Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Ośrodki zdrowia w gminie Rudnik zostaną sprywatyzowane?

27.01.2023 13:29 | 11 komentarzy | mad

W gminie zapewniają, że ośrodki zdrowia nie zostaną sprzedane podmiotom prywatnym, opieka medyczna – lekarzy pierwszego kontaktu i lekarzy specjalistów, dotychczas zapewniana mieszkańcom – nadal będzie bezpłatna. Jednak w urzędzie zastanawiają się nad wejściem we współpracę z kimś, kto prowadzi podobne świadczenia jako podmiot prywatny, a dotychczasową złą sytuację zakładu będzie w stanie zbilansować w rozliczeniu całości swojej działalności.

Ośrodki zdrowia w gminie Rudnik zostaną sprywatyzowane?
Na zdjęciu ośrodek zdrowia w Rudniku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Rudniku działa w trzech lokalizacjach na terenie gminy Rudnik: w ośrodku zdrowia w Rudniku, Szonowicach i Łubowicach. Publiczny charakter Zakładu Lecznictwa oznacza, że ośrodki zdrowia nie są własnością podmiotu prywatnego, ale podmiotem tworzącym i sprawującym nadzór finansowy nad działalnością SPZLA jest Rada Gminy Rudnik, natomiast w jej imieniu działalnością SPZLA zarządza Dyrektor Zakładu Marek Duda. Publiczne podmioty lecznicze w powiecie raciborskim mają tylko dwie gminy (gminy Rudnik i Krzyżanowice), w pozostałych gminach opiekę zdrowotną zapewniają Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej prowadzone przez przedsiębiorców lub spółki.

Lekarz źle przepisywał leki

- W październiku 2022 roku zakończyła się kontrola SPZLA w Rudniku, przeprowadzona przez Departament Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia, którego uwagę zwróciła duża liczba recept refundowanych, wystawianych przez jednego z lekarzy. Kontrola prowadzona była od 16 sierpnia 2022 r. do 3 października 2022 r., do dyrektora Dudy wpłynęło wystąpienie pokontrolne, jednak wójtowi w Rudniku przekazał informację o kontroli dopiero po otrzymaniu wezwania do zapłaty „skutków finansowych kontroli”, czyli kary, w niemałej kwocie 222 090,34 zł! - mówi wójt Piotr Rybka.

Okazało się, że działania kontrolne wykazały, że lekarz przepisywał na receptę refundowane leki pacjentom, których leczona choroba nie kwalifikowała do refundacji tych lekarstw. - Nadużycie lekarza wywołało zaburzenie gospodarki finansowej zakładu i tylko podzielenie nałożonej kary na raty uratowało sytuację ekonomiczną. Pan doktor tłumaczy swoją postawę dobrem pacjentów, ale nie zmienia to faktu, że przez jego działania wszyscy mieszkańcy gminy Rudnik byli (czy są?) o krok od pozbawienia dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej - podkreśla.

Problem goni problem

Jak dowiadujemy się, wójt o zaistniałej sytuacji niezwłocznie poinformował radnych rady gminy na specjalnym spotkaniu 12 października, na które zaproszony został dyrektor SPZLA. Z dyrektorem i wójtem spotkała się również Rada Społeczna (organ doradczy) SPZLA, aby razem zdecydować o dalszych działaniach.

W gminie słyszymy, że całą sytuację pogarsza fakt, że dyrektor SPZLA zapowiedział przejście na emeryturę w bieżącym roku. - I nie byłoby w tym niczego niestosownego w sytuacji, gdyby zostawiał zakład w dobrej kondycji. Jednakże bardzo trudno o osobę chętną do prowadzenia tej jednostki. Nie pomaga też brak zasobów finansowych, w związku z zobowiązaniem do zapłacenia kary, nałożonej przez NFZ. Dodatkowym problemem jest konieczność zatrudnienia nowych lekarzy, gdyż nie tylko dyrektor planuje przejście na emeryturę, ale też i inni, którym wiek na to pozwala - zaznacza wójt, dodając, że wielokrotnie, począwszy od 2019 roku, gmina nalegała na pozyskanie młodych lekarzy, którzy z czasem przyjęliby praktykę lekarską w gminie, jednak bez skutku. - Dlatego w tej chwili jest możliwa sytuacja, kiedy tutejsi lekarze, pomimo chęci zakończenia pracy zawodowej, będą zmuszeni nadal do świadczenia usług w rudnickich ośrodkach, aby nie pozbawiać opieki lekarskiej swoich pacjentów – mieszkańców gminy - zauważa wójt. Rezygnacja lekarzy w trakcie roku kalendarzowego oznaczałaby brak finansowania usług przez NFZ.

Gmina rozważa współpracę z podmiotem prywatnym

- W efekcie powyższych zdarzeń Gmina będąca „postawiona pod ścianą” zmuszona została do rozpoczęcia poszukiwania na własną rękę - słyszymy. Jednak nie jest łatwo przekonać młodych lekarzy do świadczenia pracy w wiejskim ośrodku zdrowia.

- To, co może zaoferować zakład w Rudniku nie stanowi atrakcyjnej oferty. O atrakcyjności stanowi również wysokość pensji, a w obecnej sytuacji finansowej SPZLA - tego argumentu brakuje. Dlatego warte rozważenia jest wejście we współpracę z kimś, kto prowadzi podobne świadczenia jako podmiot prywatny, a dotychczasową złą sytuację zakładu będzie w stanie zbilansować w rozliczeniu całości swojej działalności. Nie zmieni to sposobu korzystania pacjentów z opieki zdrowotnej, bo nadal będą korzystać ze standardowych świadczeń, bez opłat - argumentuje wójt. Wyjaśnia, że będą również utrzymywane trzy punkty świadczenia opieki medycznej, w dotychczasowych lokalizacjach. I stwierdza: „nie ma mowy o strategicznych zmianach – teraz ważne jest utrzymanie ośrodków zdrowia w gminie i zapewnienie ciągłości świadczeń medycznych mieszkańcom gminy. Na chwilę obecną prowadzone są rozmowy z podmiotem, działającym od wielu lat w sferze ochrony zdrowia, zapewniającym opiekę lekarską i pielęgniarską innym gminom. Mamy nadzieję na pozytywny wynik negocjacji”.

W gminie wiedzą, że „wszelkie zmiany zawsze są przyjmowane z wielką rezerwą i nieufnie, jednak apelują o obiektywne spojrzenie na przedstawione fakty i nieuleganie opiniom postronnych, których celem jest zasianie niepokoju”. - Pacjentów tutejszych ośrodków, prędzej czy później, czeka zmiana lekarzy, kiedy dotychczasowi przejdą na emeryturę. Zadaniem własnym gminy jest ochrona zdrowia mieszkańców, więc z całą pewnością mieszkańcy nie mogą zostać bez opieki medycznej, a władze Gminy Rudnik robią wszystko, aby zapewnić płynność tej opieki swoim mieszkańcom. O podjętych dalszych krokach i ustaleniach będziemy informować mieszkańców gminy Rudnik i pacjentów SPZLA - podsumowuje wójt Rybka.

Ludzie:

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.