Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

PREVAC świętował 25-lecie. Gratulacje i życzenia podczas uroczystej gali

17.01.2023 12:59 | 0 komentarzy | ska

W ciągu 25 lat dzięki zaangażowaniu dziesiątek, a później setek osób firma PREVAC osiągnęła sukces na skalę światową. Obecnie zatrudnia prawie 250 osób i zrealizowała 600 projektów do kilkudziesięciu krajów na całym świecie. Miniony rok przebiegł pod znakiem jubileuszu 25-lecia firmy, a zwieńczeniem obchodów była uroczysta gala.

PREVAC świętował 25-lecie. Gratulacje i życzenia podczas uroczystej gali
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PREVAC świętował 25-lecie. Gratulacje i życzenia podczas uroczystej gali

Była to okazja do wspomnień i podsumowań. Wśród zaproszonych gości znalazły się osobistości akademickie, naukowcy, przedsiębiorcy oraz promotorzy biznesu. Podczas przemówień, wracano do początków firmy, podkreślając ogromny rozwój przedsiębiorstwa i jego wkład w rozwój nauki.

- Kiedy patrzę, jak firma wygląda dziś, a jak wyglądała kiedyś, są to zupełnie inne światy – rozpoczął swoje przemówienie dr Andreas Glenz, założyciel i od początku istnienia Prezes Zarządu PREVAC sp. z o.o.

- Działamy w sektorze nauki i przemysłu. Chodziło mi o to, aby na bazie nauki, bardzo skomplikowanych i trudnych do wymyślenia produktów, stworzyć zaplecze i załogę pracowników, którzy byliby w stanie te trudne rzeczy badać i rozwijać. Chciałem stworzyć w ten sposób podstawy do przemysłu. Dzisiaj ten przemysł jest wysokotechnologiczny. Mamy załogę i zaplecze. Jesteśmy w stanie wykonać wszystkie symulacje, obliczenia. Rokujemy, że jest to dobry kierunek, gdzie mamy coraz to większy wkład – podkreślał dr Andreas Glenz.

Wspomnienia wspólnych projektów

Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć światowej klasy profesora, dra Christofa Wöll, dyrektora Instytutu Interfejsów Funkcjonalnych w KIT Karlsruhe, wieloletniego przyjaciela dra Glenza. Prof. Wöll w swoim przemówieniu niejednokrotnie dziękował za długoletnią współpracę oraz gratulował osiągnięć na skalę międzynarodową.

- Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną i to był niezwykły przełom – powiedział prof. Marek Szymoński z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nawiązując do tej historii, prof. Szymoński porównał PREVAC do Kazimierzowskiej rewolucji, a dra Glenza określił mianem promotora, który zastał technikę próżniową na niemal muzealnym poziomie, a wprowadził w to miejsce światową technologię. Aparatura naukowo badawcza produkowana przez firmę PREVAC pozwoliła naukowcom na pracę na najwyższej jakości sprzęcie, opartym o najnowocześniejsze technologie, co jest niezwykłe i przełomowe. Zwieńczeniem przemówienia było wręczenie modelu astrolabium kopernikańskiego ze słowami: – Andrzeju jesteś wielki, PREVAC jest wielki, niech się Wam wiedzie również w tym kosmosie w przyszłości.

Uznanie dla Prezesa Zarządu firmy PREVAC skierował także prof. Bartłomiej Szafran z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie. - Pan Prezes został Konsulem Honorowym AGH w Krakowie […] takich tytułów Akademia wręczyła tylko 15 w ciągu całej historii istnienia uczelni – powiedział prof. Szafran, odczytując także list gratulacyjny w imieniu Rektora AGH Jerzego Lisa.

