środa, 6 listopada 2024

imieniny: Feliksa, Leonarda, Melaniusza

RSS

W Czerwionce-Leszczynach również pamiętają o ofiarach Tragedii Górnośląskiej

24.01.2023 15:44 | 0 komentarzy | ska

Jak co roku w Czerwionce-Leszczynach organizowane są obchody związane z upamiętnieniem rocznicy Marszu śmierci więźniów obozu Auschwitz oraz Tragedii Górnośląskiej.

W Czerwionce-Leszczynach również pamiętają o ofiarach Tragedii Górnośląskiej
Władze gminy i miasta złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar Hitleryzmu w Leszczynach. fot. H. Piórecka-Nowak/UGiM Czerwionka-Leszczyny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Czerwionce-Leszczynach również pamiętają o ofiarach Tragedii Górnośląskiej

27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia obchodzimy również rocznicę wyzwolenia Czerwionki-Leszczyn spod okupacji niemieckiej. W ramach upamiętnienia tego wydarzenia Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Mariola Czajkowska, kierownik Domu Kultury w Leszczynach Wojciech Pukowiec oraz pracownik MOK-u Czesław Żemła złożyli wczoraj kwiaty pod pomnikiem Ofiar Hitleryzmu w Leszczynach.

Warto przypomnieć, że właśnie w tym miejscu, w pobliżu stacji kolejowej Leszczyny Rzędówka w styczniu 1945 roku zamordowano 288 więźniów, uczestników Marszu Śmierci - morderczej tułaczki dziesiątek tysięcy więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, którą zarządzili hitlerowcy. Pochowano ich w zbiorowej mogile przy torach kolejowych. W maju 1958 r. szczątki pomordowanych ekshumowano i przeniesiono na cmentarz centralny w Gliwicach. W 1966 r. w Leszczynach, niedaleko stacji kolejowej, odsłonięto pomnik upamiętniający pomordowanych.

- Leszczyny to miejsce śmierci, ale także nadziei i pamięci” - zaznaczył burmistrz Wiesław Janiszewski.

Burmistrz przypominał także historię Tragedii Górnośląskiej. - Mieszkańców, którzy czekali na upragniony spokój i bezpieczeństwo, po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1945 roku spotkało kolejne dotkliwe nieszczęście. Akty terroru wobec Górnoślązaków - aresztowania, internowania, egzekucje i wywózki do niewolniczej pracy na Wschód dotknęły także mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Wielu z nich nigdy nie wróciło do domów. Pragnę przy tej okazji raz jeszcze złożyć podziękowanie dla Stowarzyszenia „Dzwon” za prace na rzecz upamiętnienia ofiar Tragedii Górnośląskiej - podkreślił. 

29 stycznia o godz. 11.00 w kościele w Dębieńsku odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej. Zachęcamy do udziału i upamiętnienia ofiar tamtych wydarzeń.

Ludzie:

Wiesław Janiszewski

Wiesław Janiszewski

Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.