Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Politechnika Śląska bliżej uczniów powiatu wodzisławskiego. "To będzie nowy wymiar współpracy" [ZDJĘCIA, WIDEO]

06.02.2023 13:29 | 0 komentarzy | juk

Zespół Szkół Licealnych i Technicznych (ZSLiT) w Rydułtowach oraz Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (PCKZiU) w Wodzisławiu Śl. nawiązały współpracę z Politechniką Śląską.

Politechnika Śląska bliżej uczniów powiatu wodzisławskiego. "To będzie nowy wymiar współpracy" [ZDJĘCIA, WIDEO]
Z możliwości, jakie czekają z racji współpracy szkół z Politechniką, cieszą się uczniowie, szczególnie Ci z PCKZiU - Maurycy Frydecki i Przemysław Bartlik. (fot. Justyna Koniszewska)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- To będzie nowy wymiar współpracy - słyszeliśmy 3 lutego w wodzisławskim starostwie powiatowym, gdzie zostały podpisane listy intencyjne oraz porozumienia. Podczas wydarzenia uczniowie PCKZiU zaprezentowali możliwości robota humanoidalnego Nao oraz ramienia robotycznego.

Zajęcia dodatkowe dla uczniów

Współpraca rydułtowskiej placówki będzie polegała na objęciu przez Politechnikę Śląską patronatem naukowym uczniów oddziału politechnicznego liceum. Mowa o kontaktach w sferze działań dydaktycznych, stworzeniu warunków do rozwoju zainteresowań i umiejętności uczniów, a także w zakresie przygotowania ich do podjęcia studiów wyższych na kierunkach technicznych. Współpraca będzie polegać również na wymianie doświadczeń w zakresie nauczania i wychowania młodzieży.

List intencyjny o współpracy Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach z Politechniką Śląską podpisali starosta wodzisławski Leszek Bizoń, rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk oraz dyrektor rydułtowskiej szkoły Mirela Szymczak.

List intencyjny o współpracy Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach z Politechniką Śląską podpisali starosta wodzisławski Leszek Bizoń, rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk oraz dyrektor rydułtowskiej szkoły Mirela Szymczak.

Jak mówiła dziennikarzom dyrektor ZSLiT Mirela Szymczak szkoła już wcześniej współpracowała z Politechniką. - Ale nie w takim zakresie jak będziemy teraz - podkreślała zapowiadając, że dla uczniów będą organizowane zajęcia dodatkowe w ramach współpracy. - Na razie myślimy o takim bardzo ogólnym podejściu do tego, chcemy w drodze współpracy poprzyglądać się temu, gdzie ci nasi uczniowie odnajdą się najlepiej - mówiła. Dyrektor Szymczak cieszy nowa wizja współpracy. - Wizja przyszłości mojej szkoły, ale też tego, jaką wizję przyszłości otrzymają uczniowie. Będą konkretnie widzieli, będą poznawali konkretnych, już prowadzących zajęcia, będą odwiedzali uczelnie, będą szukali na Politechnice, a może i nie tylko na Politechnice swojego miejsca, będą wiedzieć, do czego chcą dążyć. I to jest chyba najfajniejsze i najciekawsze w tej współpracy - mówiła.

Technik robotyk ze wsparciem Politechniki

Współpraca PCKZiU z Politechniką będzie inna, bardziej ukierunkowana niż ta z rydułtowską szkołą. Nowym partnerem placówki został Wydział Mechaniczny Technologiczny, który swoją opieką obejmie uczniów kierunku technik robotyk. To nowa specjalność PCKZiU, która zostanie uruchomiona w szkole od września. - To odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. W 2019 r. technik robotyk został wpisany na listę zawodów o szczególnym znaczeniu dla gospodarki. Z tego powodu od wielu lat w PCKZiU realizowane są przedsięwzięcia, których celem jest wyposażenie szkoły w najnowocześniejszą w regionie bazę dydaktyczną-m.in. pracownię robotów, park drukarek 3D - mówiła podczas wydarzenia naczelnik wydziału oświaty wodzisławskiego starostwa Katarzyna Zöllner-Solowska.

