Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Grypa ptaków w powiecie zawierciańskim. Żory apelują do hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności

03.01.2023 14:17 | 0 komentarzy | d

- W związku ze stwierdzeniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w gospodarstwie na terenie powiatu zawierciańskiego, apelujemy do hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa - podał Urząd Miasta w Żorach.

Grypa ptaków w powiecie zawierciańskim. Żory apelują do hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności
Grypa ptaków to poważne zagrożenie, ponieważ powoduje ogromne straty ekonomiczne u hodowców, na których fermach wystąpiła. Ma to przełożenie na sytuację ekonomiczną całej branży drobiarskiej w kraju, a przez to na kondycję ekonomiczną państwa (zdjęcie poglądowe)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żorski urząd przypomina, że należy bezwzględnie przestrzegać zasady bioasekuracji, minimalizującej ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:

  • Przetrzymywać drób na ogrodzonej przestrzeni, pod warunkiem uniemożliwienia kontaktów z dzikim ptactwem;
  • Przechowywać paszę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem;
  • Karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
  • Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
  • Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.

Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu to: zwiększona śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody, objawy nerwowe, tj. drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów. Mogą także wystąpić duszności, sinica, wybroczyny, biegunki oraz nagły spadek nieśności.

- Podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej drobiu należy niezwłocznie zgłaszać do lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii - nr tel. 32 42 28 632 -dodają w żorskim urzędzie.