - powiedział nam uczeń.

Zuzanna zgadza się z kolegą, że nauka na komputerach zmieniła się o 180 stopni.- Tamte komputery, choć starsze, to były całkiem dobre, ale ta zmiana sprawiła, że wszystko odbywa się szybciej, sprawniej - przyznała. Uczennica jest humanistką, a nie ścisłowcem, ale jak mówi “ogarnia” informatykę, a nowy sprzęt to ułatwia. - Po szkole chcę wybrać się do liceum albo do ekonomika. SP 13 to bardzo dobra szkoła, nie mam żadnych uwag i polecam ją wszystkim - zaznaczyła Zuzanna.

Aktualny sprzęt, szybszy internet

Naczelnik wydziału edukacji w urzędzie miasta w Raciborzu - Krzysztof Żychski poinformował, że całą pracownię wyposażono w 100% ze środków Miasta. - Chcieliśmy zrobić pracownię z prawdziwego zdarzenia, nadążającą za zmianami. Żeby sprzęt był aktualny pod kątem oprogramowania - tłumaczył szef miejskiej oświaty.

Celem samorządu jest mieć takie pracownie w każdej szkole. Żeby było w nich jak najwięcej nowoczesności oraz internet o dużej przepustowości. Bo z sieci korzystają np. czytniki kart wejściowych, systemy administracji, programy w chmurze. - W miarę możliwości finansowych wymieniamy, co trzeba. Sprzęt dotarł do szkół w czasie pandemii, kiedy wyposażaliśmy je w laptopy do zdalnej nauki. Będziemy to robili nadal, poczynając od najstarszych pracowni szkolnych - zaznaczyl K. Żychski.

Sprawnie i pod kontrolą

Przedstawiciel firmy Technivo - Jacek Pierzga (także kanclerz w ANS Racibórz) wyjaśnił, że zajmował się konfiguracją systemu i uruchomieniem stanowisk. - Żeby wszystko sprawnie działało. Spójnie pod kontrolą centralnego serwera, a wszelkie funkcjonalności nowoczesnej pracowni umożliwiły kształcenie młodzieży - podkreślił.

O wyposażeniu pracowni powiedział, że to nowoczesny oparty o wydajne procesory, na wysokim poziomie. - Całość jest scentralizowana, a nauczyciel kontroluje, co uczeń robi. To jest wręcz przeskok technologiczny. Kilkanaście lat wieku sprzętu komputerowego, to jak kilkadziesiąt lat w życiu - podsumował Jacek Pierzga.

Jacek Pierzga.mp3

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza