Rafako zamierza wnioskować o upadłość. Powodem żądania Taurona do zapłaty 1,3 mld zł
Zarząd Rafako SA 12 stycznia 2023 roku podjął decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości i rozpoczęto prace nad takim wnioskiem. W komunikacie giełdowym podano powody tej decyzji.
11 stycznia TAURON Wytwarzanie S.A. z siedzibą w Jaworznie wysłały do spółki z Raciborza oraz Mostostalu Warszawa S.A. wezwania do zapłaty kar umownych i odszkodowań na kwotę łączną 1.312.440.218,91 zł (miliard trzysta dwanaście milionów czterysta czterdzieści tysięcy dwieście osiemnaście złotych i 91/100).
- Zaistniał stan niewypłacalności Rafako S.A - podkreślono w komunikacie giełdowym spółki.
Czym jeszcze umotywowano rozpoczęcie prac nad wnioskiem o upadłości? Oto co podano w komunikacie:
Niezależnie od tego, że Rafako SA kwestionuje w całości istnienie wierzytelności TAURON Wytwarzanie, to doręczenie wezwania istotnie i negatywnie wpływa, a co najmniej może wpłynąć, na sytuację faktyczną i otoczenie raciborskiej spółki.
Kluczowymi dla kontynuacji działalności Rafako SA – co wskazywano w sprawozdaniach finansowych, jak również dla restrukturyzacji Emitenta, są:
- 1. zakończenie z powodzeniem tzw. procesu inwestorskiego Rafako SA, a więc znalezienie dla spółki inwestora, który nabyłby od PBG S.A. w restrukturyzacji w likwidacji 7.665.999 akcji Rafako SA oraz od Multaros Trading Company Limited z siedzibą w Limassol 34.800.001 akcji Rafako SA a także udzieliłby spółce finansowania;
- 2. zawarcie ugód lub porozumień z kluczowymi kontrahentami Rafako SA;
- 3. realizacja zawartego w ramach postępowania restrukturyzacyjnego Rafako SA, zatwierdzonego prawomocnie przez Sąd Rejonowy w Gliwicach XII Wydział Gospodarczy, postanowieniem z dnia 13 stycznia 2021 roku;
- 4. zapewnienie Rafako SA źródeł finansowania umożliwiających pozyskanie nowych kontraktów.
W ocenie zarządu Rafako SA doręczenie wezwania do zapłaty, łącznie ze związanym z tym zagrożeniem skorzystania przez TAURON wytwarzanie z ustanowionych przez wykonawcę z kontraktu na budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II gwarancji należytego wykonania kontraktu, opiewających na kwotę łączną 549.820.561,76 zł (pięćset czterdzieści dziewięć milionów osiemset dwadzieścia tysięcy pięćset sześćdziesiąt jeden złotych i 76/100), dalece negatywnie wpływa na dotychczasowe predykcje i prognozy odnośnie do osiągnięcia przez Rafako SA wymienionych wcześniej celów.
- Ta sytuacja może skutkować tym, że żaden podmiot nie będzie zainteresowany inwestycją w Rafako SA w ramach Procesu Inwestorskiego - podało Rafako SA.
Z tego względu, z ostrożności i celem wypełnienia obowiązków nałożonych prawem na zarząd Rafako SA, podjęto decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki - podsumowano w komunikacie z 12 stycznia.
Komentarze
3 komentarze
Wina wszystkich tylko nie Rafako, tylko prezes jak kryształ, bez winy... wszyscy mu kłody rzucają pod biznes. Ile bierzesz kasy? Nie bierz już mojej od Tauronu, którą wpłacam co miesiąc.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Oj Sasin...