Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Rafako zamierza wnioskować o upadłość. Powodem żądania Taurona do zapłaty 1,3 mld zł

12.01.2023 12:29 | 3 komentarze | ma.w

Zarząd Rafako SA 12 stycznia 2023 roku podjął decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości i rozpoczęto prace nad takim wnioskiem. W komunikacie giełdowym podano powody tej decyzji.

Rafako zamierza wnioskować o upadłość. Powodem żądania Taurona do zapłaty 1,3 mld zł
Zarząd Rafako rozpoczął prace nad wnioskiem o upadłość
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

11 stycznia TAURON Wytwarzanie S.A. z siedzibą w Jaworznie wysłały do spółki z Raciborza oraz Mostostalu Warszawa S.A. wezwania do zapłaty kar umownych i odszkodowań na kwotę łączną 1.312.440.218,91 zł (miliard trzysta dwanaście milionów czterysta czterdzieści tysięcy dwieście osiemnaście złotych i 91/100).

- Zaistniał stan niewypłacalności Rafako S.A - podkreślono w komunikacie giełdowym spółki.

Czym jeszcze umotywowano rozpoczęcie prac nad wnioskiem o upadłości? Oto co podano w komunikacie:

Niezależnie od tego, że Rafako SA kwestionuje w całości istnienie wierzytelności TAURON Wytwarzanie, to doręczenie wezwania istotnie i negatywnie wpływa, a co najmniej może wpłynąć, na sytuację faktyczną i otoczenie raciborskiej spółki.

Kluczowymi dla kontynuacji działalności Rafako SA – co wskazywano w sprawozdaniach finansowych, jak również dla restrukturyzacji Emitenta, są:

  • 1. zakończenie z powodzeniem tzw. procesu inwestorskiego Rafako SA, a więc znalezienie dla spółki inwestora, który nabyłby od PBG S.A. w restrukturyzacji w likwidacji 7.665.999 akcji Rafako SA oraz od Multaros Trading Company Limited z siedzibą w Limassol 34.800.001 akcji Rafako SA a także udzieliłby spółce finansowania;
  • 2. zawarcie ugód lub porozumień z kluczowymi kontrahentami Rafako SA;
  • 3. realizacja zawartego w ramach postępowania restrukturyzacyjnego Rafako SA, zatwierdzonego prawomocnie przez Sąd Rejonowy w Gliwicach XII Wydział Gospodarczy, postanowieniem z dnia 13 stycznia 2021 roku;
  • 4. zapewnienie Rafako SA źródeł finansowania umożliwiających pozyskanie nowych kontraktów.

W ocenie zarządu Rafako SA doręczenie wezwania do zapłaty, łącznie ze związanym z tym zagrożeniem skorzystania przez TAURON wytwarzanie z ustanowionych przez wykonawcę z kontraktu na budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II gwarancji należytego wykonania kontraktu, opiewających na kwotę łączną 549.820.561,76 zł (pięćset czterdzieści dziewięć milionów osiemset dwadzieścia tysięcy pięćset sześćdziesiąt jeden złotych i 76/100), dalece negatywnie wpływa na dotychczasowe predykcje i prognozy odnośnie do osiągnięcia przez Rafako SA wymienionych wcześniej celów.

- Ta sytuacja może skutkować tym, że żaden podmiot nie będzie zainteresowany inwestycją w Rafako SA w ramach Procesu Inwestorskiego - podało Rafako SA.

Z tego względu, z ostrożności i celem wypełnienia obowiązków nałożonych prawem na zarząd Rafako SA, podjęto decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki - podsumowano w komunikacie z 12 stycznia.