Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Wojciech Kałuża rozmawiał z Przemysławem Czarnkiem o szkole medycznej w Rybniku. Wniosek o powołanie uczelni trafił do kosza

02.01.2023 14:24 | 20 komentarzy | żet

Dwa lata pracy na nic. Państwa Wyższa Szkoła Medyczna w Rybniku (w której planowano kształcić na kierunkach pielęgniarstwo, dietetyka i kosmetologia) nie została uruchomiona. W całej sprawie wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi.

Wojciech Kałuża rozmawiał z Przemysławem Czarnkiem o szkole medycznej w Rybniku. Wniosek o powołanie uczelni trafił do kosza
Były wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot. arch. Nowiny.pl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ministerstwo Edukacji i Nauki, czyli sprawa jest zakończona

- Istotą działania uczelni jest prowadzenie studiów - tymczasem wszystkie trzy wnioski o kierunki uzyskały negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej wskazującą na niespełnienie warunków w zakresie kadry, infrastruktury i programu studiów - mówi Adrianna Całus-Polak, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki, o powodach "zakończenia sprawy" powołania Państwowej Wyższej Szkoły Medycznej w Rybniku.

Czego europoseł Łukasz Kohut domaga się od ministra Przemysława Czarnka?

– Czy to możliwe w sytuacji, kiedy urzędnicy i specjaliści ds. kształcenia wyższego przez dwa lata przygotowywali dokumentację, oddali do użytku, wyremontowali budynek i otrzymali początkowo optymistyczne wieści ze strony MEiN? – pyta w piśmie do Ministra Edukacji i Nauki Łukasz Kohut, domagając się od ministra Przemysława Czarnka podania powodów odrzucenia wniosku oraz odpowiedzi na pytanie: "Co można zrobić, by PWSM w Rybniku została uruchomiona?".

Ponad dwa lata zabiegów o utworzenie Państwowej Wyższej Szkoły Medycznej w Rybniku

O utworzenie Państwowej Wyższej Szkoły Medycznej w Rybniku zabiegał Zarząd Województwa Śląskiego razem z władzami Rybnika i Związki Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. List intencyjny w tej sprawie podpisano 17 grudnia 2020 r.

Kolejny rok przyniósł m.in. przekazanie jednego z budynków kampusu przy ul. Rudzkiej 13 C na rzecz nowej szkoły*. Pracowano też nad programem, statutem i kadrą uczelni. W planach było utworzenie trzech kierunków: pielęgniarstwa, kosmetologii oraz dietetyki w ramach studiów licencjackich. Placówka miała zostać wyposażona w nowoczesny dydaktyczny sprzęt symulacyjny.

Następnie Zarząd Województwa Śląskiego zwrócił się do Ministra Edukacji i Nauki o utworzenie uczelni. Minister wystąpił o opinię do Polskiej Komisji Akredytacyjnej - to jedyna w Polsce instytucja zajmująca się dokonywaniem ocen programowych oraz formułowaniem opinii o wnioskach dotyczących nadawania uprawnień do prowadzenia studiów. Opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej była negatywna.

Póki co jedyną publiczną szkołą w naszym regionie kształcącą pielęgniarki na poziomie licencjackim jest Akademia Nauk Społecznych w Raciborzu. Tak wygląda Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, które otwarto w Raciborzu wiosną 2022 roku. Fot. arch. Nowiny.pl.

Póki co jedyną publiczną szkołą w naszym regionie kształcącą pielęgniarki na poziomie licencjackim jest Akademia Nauk Społecznych w Raciborzu. Tak wygląda Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, które otwarto w Raciborzu wiosną 2022 roku. Fot. arch. Nowiny.pl.

Wojciech Kałuża rozmawiał z Przemysławem Czarnkiem

- W tym stanie faktycznym wnioskodawcy zostali poinformowani o zakończeniu sprawy. Jednocześnie poinformowano, że w przypadku podtrzymania przez Zarząd Województwa Śląskiego woli utworzenia w Rybniku publicznej uczelni zawodowej, konieczne będzie wystąpienie do MEiN z nowym wnioskiem o utworzenie uczelni oraz wnioskiem o pozwolenie na utworzenie studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu, spełniającymi wszystkie wymagania określone ww. ustawą i rozporządzeniem - dodaje Adrianna Całus-Polak z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

- Wniosek o utworzenie szkoły medycznej w Rybniku był szeroko konsultowany. Stało za nim wiele podmiotów. Rozmowy w tej sprawie prowadził z ministrem Czarnkiem były wicemarszałek Wojciech Kałuża. Wydawało nam się, że ten wniosek jest dobrze przygotowany. Obecnie analizujemy odpowiedź i złożenie kolejnego wniosku, bo ten subregion na taką szkołę zasługuje i jej potrzebuje

- mówi Nowinom Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

W tym miejscu dodajmy, że Wojciech Kałuża nie jest już wicemarszałkiem województwa śląskiego. Odszedł z urzędu po zmianie układu sił w sejmiku śląskim. Obecnie W. Kałuża jest wiceprezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Gdzie popełniono błąd?

- Trudno powiedzieć, co zostało nienależycie spełnione. Funkcjonowanie szkoły było zapewnione pod względem logistycznym, infrastrukturalnym oraz finansowym - odpowiada na pytanie Nowin rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Jakub Kozieł, sekretarz Zespołu nauk medycznych i nauk o zdrowiu Polskiej Komisji Akredytacyjnej, mówi Nowinom, że uchwały w sprawie rybnickiej uczelni zostaną opublikowane na stronie internetowej PKA po wpłynięciu do tej instytucji decyzji Ministra Edukacji i Nauki o utworzeniu lub nieutworzeniu kierunków studiów, które opiniowała PKA. Uchwały PKA trafiły do resortu edukacji i nauki, a także do Zarządu Województwa Śląskiego.

Skierowaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a także Ministerstwa Edukacji i Nauki wnioski o udostępnienie treści uchwał Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Póki co czekamy na ich rozpatrzenie.

Wojciech Żołneczko


* Formalnie akt darowizny zostałby spełniony wraz z powstaniem uczelni. Do tego czasu darowizna nie istnieje.

Ludzie:

Sławomir Gruszka

Sławomir Gruszka

Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.