Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Koncert Kolęd Tradycyjnych i Pieśni Bożonarodzeniowych w Raciborzu. Wśród publiczności Ania Wyszkoni [ZDJĘCIA]

06.01.2023 21:45 | 0 komentarzy | KuKi, ma.w

6 stycznia w kościele św. Mikołaja w Raciborzu odbyła się 20. edycja koncertu, którego pomysłodawcami są Elżbieta i Andrzej Biskupowie. Jednocześnie była to okazja do wysłuchania projektu "MY SOM STOND, czyli kolędy Górnego Śląska".

Koncert Kolęd Tradycyjnych i Pieśni Bożonarodzeniowych w Raciborzu. Wśród publiczności Ania Wyszkoni [ZDJĘCIA]
Pięknymi głosami artystów wybrzmiały Kolędy oraz Tradycyjne i Pieśni Bożonarodzeniowe.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Początkowo koncerty kolęd i pastorałek autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów były organizowane w kościele w Raciborzu-Płoni, następnie przeniosły się do parafii św. Mikołaja. Elżbieta i Andrzej Biskupowie z Raciborza tworzą kolędy i pastorałki od lat, a podczas minionych edycji koncertów śpiewali je między innymi: Marzena Korzonek, Hanna Hołek czy Dawid Koczy

Tegoroczny koncert poprowadzili Roksana Lewak oraz Marek Moc.

Oprawę instrumentalną zapewnił Zespół instrumentalny pod kierownictwem Pawła Harańczyka, a swoją obecnością zaszczyciła Ania Wyszkoni (w młodości związana z zespołem Miraż Elżbiety Biskup). Wśród publiczności nie zabrakło przedstawicieli władz miasta z prezydentem Dariuszem Polowym na czele.

Oprócz wokalistów z projektu MY SOM STOND, wystąpił również Zspół Muzyczny Diecezjalnego Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu, którego dyrektorem jest proboszcz parafii św. Mikołaja ks. Adrian Bombelek.

Była to już 10. edycja „mikołajowa”, a 20. licząc od pierwszego koncertu u ojców franciszkanów w Płoni.

-Zaprosiłyśmy od śpiewania, do kolędowania wszystkie osoby, które przewinęły się przez zespół Miraż. Nazwałyśmy ten projekt „Kolędy Górnego Śląska” - chcemy podkreślić miejscowe tradycje - mówiła Hanna Hołek, która wychowała się w Mirażu, a obecnie współpracuje z wieloma znanymi producentami muzycznymi, zespołami i wokalistami (latem można było ją obejrzeć na scenie u boku Michała Wiśniewskiego).

-Przybliżamy takim projektem śląską kulturę, chcemy, żeby była obecna przy okazji świąt Bożego Narodzenia - dodała.

29 lat minęło od stworzenia Mirażu. - Miraż znaczy przyjaźń, tej grupy, którą moja mama zbudowała. To niesamowite, że po latach wciąż się lubimy, cieszymy ze spotkania, razem muzykujemy, śpiewamy. Właśnie to wspólne spotkanie przy śpiewie ma dla nas najważniejszy wymiar w tym koncercie - podkreśliła M. Biskup.

Zdaniem Hanny Hołek kościół św. Mikołaja jest miejscem wymarzonym, idealnym pod kolędowanie. - Nie wyobrażamy sobie tego przedsięwzięcia gdzie indziej. On jest tak piękny, że mógłby się tu odbyć koncert transmitowany w telewizji, zrobiony dla telewizji. Ten kościół stał się dla nas bliskim miejscem, ma swoją wyjątkową atmosferę - podsumowała Hołek.

-Po tylu latach stworzyliśmy taki pokoleniowy projekt dla Mirażu, bo różnica między najmłodszym a najstarszym wokalistą zespołu jest niemała. Możemy się spotkać, ale też chcemy się spotkać żeby razem śpiewać. Robimy to w nowej formule, co kosztowało nas trochę wysiłku. Zrobilibyśmy to prędzej, ale przeszkadzała pandemia-powiedziała Maria Biskup.

W Mirażu znów mógł zaśpiewać Dawid Koczy, który występował w tym gronie, gdy aktywne były m.in. Ania Wyszkoni i Marzena Korzonek. Dziś jest szefem kuchni w swojej restauracji, ale z sentymentem wraca do czasów, gdy muzyka była dlań najważniejsza.

Młode pokolenie Mirażu reprezentuje m.in. Błażej Klimaszka, który już ma za sobą występ w Szansie na sukces w TVP.



Podziękowania proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Starej Wsi w Raciborzu

Ludzie:

Ania Wyszkoni

Ania Wyszkoni

Piosenkarka

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Marzena Korzonek

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu