Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Komputerowa nowoczesna diagnostyka stóp w Rybniku

31.12.2022 10:00 | 0 komentarzy | EK

Jak dowodzą badania naukowe – mimo że, ponad 90% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, w późniejszym życiu co 4 starsze dziecko cierpi na wady stóp. Osoby dorosłe z powodu braku odpowiedniej diagnostyki w dzieciństwie, mogą mierzyć się z takimi dolegliwościami jak bóle stóp, płaskostopie, stopy nadmiernie wydrążone czy poprzecznie płaskie. Co można z tym zrobić? Z pomocą przychodzi Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Relax-Med w Rybniku, które od lat oferuje kompleksową diagnostykę komputerową stóp z użyciem najnowocześniejszego sprzętu komputerowego. O tym, kiedy warto udać się na badania komputerowe stóp i jak one wyglądają, opowie pracownik Relax-Med, specjalizujący się w diagnostyce wad stóp – mgr fizjoterapii Radosław Pietrzak.

Komputerowa nowoczesna diagnostyka stóp w Rybniku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego diagnostyka wad stóp jest tak ważna? Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, kiedy udać się na badania komputerowe naszych stóp. 

W zasadzie nie ma odgórnej reguły, kiedy należy się udać na badanie komputerowe stóp. Osobiście uważam, że dobrze jest wykonać takie badanie u dzieci w okresie przedszkolnym i/lub wczesnoszkolnym, aby ocenić to, jak strukturalnie i funkcjonalnie kształtują się i pracują stopy. Wczesne wyłapanie nieprawidłowości zmniejsza ryzyko pojawienia się wady, która może przełożyć się na całą postawę. Oczywiście w wieku przedszkolnym stopa płaska czy płasko-koślawa często jest jeszcze fizjologiczna, ale właśnie temu służą badania – aby to sprawdzić i ocenić.

Uważa pan, że każdy dorosły, który nigdy nie miał takich badań, powinien profilaktycznie je wykonać?

Tak, a zwłaszcza osoby aktywne sportowo w dyscyplinach mocno angażujących kończyny dolne. Najczęściej jak już pojawiają się dorośli to z jakimś problemem. W pędzie dnia codziennego raczej nie myślimy o tym i nie kierujemy się myślą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, nie zastanawiamy się także nad tym, jak pracują nasze stopy. Badanie komputerowe stóp nie jest profilaktycznym priorytetem, ale potrafi w nieinwazyjny sposób wiele powiedzieć o człowieku.

Jak wygląda przebieg wizyty? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Narzędzie pomocne w diagnostyce to podoskop, który służy w głównej mierze do oceny wysklepienia łuków podłużnych. Drugim, zdecydowanie bardziej zaawansowanym urządzeniem jest podobaroskop, który umożliwia wykonanie testu reakcji stopy z podłożem.

Podobaroskop pozwala określić to, jak zachowuje się stopa w statyce i co ważniejsze – w dynamice w trakcie chodu. Dzięki temu sprzętowi możemy także wykonać badanie stabilometryczne, czyli ocenę równowagi pacjenta, co czasem przydatne jest w późniejszym programowaniu postępowania fizjoterapeutycznego. Całość badania jest bezbolesna, nieinwazyjna. Poza ranami otwartymi w obrębie części podeszwowej stopy nie widzę żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i zmotywować do wizyty?

Z praktyki mogę powiedzieć, że dwa najczęstsze typy pacjenta to: dzieci, u których rodzice zauważyli, krzywo stawiane nóżki oraz dorośli, którzy ścierają obuwie na piętach lub skarżą się na ból w miejscu powstawania odcisków. Na badanie komputerowe stóp powinniśmy udać się wtedy, gdy niepokoi nas kształt naszej stopy oraz to, jak się układa. Diagnostykę warto podjąć także wtedy, gdy odczuwamy ból nie tylko stóp czy kolan, ale również odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i jak najszybciej wprowadzić odpowiednie postępowanie fizjoterapeutyczne.

Jeżeli badanie nie wykryje niczego niepokojącego, po jakim czasie musimy zjawić się na kontrolę?

U dzieci w wieku przedszkolnym i/lub wczesnoszkolnym sugeruje raz do roku – chyba, że zacznie nas coś niepokoić. Podobnie w przypadku starszych dzieci. U dorosłych nie ma reguły, kwestia indywidualna.

A co jeśli okaże się, że mamy wadę stóp? Możemy w dorosłym życiu taką wadę jeszcze skorygować? 

Przyjmuje się, że stopa w swoim rozwoju, kształtowaniu anatomii szkieletowej czy formowaniu łuków podłużnych i poprzecznych ma swoje ramy czasowe. Największe prawdopodobieństwo pełnej korekcji wady jest do ok. 10. roku życia, bo do tego czasu stopa najdynamiczniej się rozwija. W późniejszym czasie kształt stopy dalej się zmienia, ale zdecydowanie mniej dynamicznie. Stopa bardziej rośnie, osiągając swoją „dojrzałość” i stagnacje wzrostową między 18. a 21. rż. Co za tym idzie, u osoby dorosłej ciężko jest nieoperacyjne skorygować wadę stóp.

Leczenie wady stóp u dorosłej osoby ma wyhamować jej postępowanie i maksymalnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się dolegliwości z nią związanych. W tym celu zaleca się wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które dopasowują się do kształtów konkretnej stopy, wspierają ją i odciążają nadmiernie działające siły w odpowiednich miejscach. Wkładki indywidualne wykonujemy w naszej pracowni po uprzednim badaniu komputerowym.

Dziękuję za rozmowę!

Badania komputerowe wykonywane są w Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnym Relax-Med w Rybniku ul. Piasta 21 (tel. 32 422 62 31) oraz w Jastrzębiu-Zdroju ul. 1 Maja 8 (tel. 881 611 600)

Tekst sponsorowany