Rybnik może zazdrościć Gaszowicom. Mieszkańców przybywa, a nie ubywa
Liczba mieszkańców Gaszowic zwiększyła się rok do roku o prawie dwieście osób. Dla porównania liczba mieszkańców Rybnika zmniejszyła się w ciągu roku o ponad 1200 osób*.
W 2022 roku zmarło 92 mieszkańców Gaszowic, czyli o 22 mniej niż w 2021 roku.
Urodzeń też było mniej - 74 w 2022 roku wobec 89 w 2021 roku.
W 2022 roku Urząd Stanu w Gaszowicach zarejestrował 43 małżeństwa, a także 21 rozwodów i separacji.
Z końcem grudnia 2022 roku w Gaszowicach było zameldowanych:
- na pobyt stały - 9 654 osoby
- na pobyt czasowy - 189 osób
Dla porównania w 2021 roku wyglądało to następująco:
- pobyt stały - 9 518 osób
- pobyt czasowy - 132 osoby
* To oczywiście dane z oficjalnych statystyk. Realna liczba mieszkańców Rybnika (a także innych gmin) jest trudna do oszacowania. Prawdopodobnie część mieszkańców Rybnika nie jest zameldowana na pobyt stały czy czasowy. Z drugiej strony są również przypadki osób, które w Rybniku od dawna nie mieszkają, ale wciąż są tam zameldowane.
Komentarze
8 komentarzy
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@Don_C - moda na miasta w tym Rybnik dopiero przed nami. Polska jest jedynym krajem Europy w którym wsie przyciągają mieszkańców, a Śląsk niechlubnym regionem kraju w którym niektóre wsie-monstra mają po 4-8 tys. mieszkańców zamiast 100-500 jak w innych regionach kraju. To jednak minie - tak jak minęło w innych krajach. Duże zakłady cały czas były są i będą w Rybniku. Powstają też firmy o profilach jakich nie ma nigdzie w ROW. Na wsiach w okolicy prawie już zanikło rolnictwo. Więc mieszkańcy wsi pracują w Rybniku budując PKB tego miasta. :D Ukraińcy też nie budują PKB Gaszowic - tylko Rybnika. :D
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Moda na Rybnik się stopniowo kończy. Duże zakłady powstają w innych gminach. Pobudowanych jest multum marketów i dyskontów powstały parki handlowe. Kiedyś tradycyjny janusz do Biedry czy marketu elektronicznego musiał jechać do Rybnika teraz w każdej miejscowości to jest. @Arteks ma trochę rację że Gaszowice są zakopcone ale tym bardziej dziwi że ludzie tam się z Rybnika przesiedlaja.
@escapefromrybnik - jak można uciekać od smrodu na... przeludnioną śląską wieś w której każda chałupa to emiter smrodu? Jak można uciekać z Rybnika z powodu korków i opłat parkingowych by potem codziennie stać w korku dojeżdżając do niego i... płacić opłaty parkingowe do obcego budżetu? Dlaczego nie pomyślisz zanim coś wystukasz?
Ludzie uciekają od smrodu i wiecznych korków z Rybnika. I jeszcze te opłaty parkingowe heh kosmos.Praktycznie połowa sołectwa Piece to uciekinierzy z Rybnika.
@Donaldinio - w Rybniku topnieje liczba mieszkańców zameldowanych np. z powodu obecnej polskiej demografii czy tanich działek na wsi w powiecie SRB. Ci którzy nawet się wyprowadzą do Gaszowic - nadal jedną nogą są w Rybniku i tu pracują. Natomiast zdecydowanie rośnie liczba osób bez meldunku np. emigrantów zza granicy, których statystyki nie obejmują, a którzy tworzą dość fajną społeczną grupę nowych mieszczuchów. Efektem tego jest np. widoczny boom w budownictwie mieszkaniowym, którego nie ma np. w okolicznych miastach: Radlinie, Czerwionce, Wodzisławiu, Jastrzębiu itd. Tam się przecież nic nowego nie buduje! Nie jest też prawdą, że młodzi ludzie nie mają tu po co wracać dlatego, że Rybniku oferuje miejsca pracy zarówno dla lekarzy, inżynierów produkcji, inżynierów automatyków, chemików, prawników, logistyków, informatyków, grafików, architektów.
Rybnik jest miastem z głębokim kryzysem demograficznym. Młodzi po ukończeniu studiów zostają w większych ośrodkach miejskich jak Wrocław, Kraków, Warszawa. Spowodowane jest to tym, że w naszym mieście nie ma perspektyw