Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Orszak Trzech Króli 2023 w Palowicach. Mieszkańcy przeszli przez wieś [ZDJĘCIA]

09.01.2023 10:03 | 0 komentarzy | d

W miniony piątek ulicami Palowic (gm. Czerwionka-Leszczyny) przeszedł Orszak Trzech Króli. Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem mieszkańców sołectwa, którzy chętnie włączyli się w tę nietypową formę kolędowania.

Orszak Trzech Króli 2023 w Palowicach. Mieszkańcy przeszli przez wieś [ZDJĘCIA]
6 stycznia to Święto Objawienia Pańskiego, zwane również Świętem Trzech Króli. Tego dnia ulicami wielu miejscowości w Polsce przechodzą orszaki, które upamiętniają wędrówkę Trzech Mędrców ze Wschodu (fot. Katarzyna Mazur)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wszyscy uczestnicy orszaku otrzymali papierowe korony, a uczniowie Szkoły Podstawowej w Palowicach zaprezentowali program artystyczny nawiązujący do wędrówki Trzech Króli do stajenki. Następnie orszak, przy dźwiękach kolęd wygrywanych przez Orkiestrę Miejską Dębieńsko, przeszedł do palowickiego kościoła.

- To już tradycja w naszej parafii, że 6 stycznia gromadzimy się, żeby uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli. Dziękuję wszystkim, którzy co roku włączają się w to wydarzenie, nawiązując do pięknego zwyczaju - podkreślił proboszcz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Palowicach ks. Piotr Siemianowski. Złożył on również podziękowania na ręce wszystkich osób zaangażowanych w organizację orszaku.

Orszaki Trzech Króli, nazywane również ulicznymi jasełkami, organizowane są w Polsce już od ponad dekady i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Ich tradycja w naszym kraju rozpoczęła się w 2009 roku. Zorganizowany wówczas w Warszawie orszak był próbą przeniesienia jasełek do przestrzeni miejskiej i zaproszenia do nich wszystkich mieszkańców - zarówno młodszych, jak i starszych. W następnych latach orszaki organizowane były w kolejnych miastach, zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski, przyjmując formę kolorowych procesji, w których idą mieszkańcy.

Chociaż początki Święta Trzech Króli sięgają już III wieku, a chrześcijańska tradycja przyporządkowała Mędrcom imiona - Kacper, Melchior i Baltazar, to jednak wiemy o nich bardzo niewiele. Nie wiadomo skąd dokładnie pochodzili, czym się zajmowali, a nawet ilu ich było - przyjmujemy, że trzech na podstawie liczby przyniesionych darów. Kacprowi przypisuje się złoto, Melchiorowi - mirrę, zaś Baltazarowi - kadzidło. Również znaczenie darów jest symboliczne - złoto jako symbol władzy królewskiej, mirra - człowieczeństwa i męczeństwa Chrystusa, kadzidło - boskości. W XII wieku poszczególnych Mędrców uznano za przedstawicieli kontynentów: Kacpra - Europy, Melchiora - Azji, zaś Baltazara - Afryki.

źródło: GiM Czerwionka-Leszczyny, oprac. (d)