Porozumienie PZKZiU z Politechniką Śląską podpisali starosta wodzisławski Leszek Bizoń, dziekan Wydziału dr hab. inż. Anna Timofiejczuk oraz dyrekotr szkoły Ewelina Limanowską.

Porozumienie PZKZiU z Politechniką Śląską podpisali starosta wodzisławski Leszek Bizoń, dziekan Wydziału dr hab. inż. Anna Timofiejczuk oraz dyrekotr szkoły Ewelina Limanowską.

W ramach współpracy na uczniów czekają m.in.: udostępniona baza dydaktyczna w postaci zasobów bibliotecznych i laboratoryjnych, uczestnictwo w wykładach śródsemestralnych oraz umożliwienie im udziału w zajęciach prowadzonych przez pracowników Politechniki, czyli np.: w wykładach, ćwiczeniach tablicowych, laboratoryjnych i pracach kół naukowych, a także zdobywania zaliczeń respektowanych podczas rekrutacji na studia na Politechnice.

- Porozumienie daje naszym uczniom przede wszystkim możliwość patrzenia w przyszłość, dlatego, że wielu z naszych uczniów chce studiować - podkreślała w rozmowie z dziennikarzami pełniąca obowiązki dyrektora Ewelina Limanowska. - Uruchomienie nowego zawodu, jakim jest technik robotyk i podpisanie umowy z uczelnią, pokazuje tę ścieżkę kształcenia. I to dla nas jest priorytetem, żeby uczniowie, którzy przychodzą do technikum, wiedzieli, w jaki sposób na Politechnice będą wyglądały zajęcia i żeby te kompetencje zawodowe zdobywali już od technikum - mówiła.

PCKZiU podpisało także porozumienie z firmą ASTOR. W jego ramach firma zobowiązała się współorganizować ze szkołą zajęcia dydaktyczne, szkolenia, pokazy demonstracyjne dla uczniów i pracowników szkoły.

Wydaje mi się, że najważniejsze jest to, żeby nie pokazywać tego, co jest teraz, ale tego, co może być - mówi dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego

Co Politechnika oferuje uczniom?

Podczas wydarzenia rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk oraz dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego dr hab. inż. Anna Timofiejczuk opowiedzieli o korzyściach płynących ze współpracy szkół z uczelnią. - Da wielką szansę na rozwój - podkreślali zgodnie. Rektor Mężyk zwracał m.in. uwagę na ciekawe miejsce do studiowania jakim jest Politechnika. - Nowoczesna baza dydaktyczna, nowoczesna baza laboratoryjna i świetni nauczyciele - mówił. Dziekan Anna Timofiejczuk podkreślała natomiast, że uczelnia jest przygotowana, by już na etapie szkoły średniej pokazywać młodym ludziom techniczną ścieżkę kariery. - Wydaje mi się, że najważniejsze jest to, żeby nie pokazywać tego, co jest teraz, ale tego, co może być i możliwości rozwoju - mówiła.

Współpraca oczami uczniów

Z możliwości, jakie czekają z racji współpracy szkół z Politechniką, cieszą się uczniowie, szczególnie Ci z PCKZiU - Maurycy Frydecki i Przemysław Bartlik. Pierwszy z nich jest w czwartek klasie o kierunku automatyk, a drugi - w drugiej klasie o kierunku mechatronik. - Takie inicjatywy są nam bardzo potrzebna. Pozwalają nam zdobyć nie tylko wiedze, ale i umiejętności - mówił Maurycy. Uczniowie zaprezentowali także możliwości robota humanoidalnego Nao oraz ramienia robotycznego. - Pierwszego możemy zaprogramować, by coś powiedział, zatańczył. On sam też rozpoznaje słowa, twarze czy śledzi ruch. Ramię możemy programować do poszczególnych czynności jak np. przenoszenie przedmiotu z punktu A do B czy nawet tak, by zagrało w kółko i krzyżyk - tłumaczył Przemysław.