Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Więźniowie z Jastrzębia-Zdroju pracują w kopalni Jankowice

22.12.2022 09:13 | 21 komentarzy | ż

550 z 880 osadzonych w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju pracuje. Część z nich pracuje na kopalni Jankowice. Wszystko to dzięki współpracy Zakładu Karnego z Gliwickim Zakładem Usług Górniczych, z którego usług korzystają kopalnie PGG.

Więźniowie z Jastrzębia-Zdroju pracują w kopalni Jankowice
Na zdjęciu wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Krzysztof Stefanowski, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Łukasz Górny oraz płk Wojciech Emerling - Dyrektor Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju, Joanna Rurańska-Krężel – Prezes Zarządu Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych. W tle Kopalnia węgla kamiennego w Jankowicach. Fot. por. Grzegorz Bojda/Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Praca pomaga spełnić marzenia

- Praca - to taki most pomiędzy rzeczywistością, a marzeniami. To jest prawda, w tle mamy za sobą szyb Kopalni Jankowice i te marzenia tutaj na miejscu codziennie uskutecznia blisko trzydziestu osadzonych - podkreślił Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Krzysztof Stefanowski podczas briefingu prasowego zorganizowanego przed kopalnią Jankowice 19 grudnia.

- Biorąc pod uwagę sytuację polityczną i gospodarczą w której się znajdujemy, bezpieczeństwo energetyczne Polski jest oparte na węglu i każda para rąk do pracy w górnictwie jest potrzebna i nie można jej przeceniać. Dlatego staramy się rozwijać ten bardzo dobry program resocjalizacji przez pracę, składając wnioski do innych zakładów karnych o charakterze półotwartym, aby nawiązać taką współpracę, jak w kopalni węgla kamiennego w Jankowicach - dodała Joanna Rurańska-Krężel – Prezes Zarządu Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych.

W wydarzeniu wziął udział również wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Stwierdził, że skierowanie osadzonych do pracy w kopalni jest odpowiedzią na zapotrzebowanie spółek górniczych, państwa oraz wszystkich tych, którzy potrzebują węgla.

Po odbyciu kary osadzeni mogą kontynuować pracę na kopalni

Jastrzębska jednostka penitencjarna jest jedyną w kraju, w której osadzeni pracują na terenie kopalni węgla kamiennego. Skazani po opuszczeniu zakładu karnego związani są nadal umową o świadczenie pracy, tak więc mogą kontynuować zatrudnienia u swojego pracodawcy, inaczej niż ma to miejsce u większości kontrahentów zakładów karnych.

Większość osadzonych w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju pracuje

Aktualnie powszechność zatrudnienia na terenie Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju kształtuje się na poziomie 67%. Pracuje około 550 osadzonych, z czego odpłatnie zatrudnionych jest ponad 200 skazanych recydywistów. Wśród grupy osadzonych zatrudnionych w jednostce penitencjarnej na zewnątrz pracuje ponad stu osadzonych, a na rzecz kontrahentów – niemal 150 skazanych.

Powrót do współpracy sprzed pandemii

Od maja 2016 r., kiedy ruszył program "Praca dla więźniów", kadra Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju prowadziła liczne spotkania z władzami powiatowymi, samorządów lokalnych, władzami okolicznych gmin i potencjalnymi kontrahentami, którzy byliby zainteresowani zatrudnieniem skazanych. Bliskość Specjalnej Strefy Ekonomicznej sprawiła, że nawiązano kontakt z licznymi przedsiębiorcami działającymi w regionie, co przyczyniło się do wzrostu zatrudnienia osadzonych oraz pozyskania nowych kontrahentów.

Jednym z partnerów został Gliwicki Zakład Usług Górniczych, z którym Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju nawiązał współpracę w 2017 r. Okres pandemii spowodował na wiele miesięcy wstrzymane zostało zatrudnienie zewnętrzne. Do pracy na kopalni skazani zostali skierowani w 2022 r., kiedy to nawiązano ponownie kooperację.

źródło: Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju, oprac. ż