- Racibórz
- Kędzierzyn-Koźle
- Krzyżanowice
- Krzyżkowice
- Lubomia
- Powiat głubczycki
- Powiat raciborski
- Powiat wodzisławski
- Wiadomości
- AgroNowiny
- Rolnictwo
- Wiadomości
Dofinansowanie inwestycji chroniących gospodarstwa. Nabór wniosków do 24 lutego
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji chroniących gospodarstwa.
- Do 24 lutego można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW 2014-2020. To oferta pomocy skierowana do rolników, którzy chcą ochronić gospodarstwa przed ASF, a także do spółek wodnych planujących inwestycje w urządzenia zabezpieczające gospodarstwa przed suszą czy powodzią. Nabór od 28 grudnia 2022 r. do 24 lutego 2023 r. prowadzą oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, a także nadawać przesyłką rejestrowaną w placówce pocztowej bądź w formie dokumentu elektronicznego na skrzynkę podawczą ePUAP - czytamy na stronie ARiMR.
Kto może skorzystać z dofinansowania?
- Z dofinansowania mogą skorzystać rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 – zachowanie lokalnych ras świń, i chcą przeprowadzić inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Pomoc w wysokości do 100 tys. zł w formie refundacji do 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji mogą otrzymać np. na wyposażenie gospodarstwa w urządzenia do dezynfekcji i wykonanie ogrodzenia chlewni.
O pomoc mogą ubiegać się także spółki wodne lub ich związki, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne, lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów objętych działalnością spółki jest w posiadaniu rolników. Ta grupa beneficjentów może otrzymać maksymalnie 1 mln zł, m.in. na wykonanie robót na urządzeniach melioracji wodnych w celu zabezpieczeniu gospodarstw przed skutkami suszy lub powodzi, np. remont rowu melioracyjnego, budowę progu piętrzącego, prace na sieciach drenarskich. Także w tym przypadku limit dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Więcej informacji TUTAJ