Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Ciepłownia Chwałowice będzie pracować z mniejszą mocą

02.02.2023 11:35 | 0 komentarzy | ż

Ciepłownia w Chwałowicach należąca do Polskiej Grupy Górniczej S.A. będzie wytwarzać ciepło dla Rybnika tylko do 30 kwietnia. Potem będzie źródłem ciepła dla kopalni ROW Ruch Chwałowice i rybnickiej dzielnicy - Chwałowice. Od 1 maja podstawowym źródłem ciepła dla miasta Rybnika będą kotłownie gazowe wybudowane przez PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A., a C Chwałowice pozostanie źródłem rezerwowym.

Ciepłownia Chwałowice będzie pracować z mniejszą mocą
Ciepłownia w Chwałowicach będzie podstawowych źródłem ciepła dla Rybnika do 30 kwietnia 2023 roku. Fot. PGG.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zaczęło się od Donnersmarc Grube

Jak informuje PGG, historia Ciepłowni Chwałowice sięga 1907 roku, kiedy dostarczała energię elektryczną dla pierwszych maszyn i oświetlenia Donnersmarck Grube – późniejszej kopalni Chwałowice. Kilkanaście lat później pracowały tam już także kotły parowe.

Od lat 80-tych XX wieku ważna dla całego Rybnika

Dla Rybnika źródłem ciepła wytwarzanego w kotłach parowych i wodnych stała się w latach 80. W szczytowym momencie ówczesna Elektrociepłownia Chwałowice eksploatowała kotły parowe i wodne o łącznej mocy 194 MWt i turbozespół 15 MW.

W 2016 r. odstawiono z eksploatacji turbozespół upustowo-kondensacyjny ABB Energie Belgia o mocy 15 MW, czym zakończono produkcję energii elektrycznej oraz dokonano zmiany nazwy na Ciepłownia Chwałowice. W skład Polskiej Grupy Górnicza S.A. Oddział Zakład Elektrociepłownie weszła w 2016 roku.

Pod koniec 2022 roku kotły parowe zostały całkowicie wyłączone i tym samym kotłownia parowa po ponad 100 latach pracy przestała funkcjonować, a w użytku pozostała jedynie kotłownia wodna.

Ciepło dla kopalni i Chwałowic, ale nie dla całego Rybnika

Do 30 kwietnia tego roku Ciepłownia Chwałowice będzie nadal stanowić podstawowe źródło ciepła dla miasta Rybnika i kopalni Chwałowice. Po tym terminie ma być tylko źródłem ciepła dla kopalni Chwałowice i rybnickich Chwałowic.

Z obecnie zainstalowanych 98 MWt, pozostanie do użytku 60 MWt. Pozostała część zostanie wyłączona z eksploatacji. Ciepłownia Chwałowice pozostanie jedynie źródłem rezerwowym z możliwością dostaw dla miasta Rybnika maksymalnie 15 MWt - informuje PGG.

Rybnik ogrzeje się gazem

Przypomnijmy, Elektrociepłownia Chwałowice miała przestać dostarczać ciepło do odbiorców w Rybniku od 1 stycznia 2023 roku. Ciepło miało popłynąć do rybnicznach z nowych kotłowni gazowych. Jednak budowa nowych kotłowni napotkała przeszkody (pisaliśmy o tym tutaj: Rybnik jeszcze nie przejdzie na gaz. Budowa czterech nowych kotłowni stanęła w miejscu), stąd decyzja o przedłużeniu pracy ciepłowni w dotychczasowym wymiarze do 30 kwietnia 2023 roku.

Docelowo odbiorcy z Rybnika mają ogrzać się ciepłem produkowanym przez PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. w czterech kotłowniach gazowych:

  • lokalizacja nr 1 przy ul. Kopalnianej – kotłownia gazowa i instalacja kogeneracji,
  • lokalizacja nr 2 na terenie wydzielonym z granic Ciepłowni „Chwałowice” teren po chłodni kominowej – kotłownia gazowa,
  • lokalizacja nr 3 przy ul. Przewozowej – kotłownia gazowa,
  • lokalizacja nr 4 przy ul. Chwałowickiej, szyb V KWK ROW Ruch Chwałowice – kotłownia gazowa i instalacja kogeneracji,
  • lokalizacja nr 5 przy Rondzie Chwałowickim – kontenerowa kotłownia gazowa,
  • lokalizacja nr 6 przy ul. Energetyków – kontenerowa kotłownia gazowa.