Wiele lat współpracy

Za wiele lat dobrej współpracy podziękował także pierwszy klient firmy PREVAC. - Zaskoczyłeś mnie Andrzeju, wspominając, że byłem pierwszym klientem firmy – zaznaczył prof. dr hab. Józef Korecki z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. - Przeżyliśmy razem sporo projektów, naliczyłem 8 takich dużych, bo na 600 projektów 8 z jednego zespołu to dużo — zapewnił prof. Korecki. Prof. Edyta Sierka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozpoczęła przemówienie słowami: - Dla dra Glenza nie ma wyzwań, których nie podejmie, a jeszcze na dodatek je zrealizuje. […] Jestem biologiem i może trochę prowokacyjnie […] zabieram głos, żeby zmotywować Państwa do myślenia o tym, że są jeszcze inne obszary, które również czekają na Państwa potencjał. [...] Niezwykle popieram Państwa działalność w kontekście "Go Green” - dodaje. Przekazała także na ręce Pana Prezesa kolekcjonerski okaz klona cynamonowego z życzeniami kolejnych, niekończących się wyzwań i radości z ich podejmowania.

Kosmiczne projekty

Zasługi załogi firmy w tworzeniu projektów podkreślił także prof. Felix Stobiecki. - Dzisiejsze święto to również jubileusz całej załogi – mówił. - Byłem zawsze pełen podziwu dla wysokiego poziomu kultury technicznej konstruktorów, serwisantów, całego personelu. Nie wiem jaki macie system naboru ludzi i kształcenia, ale na pewno jest to dobry system – zapewnił prof. Felix Stobiecki z Zakładu Cienkich Warstw Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. - Dziękujemy za to łączenie nauki z przemysłem i za włączanie się w nasze, czasem trochę szalone i nieziemskie pomysły, ale to jest cechą tej firmy. Wiele tych szalonych pomysłów zrealizował dla nas dr Andreas Glenz. PREVAC to firma wyjątkowa, z wyjątkową atmosferą – zaznaczyła dr hab. Anna Timofiejczuk, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Duma dla regionu

Na jubileuszowej gali nie zabrakło samorządowców, dla których działalność firmy PREVAC jest nobilitująca. - „Żeby rozwinąć skrzydła, trzeba mieć korzenie”. Od tych słów rozpocząłem przed kilku laty laudację, którą miałem zaszczyt wygłosić w szacownym gronie Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie.– powiedział z dumą wójt Gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk, życząc dalszego rozwoju firmie oraz przekazując również gratulacje z okazji jubileuszu od starosty wodzisławskiego Leszka Bizonia. Prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim Krzysztof Dybiec w swoim przemówieniu podkreślił wpływ dra Glenza na rozwój szkolnictwa oraz docenił jego wsparcie i zaangażowanie w inicjatywy lokalne. Życzył dalszego rozwoju firmy oraz kolejnych sukcesów na arenie międzynarodowej.

Nie tylko gratulacje, ale także nominację do nagrody Strateg Zarządzania przekazał na ręce dra Andreasa Glenza redaktor naczelny „Monitora Biznesu” w „Rzeczpospolitej” Jakub Lisiecki. - W następstwie nagrody Symbol Innowacji 2021 padła nominacja do nagrody Strateg Zarządzania 2022, do której nominowany jest osobiście pan prezes – wyjaśnił.

Tworzenie miejsc pracy

Prof. Marek Tłaczała z Zakładu Mikroelektroniki i Nanotechnologii Politechniki Wrocławskiej podkreślił ważną rolę firmy PREVAC w rozwoju informacji o próżni i upowszechnianiu techniki próżni, a także tworzeniu miejsc pracy dla młodych naukowców. […] - Wspólnie działaliśmy w Polskim Towarzystwie Próżniowym, wspierając te wszystkie działania, które miały rozszerzyć front edukacyjny – wspominał prof. Tłaczała. Odczytano także gratulacje osób które nie mogły uczestniczyć w tej gali.

Muzyka nadała charakteru

Uroczystość 25-lecia miała wyjątkową oprawę. Przygotowano bankiet, jubileuszowy tort, a na scenie Jordaszki zaprezentowali się artyści: Magdalena Środula (MAVI Violin) grająca na skrzypcach elektrycznych oraz Łukasz Ludwicki na saksofonie. Wisienką artystyczną gali był występ solistów Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który zachwycił gości i stał się wyjątkowym zwieńczeniem uroczystości.

Szymon Kamczyk, Agnieszka Kuzaj

Tekst sponsorowany